Pomoc humanitarna dla ponad 20 tys. syryjskich dzieci i ich rodzin dotarła do Iraku

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pomoc humanitarna dla ponad 20 tys syryjskich dzieci

Samolot z pomocą humanitarną wylądował w niedzielę na terytorium irakijskiego Erbil. Na pokładzie znajdowało się 100 ton produktów z pomocą humanitarną dla syryjskich dzieci-uchodźców i ich rodzin.

Ze względu na rosnące potrzeby syryjskich uchodźców przebywających w Iraku dostawy z pomocą humanitarną zostały bezzwłocznie przetransportowane z magazynu UNICEF w Kopenhadze. W chwili obecnej w Iraku jest ponad 200 tys. syryjskich uchodźców. Około 50 tys. przybyło w ciągu ostatnich dwóch i pół tygodnia, a połowa z nich to dzieci.

Ta pomoc humanitarna pojawia się w momencie, w którym musimy sprostać najpilniejszym potrzebom ponad 20 tys. dzieci z Syrii, które przybyły niedawno do północnego Iraku. Ten transport to dowód, że w obliczu straszliwego cierpienia, urazów i stresu,UNICEF nie ustaje w zapewnianiu dzieciom pomocy – powiedział dr Marzio Babille, przedstawiciel UNICEF w Iraku.

Na pokładzie samolotu transportującego pomoc humanitarną znalazły się m.in.: zbiorniki na wodę, latryny, tabletki uzdatniające wodę, pakiety testów medycznych, saszetki ORS, zestawy emergency i wczesnoedukacyjne oraz przybory szkolne.

Na początku zeszłego tygodnia 12 ciężarówek przetransportowało zestawy higieniczne dla ponad 50 tys. osób. Samochody wysłano z magazynu UNICEF w Mersin (Turcja), a kolejne cztery z materiałami ratunkowymi przyjechały z Bagdadu (Irak).

Przekazana przez nas pomoc humanitarna to pierwsza część dostaw, których zasięg będziemy zwiększać w zależności od sytuacji i potrzeb rosnącej liczby syryjskich dzieci-uchodźców oraz ich rodzin szukających schronienia w Iraku – stwierdził dr Babille.

Większa część dostaw z pomocą humanitarną dla potrzebujących (której koszt wyniósł 5,8 mln USD) możliwa była dzięki kontrybucji rządu Kuwejtu oraz UPS, wieloletniego partnera UNICEF, który udzielił wsparcia zapewniając transport lotniczy z Kopenhagi.

UNICEF ściśle współpracuje z Kurdyjskim Rządem Regionalnym, UNHCR, innymi agendami ONZ oraz krajowymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, aby zapewnić przebywającym w Kurdystanie dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych, żywności, opieki zdrowotnej, edukacji i ochrony.

Pomagam teraz!

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej