Poziom niedożywienia dzieci w Mali alarmująco wysoki

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
niedożywienie

Organizacje humanitarne biją na alarm z powodu wysokiego poziomu ostrego niedożywienia w północnym regionie Mali, Gao. Ministerstwo Zdrowia w Mali opublikowało właśnie wyniki badań SMART (Standardized Monitoring and Assessment of Relief and Transitions) w zakresie żywienia. Badanie wykazało, że najbardziej zagrożone są dzieci do piątego roku życia.

„Sytuacja żywnościowa w regionie Gao wymaga naszej szczególnej uwagi. Musimy natychmiast podjąć działania, aby dzieci, które możemy uratować, nie zostały pozostawione bez opieki”, mówi David Gressly, koordynator akcji humanitarnej w Mali.

Z przeprowadzonych badań wynika, że poziom ostrego niedożywienia niepokojąco zbliża się do ustanowionego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) alarmującego progu 15%, a w niektórych prowincjach znacznie go przekracza. Średni poziom ostrego niedożywienia w regionie Gao wynosi 13,5%,  ale najwyższy wskaźnik odnotowano w prowincji Bourem – 17%. Przewiduje się, że w ciągu następnych sześciu miesięcy ostre niedożywienie może dotknąć 22 730 dzieci.

Na tak wysokie wskaźniki ostrego niedożywienia wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze badanie było przeprowadzane na początku maja, gdy w Mali zazwyczaj kończą się zapasy żywności z ostatnich zbiorów. Ponadto, w ostatnim czasie odnotowano wzrost przypadków zachorowań na malarię, co ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia dzieci. Na kryzys żywnościowy ogromny wpływ ma również niedawno zakończony konflikt w północnej części kraju. Wiele rodzin musiało opuścić rodzinne strony, zostawiając za sobą cały majątek. Teraz nie stać ich nawet na jedzenie.

Wysoki poziom niedożywienia dzieci w Mali

„Życie wielu malijskich dzieci jest w niebezpieczeństwie. One potrzebują natychmiastowej pomocy”, mówi Françoise Ackermans, reprezentant UNICEF w Mali. „Udzielanie pomocy dzieciom cierpiącym z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia jest teraz dla nas priorytetowym zadaniem. Nie szczędzimy sił, aby uratować każde dziecko”, dodaje. Tylko w tym roku, leczeniem niedożywienia objęto w Mali aż 108 000 dzieci poniżej 5. roku życia. 

Każdy, kto chciałby włączyć się w pomoc na rzecz dzieci w Mali może to zrobić przekazując darowiznę. Żywność terapeutyczna typu Plumpy’nut, mleko terapeutyczne, moskitiery chroniące przed roznoszącymi malarię komarami i leki przeciwmalaryczne to obecnie najbardziej potrzebne produkty. Dzięki Twojej darowiźnie dostarczymy je na miejsce i pomożemy tym dzieciom. Prosimy nie zwlekaj, one nie mogą czekać.

bann

Na kontynuowanie akcji humanitarnej potrzeba 81,9 mln USD. Jak dotąd, udało się zebrać około 39% tej kwoty.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej