Pomoc humanitarna dla ponad 20 tys. syryjskich dzieci i ich rodzin dotarła do Iraku

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pomoc humanitarna dla ponad 20 tys syryjskich dzieci

Samolot z pomocą humanitarną wylądował w niedzielę na terytorium irakijskiego Erbil. Na pokładzie znajdowało się 100 ton produktów z pomocą humanitarną dla syryjskich dzieci-uchodźców i ich rodzin.

Ze względu na rosnące potrzeby syryjskich uchodźców przebywających w Iraku dostawy z pomocą humanitarną zostały bezzwłocznie przetransportowane z magazynu UNICEF w Kopenhadze. W chwili obecnej w Iraku jest ponad 200 tys. syryjskich uchodźców. Około 50 tys. przybyło w ciągu ostatnich dwóch i pół tygodnia, a połowa z nich to dzieci.

Ta pomoc humanitarna pojawia się w momencie, w którym musimy sprostać najpilniejszym potrzebom ponad 20 tys. dzieci z Syrii, które przybyły niedawno do północnego Iraku. Ten transport to dowód, że w obliczu straszliwego cierpienia, urazów i stresu,UNICEF nie ustaje w zapewnianiu dzieciom pomocy – powiedział dr Marzio Babille, przedstawiciel UNICEF w Iraku.

Na pokładzie samolotu transportującego pomoc humanitarną znalazły się m.in.: zbiorniki na wodę, latryny, tabletki uzdatniające wodę, pakiety testów medycznych, saszetki ORS, zestawy emergency i wczesnoedukacyjne oraz przybory szkolne.

Na początku zeszłego tygodnia 12 ciężarówek przetransportowało zestawy higieniczne dla ponad 50 tys. osób. Samochody wysłano z magazynu UNICEF w Mersin (Turcja), a kolejne cztery z materiałami ratunkowymi przyjechały z Bagdadu (Irak).

Przekazana przez nas pomoc humanitarna to pierwsza część dostaw, których zasięg będziemy zwiększać w zależności od sytuacji i potrzeb rosnącej liczby syryjskich dzieci-uchodźców oraz ich rodzin szukających schronienia w Iraku – stwierdził dr Babille.

Większa część dostaw z pomocą humanitarną dla potrzebujących (której koszt wyniósł 5,8 mln USD) możliwa była dzięki kontrybucji rządu Kuwejtu oraz UPS, wieloletniego partnera UNICEF, który udzielił wsparcia zapewniając transport lotniczy z Kopenhagi.

UNICEF ściśle współpracuje z Kurdyjskim Rządem Regionalnym, UNHCR, innymi agendami ONZ oraz krajowymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, aby zapewnić przebywającym w Kurdystanie dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych, żywności, opieki zdrowotnej, edukacji i ochrony.

Pomagam teraz!

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej