Zaledwie co trzecia kobieta i co trzecie dziecko żyjące z HIV otrzymują leki antyretrowirusowe. Mimo że liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci spada, UNICEF zwraca uwagę na fakt, że do realizacji celu, jakim jest pokolenie wolne od AIDS, niezbędne jest objęcie opieką medyczną większej liczby kobiet i dzieci żyjących z HIV.
W skali globalnej, dzięki szeregowi podjętych działań prewencyjnych, liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci spadła o 24% – z 430 tys. w 2009 roku do 330 tys. w 2011 roku.
W 2011 roku o 100 tys. wzrosła też liczba dzieci poddanych terapii antyretrowirusowej (w porównaniu z 2010 r.). Niestety, nadal mniej niż jedna trzecia kobiet i dzieci zakażonych wirusem HIV ma dostęp do niezbędnej terapii, podczas gdy średnia światowa dla osób dorosłych wynosi 54%.
Nie do zaakceptowania jest fakt, że dzieci niemal dwukrotnie rzadziej niż dorośli poddawane są niezbędnemu leczeniu – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Z definicji, pokolenie wolne od AIDS, jest zależne od ochrony najmłodszych i tych najbardziej narażonych na zakażenie wirusem HIV. Nie możemy ustawać w działaniach i musimy robić jeszcze więcej, aby pomóc matkom i dzieciom żyjącym z HIV żyć bez AIDS. Musimy poświęcić się pracy nad zwiększeniem liczby kobiet w ciąży i dzieci korzystających z podstawowej opieki okołoporodowej i pediatrycznej.
Leczenie kobiet w ciąży zakażonych wirusem HIV nie tylko utrzymuje je przy życiu i dobrym samopoczuciu, ale zapobiega przenoszeniu wirusa z matki na dziecko podczas ciąży, porodu i okresu karmienia piersią. Terapia może również zapobiec przenoszeniu choroby drogą płciową na partnera, który nie jest zakażony wirusem.
Wyeliminowanie nowych zakażeń HIV wśród dzieci do 2015 roku i utrzymanie ich matek przy życiu są kluczowymi elementami ogólnego zaangażowania UNICEF w działania na rzecz ratowania życia dzieci w ramach globalnego ruchu „Odnowiona obietnica” („A Promise Renewed”).