Poziom niedożywienia dzieci w Mali alarmująco wysoki

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
niedożywienie

Organizacje humanitarne biją na alarm z powodu wysokiego poziomu ostrego niedożywienia w północnym regionie Mali, Gao. Ministerstwo Zdrowia w Mali opublikowało właśnie wyniki badań SMART (Standardized Monitoring and Assessment of Relief and Transitions) w zakresie żywienia. Badanie wykazało, że najbardziej zagrożone są dzieci do piątego roku życia.

„Sytuacja żywnościowa w regionie Gao wymaga naszej szczególnej uwagi. Musimy natychmiast podjąć działania, aby dzieci, które możemy uratować, nie zostały pozostawione bez opieki”, mówi David Gressly, koordynator akcji humanitarnej w Mali.

Z przeprowadzonych badań wynika, że poziom ostrego niedożywienia niepokojąco zbliża się do ustanowionego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) alarmującego progu 15%, a w niektórych prowincjach znacznie go przekracza. Średni poziom ostrego niedożywienia w regionie Gao wynosi 13,5%,  ale najwyższy wskaźnik odnotowano w prowincji Bourem – 17%. Przewiduje się, że w ciągu następnych sześciu miesięcy ostre niedożywienie może dotknąć 22 730 dzieci.

Na tak wysokie wskaźniki ostrego niedożywienia wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze badanie było przeprowadzane na początku maja, gdy w Mali zazwyczaj kończą się zapasy żywności z ostatnich zbiorów. Ponadto, w ostatnim czasie odnotowano wzrost przypadków zachorowań na malarię, co ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia dzieci. Na kryzys żywnościowy ogromny wpływ ma również niedawno zakończony konflikt w północnej części kraju. Wiele rodzin musiało opuścić rodzinne strony, zostawiając za sobą cały majątek. Teraz nie stać ich nawet na jedzenie.

Wysoki poziom niedożywienia dzieci w Mali

„Życie wielu malijskich dzieci jest w niebezpieczeństwie. One potrzebują natychmiastowej pomocy”, mówi Françoise Ackermans, reprezentant UNICEF w Mali. „Udzielanie pomocy dzieciom cierpiącym z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia jest teraz dla nas priorytetowym zadaniem. Nie szczędzimy sił, aby uratować każde dziecko”, dodaje. Tylko w tym roku, leczeniem niedożywienia objęto w Mali aż 108 000 dzieci poniżej 5. roku życia. 

Każdy, kto chciałby włączyć się w pomoc na rzecz dzieci w Mali może to zrobić przekazując darowiznę. Żywność terapeutyczna typu Plumpy’nut, mleko terapeutyczne, moskitiery chroniące przed roznoszącymi malarię komarami i leki przeciwmalaryczne to obecnie najbardziej potrzebne produkty. Dzięki Twojej darowiźnie dostarczymy je na miejsce i pomożemy tym dzieciom. Prosimy nie zwlekaj, one nie mogą czekać.

bann

Na kontynuowanie akcji humanitarnej potrzeba 81,9 mln USD. Jak dotąd, udało się zebrać około 39% tej kwoty.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej