Plumpy’nut – saszetka, która ratuje życie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
obraz 11

W naszych relacjach dotyczących pomocy dzieciom w Czadzie, Rogu Afryki i innych dotkniętych problemami miejscach na świecie, często piszemy o Plumpy’nut – tzw. gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o niej nieco więcej.

Gotowa do spożycia żywność terapeutyczna to pasta z orzeszków ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych. Jest dystrybuowana w jednorazowych porcjach zamkniętych w małych saszetkach. Niech nie zmyli Was jednak jej niepozorny rozmiar. Jedno opakowanie dostarcza dziecku aż 500 kcal! Pasta stosowana jest przez UNICEF na całym świecie, szczególnie w rejonach klęsk humanitarnych i wszędzie tam, gdzie głód zagraża życiu dzieci. Jest niedroga i bardzo prosta  w użyciu – wystarczy odciąć róg saszetki i dziecko może już jeść leczniczą pastę. Jednak jej najważniejszą zaletą jest niezwykła skuteczność – wystarczą trzy saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze 1 kilogram. W trzy tygodnie przywraca siły i uśmiech nawet skrajnie niedożywionym dzieciom.

TD-ft12-Tiessen-5493

Plumpy’nut uratowało życie 9-miesięcznej Zenaby Idriss z Czadu!

Stosowanie pasty nie wymaga pobytu dziecka w szpitalu. Rodzice mogą podawać taką żywność w domu, raz w tygodniu przychodząc z dzieckiem na kontrolę do ośrodka zdrowia. Wystarczy zaledwie 4,17 zł, aby zapewnić dzienną porcję Plumpy’nut jednemu dziecku. Ta niewielka kwota ratuje życie!

Więcej na temat żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut: wywiad z prof. Goldenem, twórcą terapii leczenia niedożywienia Formuła 100

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej