Przekaż 1% podatku na pomoc dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

UNICEF został utworzony w 1946 roku, aby nieść pomoc dzieciom w krajach dotkniętych skutkami II wojny światowej. Jednym z pierwszych adresatów działań humanitarnych UNICEF była Polska, gdzie niemal 1 000 000 dzieci cierpiących z powodu głodu i chorób potrzebowało pilnej pomocy. UNICEF był na miejscu i działał na ogromną skalę.

Kiedyś i dziś

Polska1

W 1947 roku UNICEF rozpoczął w Polsce program dożywiania, w ramach którego pomoc otrzymało ponad 1 milion dzieci. Regularnie podawano im mleko oraz tran - niezbędne do prawidłowewego rozwoju, a także tłuszcze, takie jak te zawarte w uwielbianym przez dzieci maśle orzechowym.

fragment raportu

UNICEF zapewniał polskim dzieciom żywność w czasie roku szkolnego, jak i podczas wakacji, kiedy nie miały one możliwości korzystania ze stołówek szkolnych. Dbano, aby dieta była bogata w składniki odżywcze i witaminy.

Wkrótce okazało się, że rola UNICEF nie może ograniczać się do wspierania dzieci w Europie. Pomocy potrzebowały także państwa leżące na innych kontynentach.  Dziś organizacja działa w 190 krajach i dociera z pomocą do milionów dzieci niemal w każdym zakątku świata. 

65 lat później, dzieciom cierpiącym z powodu głodu i niedożywienia UNICEF zapewnia Plumpy’nut – pastę z orzeszków ziemnych bogatą w witaminy oraz inne składniki odżywcze. Wystarczą 3 saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze kilogram. Są bardzo smaczne i łatwe w użyciu, ale przede wszystkim ratują życie. W 2010 roku UNICEF dostarczył potrzebującym dzieciom aż 21 tys. ton odżywczej pasty Plumpy’nut.

Niger1

Jednak wciąż ponad 100 milionów dzieci poniżej 5. roku życia, mieszkających w krajach rozwijających się, cierpi z powodu niedożywienia. One potrzebują Twojej pomocy.

Niesiemy pomoc wyłącznie dzięki wsparciu Darczyńców. Każdego dnia walczymy o prawa dzieci do zdrowia, edukacji, równości i ochrony, wszędzie tam, gdzie nasze wsparcie jest potrzebne. Wypełniając PIT przekaż 1% podatku na programy UNICEF. Twój 1% pozwoli nam realizować naszą misję jeszcze skuteczniej.

Przekaż 1% UNICEF

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej