Podsumowanie projektów edukacyjnych UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
IMG_4833

Rok szkolny 2012/2013 dobiega końca. Dziękujemy wszystkim szkołom i przedszkolom za współpracę z UNICEF w ciągu tych dziesięciu pracowitych miesięcy. Zanim udamy się na zasłużony wypoczynek pragniemy podsumować zakończone projekty edukacyjne UNICEF.

Już po raz drugi uczniowie polskich szkół wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Wszystkie Kolory Świata”. Druga edycja akcji rozpoczęła się w październiku 2012 roku i cieszyła się dużą popularnością. Prawie 700 placówek edukacyjnych zdecydowało się zaangażować się w pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. W ramach akcji uczniowie przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki – symbol pomocy, jakiej udzielają swoim rówieśnikom w krajach rozwijających się. Szkoły, przedszkola, świetlice środowiskowe, domy kultury oraz biblioteki publiczne z niebywałym zaangażowaniem organizowały obchody „Dnia Wszystkich Kolorów Świata”, podczas którego następowała prezentacja „szmacianych dzieł sztuki” wykonanych przez dzieci. Zaproszeni na uroczystość goście mogli zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Czadzie. Darowizny z tegorocznej akcji przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom w Czadzie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, rodziców oraz całych społeczności szkolnych i lokalnych udało się pozyskać ponad 440 tysięcy złotych, dzięki którym zostaną zorganizowane kampanie szczepień dzieci. 

W ramach akcji zorganizowany został konkurs  na projekt najbardziej oryginalnej laleczki. Konkurs odbywał się na oficjalnym fanpagu akcji na portalu społecznościowym Facebook. Blisko 400 placówek zaangażowanych w projekt zgłosiło się do udziału w konkursie. Rywalizacja była zacięta, oddano ponad 44 tysiące głosów. W kwietniu poznaliśmy zwycięzcę - okazało się, że najwięcej głosów internautów otrzymała laleczka przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół i Placówek im. W. Łokietka w Radziejowie. To właśnie ta szkoła mogła cieszyć się nagrodą – koncertem Majki Jeżowskiej, Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. 

laleczka6

Koncert został zorganizowany na terenie placówki 13 czerwca. Wszyscy uczestnicy, zarówno ci młodsi jak i starsi, bawili się wyśmienicie, śpiewając i tańcząc do przebojów Majki Jeżowskiej.

Kampania Wszystkie Kolory Świata cieszyła się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodszych dzieci. Dla starszych uczniów przygotowaliśmy projekt edukacyjny „BiznesKlasa UNICEF”. Do udziału w nim zaprosiliśmy szkoły ponadpodstawowe. Miał on służyć przede wszystkim przybliżeniu młodzieży problemów współczesnego świata i kształtowaniu wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego, a także zdobywaniu kompetencji w zakresie przedsiębiorczości. W kampanię zaangażowało się prawie 200 szkół gimnazjalnych i licealnych z całej Polski. W ramach projektu w szkołach odbywały się zajęcia poświęcone sytuacji dzieci w krajach rozwijających się. W oparciu o materiały edukacyjne UNICEF uczniowie mogli dowiedzieć się, na czym polega pomoc humanitarna i rozwojowa, jak istotny jest dostęp do czystej wody, do edukacji, a także, jak można walczyć z niedożywieniem na świecie. Zajęcia przybliżyły młodym ludziom los milionów dzieci w najbiedniejszych krajach świata. Jednocześnie podjęli oni działania, których celem było zachęcenie osób dorosłych do zainteresowania się poprawą losu tysięcy dzieci.

Biznes Klasa UNICEF web

 
Uczniowie wcielili się w role Managerów Pomocy Humanitarnej i przygotowali biznesplany, ukazujące pomoc jako inwestycję ratującą życie dzieci. Swoje pomysły zaprezentowali przedstawicielom lokalnego biznesu, w tym między innymi przedsiębiorcom, właścicielom firm oraz osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, na zorganizowanych w szkołach Galach Biznesu na Rzecz Dzieci. Uczniowie zachęcali gości do „zainwestowania” w artykuły pomocy humanitarnej dostarczane przez UNICEF do najbiedniejszych krajów świata. Przekonywali, jak ważne jest sfinansowanie pompy wodnej, zapewnienie dzieciom i ich mamom ochrony przed insektami przez dostarczanie moskitier, zakup szczepionek i lodówek do ich przechowywania czy też wyposażanie szkół w materiały edukacyjne. Dzięki działaniom młodzieży przedstawiciele lokalnego biznesu często decydowali się wesprzeć działania UNICEF w najbiedniejszych krajach, przekazując darowizny na zakup konkretnych artykułów pomocy humanitarnej. Udało się pozyskać 74 tysiące złotych, które w całości zostaną przeznaczone na zakup najbardziej potrzebnych artykułów dla dzieci.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej