Szczepienia ratują życie dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
1

Właśnie zrobiono mi zastrzyk i nawet nie płakałam!” – relacjonowała rodzeństwu jedna z dziewczynek mieszkająca w obozie dla syryjskich uchodźców w Domiz (Irak), zaszczepiona właśnie przeciwko odrze. Dziewczynka jest jednym z tysięcy dzieci przebywających obecnie w obozach dla uchodźców w Libanie, Jordanii i Iraku, gdzie UNICEF prowadzi kampanie szczepień na wielką skalę.

W związku z masowymi ruchami ludności i załamaniem się systemu opieki zdrowotnej w Syrii, w obozach dla uchodźców istniało ogromne ryzyko wystąpienia epidemii odry. Przeludnienie i trudne warunki sanitarne spowodowały wzrost zagrożenia. W obozie dla uchodźców w Domiz (Irak), od grudnia 2012 roku odnotowano 332 przypadki zachorowań, w Libanie około 300. przypadków, a w obozie Za’atari (Jordania) 5 przypadków.

We wszystkich tych krajach UNICEF, współpracując z Ministerstwami Zdrowia danych państw oraz WHO, podjął intensywne działania związane ze szczepieniami, aby uniknąć wybuchu epidemii i uchronić dzieci przed cierpieniem. „Szczepienia to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów ochrony dzieci przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak odra, polio czy tężec”, mówiła Mahendra Sheth, Regionalny Konsultant Medyczny UNICEF.

2

Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF, w Libanie od początku roku zaszczepiliśmy 462 tysiące syryjskich, libańskich oraz palestyńskich dzieci. W Jordanii szczepionki otrzymało 60 tysięcy syryjskich uchodźców, a w Iraku 19,3 tysiąca uchodźców w wieku od 6. miesięcy do 30. roku życia. Bez pomocy Darczyńców, działania te nie byłyby możliwe.

W obozach dla syryjskich uchodźców przebywa obecnie prawie 1,5 mln osób. Każdego dnia ta liczba rośnie. Dlatego UNICEF kontynuuje masowe szczepienia w tym regionie. Każdy, kto chciałby wesprzeć programy szczepień prowadzone przez UNICEF w najbardziej potrzebujących krajach, może to zrobić przyłączając się do akcji „Reszta w Twoich rękach”.

„Reszta w Twoich rękach” to ogólnopolski program UNICEF, realizowany we współpracy z Mennicą Polską, która produkuje charytatywne krążki monetarne – „Dobre Dukaty”. Zasady programu są bardzo proste. W czasie trwania akcji wystarczy podczas codziennych zakupów poprosić w kasie wybranych sklepów o wydanie części reszty w „Dobrych Dukatach”. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na szczepionki przeciwko gruźlicy, polio i tężcowi, które uratują życie najmłodszym.

Szukajcie w swojej okolicy sklepów oznakowanych logiem akcji „Reszta w Twoich rękach”! Pełną listę sklepów można znaleźć na stronie programu: dobrydukat.pl 

DD_fb - Kopia

Dziękujemy za każde wsparcie!

Zobacz również

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli.

Więcej
Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej