Rysowanie pomaga dzieciom pozbyć się traumy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Moriac 14

Obrazy zamknięte w głowach dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej są przerażające: kobieta w ciąży z karabinem przyłożonym do skroni, dom stojący w płomieniach z niemowlakiem w środku, mężczyzna z maczetą stojący nad ciałem skąpanym we krwi. Wszystkie te rysunki zostały stworzone przez dzieci, które uczęszczały na warsztaty UNICEF w Miejscu Przyjaznym Dzieciom w Bossangoa. W szczegółach pokazują one horror wojny w Republice Środkowoafrykańskiej, którego świadkiem było każde dziecko.

Onias 11

W najgorszym momencie kryzysu w Republice Środkowoafrykańskiej 0,5 miliona dzieci zostało przesiedlonych, a wiele było celem przemocy tylko z powodu miejsca zamieszkania lub wiary. Dla tych dzieci rysowanie to terapia, która pomaga wyrazić swoje uczucia oraz chronologicznie poukładać wspomnienia dobre i złe.

Ponadto rysunki mogą pomóc odnaleźć rodziców dzieci, z którymi rozłączone zostały podczas ucieczki. Często łatwiej jest dzieciom narysować swój dom czy wioskę wraz z mieszkańcami i na tej podstawie opowiedzieć o swoim życiu, niż przypomnieć sobie imiona rodziców.

Możemy usiąść z dzieckiem i poprosić go o narysowanie pokoju, w którym spało. A potem pytamy: Kto zwykle śpi koło Ciebie? Możesz ich narysować? Kto jeszcze jest w pokoju? W ten sposób powoli możemy zbudować profil rodziny, który wykorzystamy podczas jej poszukiwań tłumaczy Marie de la Soudiere, Specjalista UNICEF ds. Ochrony Dzieci

Leticia 13

Od grudnia zamknięte są szkoły, więc wspierane przez UNICEF Miejsce Przyjazne Dzieciom to jedyne miejsce, gdzie dzieci mogą bawić się, czuć się bezpiecznie i otrzymać emocjonalne wsparciem. Oprócz rysowania, dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych, teatralnych i tanecznych. Takie zajęcia pomagają dzieciom poradzić sobie ze stresem związanym z tragicznymi doświadczeniami i życiem w obozie dla uchodźców.

Madeleine Logan z Republiki Środkowoafrykańskiej

baner_pomagam teraz

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej