Pamiętnik z Filipin: Uśmiech mimo tragedii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Tragedia dzieci na Filipinach

Autor: Diana Valcarcel, UNICEF

Kiedy siedzi się w Miejscu Przyjaznym Dzieciom zorganizowanym przez UNICEF w Tacloban i słucha śpiewających maluchów błyszczących jak małe gwiazdki, wydaje się, jakby nic się nie stało. Dzieci uśmiechają się i uczestniczą w zabawie z ogromnym zaangażowaniem.

Pierwsze Miejsce Przyjazne Dzieciom powstało w szkole Rizol, która obecnie pełni też rolę centrum ewakuacyjnego. Zorganizowanych zostanie jeszcze co najmniej 12 takich miejsc, aby dzieci, które ucierpiały na skutek tajfunu Haiyan, miały się gdzie bawić, śpiewać, spotykać z rówieśnikami, aby otrzymały pomoc psychologa i namiastkę normalności. Są to też miejsca, które gwarantują dzieciom bezpieczeństwo i ochronę przed przemocą, wykorzystywaniem i handlem ludźmi.

Tragedia na Filipinach

Najbardziej ze wszystkiego lubię tańczyć opowiada Karen Monteroso, śliczna 10-letnia dziewczynka, która straciła swój dom i teraz razem z rodziną mieszka centrum ewakuacyjnym.

Miejsca Przyjazne Dzieciom pomagają najmłodszym powrócić do normalności, dzięki czemu łatwiej radzą sobie z traumą po katastrofie. Podczas gdy dzieci bawią się i uczą, ich rodzice mają czas na znalezienie pożywienia, wody i innych potrzebnych artykułów.

Cieszę się, że Karen może bawić się z innymi dziećmi. Myślę, że to dobrze dla niej, że może rozwijać swój talent mówi mi Dannie, mama Karen. Dopóki  nie uda im się odbudować domu będą mieszkać w jednej ze szkolnych klas, dzieląc ją z 22 innymi rodzinami. Tęsknię za moim domem i moimi rzeczami dodaje Dannie.

Pamiętnik z Filipin Uśmiech mimo tragedii

Opiekunowie rozmawiają z dziećmi o ich przeżyciach z dnia, kiedy uderzył tajfun. Marlyn Macarayon, jedna z opiekunek, tłumaczy, że to pomoże dzieciom pozbyć się traumy i uzmysłowi im, że mają szczęście, że przeżyły.

W końcu czas na tańce. Karen traktuje to bardzo poważnie, dziewczynka ma talent. Aż miło patrzeć na uśmiechnięte dzieci, szczęśliwe mimo tak zdewastowanego otoczenia. Zanim odjechałam, zapytałam się ich jeszcze, czego najbardziej potrzebują. Odpowiedź była zaskakująca: zabawek. Na szczęście zestawy rekreacyjne UNICEF z przeróżnymi zabawkami już jutro dotrą do tego najradośniejszego miejsca w Tacloban.

Pomoc UNICEF dla ofiar tajfunu Haiyan:

 • Ponad 200 tys. osób w Tacloban otrzymało dostęp do czystej wody pitnej dzięki częściowemu uruchomieniu wodociągów.
 • 20 listopada w Tacloban otwarte zostało pierwsze Miejsce Przyjazne Dzieciom. Docelowo powstanie 12 takich miejsc.
 • UNICEF wspiera Ministerstwo Edukacji, aby jeszcze na przełomie listopada i grudnia rozpocząć rok szkolny.
 • 10 tys. osób w Guiuan, jednym z najbardziej zniszczonych miejsc, otrzymało 2000 zestawów pierwszej pomocy i 2000 zestawów wodnych.
 • 8 tys. osób z Tacloban korzysta z 3 zbiorników z wodą zapewniających 25 tys. l wody dziennie.
 • 2,2 tys. osób w centrum ewakuacyjnym w Tacloban korzysta z 44 toalet.
 • UNICEF wraz z partnerami podejmuje działania edukacyjne i informacyjne w zakresie: karmienia piersią oraz higieny i korzystania z czystej wody,
 • Rozdystrybuowane zostało 30 zestawów edukacyjnych dla 2000 przedszkolaków oraz 31 zestawów sportowych, z których skorzysta 8000 dzieci.
 • Pracownicy UNICEF są w Tacloban, Ormoc, Aklan, Capiz i Cebu, gdzie zorganizowany został magazyn operacyjny. Obecnie na miejscu mamy 124 pracowników.
 • UNICEF rozpoczyna akcję łączenia rodzin. Zorganizował zespół do poszukiwania bliskich dzieci, które pozostały bez opieki.
 • Na najbliższe dni zaplanowana jest masowa kampania szczepień dla dzieci w wieku 6 m-cy do 3 lat przeciw odrze i polio połączona z dystrybucją witaminy A.
 • W najbliższym transporcie z naszego magazynu w Kopenhadze na Filipiny dotrze 80 ton produktów, w tym m.in.:100 namiotów, zbiorniki na wodę, tabletki do uzdatniania wody, zestawy „Szkoła w pudełku”, zestawy rekreacyjne z zabawkami oraz inne artykuły z zakresu żywności i zdrowia.

Liczy się każda minuta! Pomóż dzieciom już dziś!

Pomagam teraz!

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej