PILNE: Zapomniany kryzys w Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN01073

Najnowsze doniesienia z Republiki Środkowoafrykańskiej są dramatyczne.

Trwający od 1,5 roku konflikt pogrążył kraj w głębokim chaosie. UNICEF szacuje, że skutki kryzysu odczuwa już ponad 2,3 mln dzieci. Najmłodsi mieszkańcy kraju stają się bezpośrednimi ofiarami konfliktu. Statystyki są druzgocące – w trakcie ostatniego półrocza średnio jedno dziecko dziennie ginęło lub odnosiło rany w starciach wojennych.

Najbardziej cierpią dzieci

Obecnie szacuje się, że 825 tys. osób straciło swoje domy. Liczba ta będzie nadal rosnąć. Rodziny z dziećmi szukają schronienia w lasach, gdzie nie mają dostępu do jakiejkolwiek pomocy. Wiele wiejskich regionów nie otrzymało dotąd żadnego wsparcia.

Coraz trudniejsza jest sytuacja w Bangui, stolicy kraju, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin, morderstw, grabieży i ataków zbrojnych. Pilna pomoc potrzebna jest szczególnie w obozie dla uchodźców oraz w jedynym w kraju szpitalu dziecięcym w Bangui.

Głód to codzienność

Od początku kryzysu gwałtownie wzrosły ceny żywności – ryż o blisko 25%, a maniok o 13%. W ostatnim roku trzykrotnie zwiększyła się liczba dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy z powodu niedożywienia. W jedynym działającym w kraju szpitalu dziecięcym w Bangui brakuje leków i sprzętu. Tysiące najmłodszych pacjentów trafiających do szpitala tygodniami czeka na leczenie.

Niedożywienie dzieci stwarza ogromne ryzyko problemów związanych z ich rozwojem. Często grozi nawet śmiercią. Niedożywione dzieci są dużo bardziej narażone na zachorowanie na malarię czy biegunkę, która często okazuje się zabójcza dla ich wycieńczonych organizmów.

UNI158902

Musimy działać natychmiast

UNICEF prowadzi akcję ratunkową w Republice Środkowoafrykańskiej od początku trwania kryzysu. W tym  roku ponad 150 tys. dzieci zostało zaszczepionych przeciw odrze, a ponad 32 tys. otrzymało szczepionkę przeciw polio. Od początku konfliktu do 33 miejsc dostarczono artykuły pierwszej potrzeby takie jak podstawowe sprzęty domowe, naczynia do przechowywania wody czy artykuły higieniczne, a także namioty gdzie schronienie znalazło 9,6 tysiąca dzieci i kobiet w ciąży.

Mimo poważnego zagrożenia bezpieczeństwa otwarto tymczasowe szkoły, dzięki czemu 20 tys. dzieci powróciło do nauki, która jest najlepszym środkiem zapobiegającym przemocy i wcielaniu najmłodszych do grup zbrojnych.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz.

Prosimy! Wpłać darowiznę i uratuj życie dziecka w Republice Środkowoafrykańskiej.

baner_CAR

Dziękujemy za każde wsparcie.

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej