Światowy Dzień Mycia Rąk

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Każdego roku choroby takie jak biegunka i infekcje dróg oddechowych przyczyniają się
do  śmierci ponad 3,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia. Staranne mycie  rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie  liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%.

Ustanowienie przez ONZ Światowego Dnia Mycia Rąk ma na celu rozpowszechnienie tego zwyczaju wśród społeczności całego świata. Działania te mogą pomóc uratować każdego roku życie miliona dzieci. Dzień ten jest obchodzony już po raz piąty. Jak mówi Therese Dooley,  koordynatorka programów sanitarnych UNICEF, „mycie rąk mydłem i wodą to zwyczajna czynność, która ma nadzwyczajny wpływ na zdrowie dzieci i ich prawidłowy rozwój”.

Darczyńcy UNICEF od wielu lat  pomagają budować ujęcia wodne i sanitariaty, szczególnie
w szkołach, by dzieci miały swobodny dostęp do czystej wody i mydła. Jeden z ostatnich takich projektów został zrealizowany w szkole leżącej w małej indyjskiej wiosce Bhatari (prowincja Chandrapur). Dzięki niemu wszyscy uczniowie nie tylko dowiadują  się, jak dbać o czystość, ale mogą stosować się do zasad higieny w praktyce.

Wioska Bhatari, INDIE

nowy-3

Dzięki nowo powstałym sanitariatom uczniowie szkoły w Bhatari po skorzystaniu z toalety,

nowy-4

Uczniowie wiedzą, jak ważne jest mycie rąk. Kolejka do umywalek jest długa. Teraz każdy z uczniów swobodnie może zasiąść do stołu i zjeść obiad!

nowy-2

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej