Poziom niedożywienia dzieci w Czadzie wciąż alarmująco wysoki – UNICEF przedstawia najnowsze wyniki badań

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI122813

Z badań przeprowadzonych w tym roku przez UNICEF wynika, iż w dziewięciu regionach Czadu poziom ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5-ego roku życia znacznie przewyższa ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) alarmujący próg 15%.

Informacje te uzyskano dzięki przeprowadzonym w Czadzie badaniom SMART (Standardized Monitoring and Assessment of Relief and Transitions). Jeden z najwyższych wskaźników niedożywienia odnotowano w regionie Wadi Fira, gdzie wynosi on 21%.

Metoda SMART wykorzystywana jest w sytuacjach kryzysowych do badania poziomu niedożywienia oraz umieralności wśród dzieci. Temoua Djingwe, przewodniczący Zespołu Badawczego SMART we wschodnim regionie Czadu (Ouadi), tak komentuje swoją pracę: „Badamy poziom niedożywienia wśród najmłodszych dzieci do 59-ego miesiąca życia, ponieważ na podstawie takich danych jesteśmy w stanie określić jaka jest sytuacja żywieniowa w całym regionie. Jeśli najmłodsi żyją w dramatycznych warunkach, oznacza to, iż wszyscy inni też”.

UNI123107

Do lipca b.r. leczeniem niedożywienia objęto w Czadzie aż 43 420 dzieci poniżej 5-ego roku życia. UNICEF przewiduje jednak, że ostre ciężkie niedożywienie może dotknąć w tym roku ponad 127 tys. kolejnych dzieci.

W kraju, przez który przetoczyły się powtarzające epidemie polio, odry, zapalenia opon mózgowych i cholery, potrzebna jest długofalowa strategia w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, w tym sytuacji zdrowotnej dzieci. Jednakże, oprócz zorganizowanej pomocy rozwojowej, której wdrażanie to nieustanna, długoterminowa praca, nie możemy zapomnieć o ratowaniu życia dzieci, które cierpią teraz.

Wiemy, że sytuacji nie da się odmienić z dnia na dzień, dlatego UNICEF wspiera rząd, a w szczególności Ministerstwo Zdrowia, w celu zwiększenia możliwości lokalnej służby zdrowia, uwrażliwienia rodziców i pracowników medycznych na wykrywanie niedożywienia dzieci we wczesnej fazie choroby, ponieważ wpływa to znacząco na możliwość przeżycia i prawidłowego rozwoju dzieci”. wyjaśnia Bruno Maes, przedstawiciel UNICEF w Czadzie.

UNI123106

* Ostre ciężkie niedożywienie (SAM) – definiowane przez niską wagę w stosunku do wzrostu, widoczne wyniszczenie organizmu i widoczną opuchliznę głodową. Około 35-50% dzieci z ostrym ciężkim niedożywieniem umiera (źródło: WHO).

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej