Plumpy’nut – saszetka, która ratuje życie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
obraz 11

W naszych relacjach dotyczących pomocy dzieciom w Czadzie, Rogu Afryki i innych dotkniętych problemami miejscach na świecie, często piszemy o Plumpy’nut – tzw. gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o niej nieco więcej.

Gotowa do spożycia żywność terapeutyczna to pasta z orzeszków ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych. Jest dystrybuowana w jednorazowych porcjach zamkniętych w małych saszetkach. Niech nie zmyli Was jednak jej niepozorny rozmiar. Jedno opakowanie dostarcza dziecku aż 500 kcal! Pasta stosowana jest przez UNICEF na całym świecie, szczególnie w rejonach klęsk humanitarnych i wszędzie tam, gdzie głód zagraża życiu dzieci. Jest niedroga i bardzo prosta  w użyciu – wystarczy odciąć róg saszetki i dziecko może już jeść leczniczą pastę. Jednak jej najważniejszą zaletą jest niezwykła skuteczność – wystarczą trzy saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze 1 kilogram. W trzy tygodnie przywraca siły i uśmiech nawet skrajnie niedożywionym dzieciom.

TD-ft12-Tiessen-5493

Plumpy’nut uratowało życie 9-miesięcznej Zenaby Idriss z Czadu!

Stosowanie pasty nie wymaga pobytu dziecka w szpitalu. Rodzice mogą podawać taką żywność w domu, raz w tygodniu przychodząc z dzieckiem na kontrolę do ośrodka zdrowia. Wystarczy zaledwie 4,17 zł, aby zapewnić dzienną porcję Plumpy’nut jednemu dziecku. Ta niewielka kwota ratuje życie!

Więcej na temat żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut: wywiad z prof. Goldenem, twórcą terapii leczenia niedożywienia Formuła 100

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej