Poziom niedożywienia dzieci w Czadzie wciąż alarmująco wysoki – UNICEF przedstawia najnowsze wyniki badań

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI122813

Z badań przeprowadzonych w tym roku przez UNICEF wynika, iż w dziewięciu regionach Czadu poziom ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5-ego roku życia znacznie przewyższa ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) alarmujący próg 15%.

Informacje te uzyskano dzięki przeprowadzonym w Czadzie badaniom SMART (Standardized Monitoring and Assessment of Relief and Transitions). Jeden z najwyższych wskaźników niedożywienia odnotowano w regionie Wadi Fira, gdzie wynosi on 21%.

Metoda SMART wykorzystywana jest w sytuacjach kryzysowych do badania poziomu niedożywienia oraz umieralności wśród dzieci. Temoua Djingwe, przewodniczący Zespołu Badawczego SMART we wschodnim regionie Czadu (Ouadi), tak komentuje swoją pracę: „Badamy poziom niedożywienia wśród najmłodszych dzieci do 59-ego miesiąca życia, ponieważ na podstawie takich danych jesteśmy w stanie określić jaka jest sytuacja żywieniowa w całym regionie. Jeśli najmłodsi żyją w dramatycznych warunkach, oznacza to, iż wszyscy inni też”.

UNI123107

Do lipca b.r. leczeniem niedożywienia objęto w Czadzie aż 43 420 dzieci poniżej 5-ego roku życia. UNICEF przewiduje jednak, że ostre ciężkie niedożywienie może dotknąć w tym roku ponad 127 tys. kolejnych dzieci.

W kraju, przez który przetoczyły się powtarzające epidemie polio, odry, zapalenia opon mózgowych i cholery, potrzebna jest długofalowa strategia w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, w tym sytuacji zdrowotnej dzieci. Jednakże, oprócz zorganizowanej pomocy rozwojowej, której wdrażanie to nieustanna, długoterminowa praca, nie możemy zapomnieć o ratowaniu życia dzieci, które cierpią teraz.

Wiemy, że sytuacji nie da się odmienić z dnia na dzień, dlatego UNICEF wspiera rząd, a w szczególności Ministerstwo Zdrowia, w celu zwiększenia możliwości lokalnej służby zdrowia, uwrażliwienia rodziców i pracowników medycznych na wykrywanie niedożywienia dzieci we wczesnej fazie choroby, ponieważ wpływa to znacząco na możliwość przeżycia i prawidłowego rozwoju dzieci”. wyjaśnia Bruno Maes, przedstawiciel UNICEF w Czadzie.

UNI123106

* Ostre ciężkie niedożywienie (SAM) – definiowane przez niską wagę w stosunku do wzrostu, widoczne wyniszczenie organizmu i widoczną opuchliznę głodową. Około 35-50% dzieci z ostrym ciężkim niedożywieniem umiera (źródło: WHO).

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej