Szczepionki ufundowane przez Polaków ratują życie dzieci w Sierra Leone

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Szczepionki ratują życie dzieci w Sierra Leone

Dobre wiadomości docierają do nas z Sierra Leone. Kolejne, trudno dostępne regiony kraju, obejmowane są programem szczepień finansowanym przez polskich Darczyńców. Szczepionki przeciwko polio, ale także gruźlicy i tężcowi noworodkowemu, które ratują życie dzieci w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata, zostały ufundowane dzięki zaangażowaniu Polaków w akcje „Faceci ratują dzieci” oraz „Wszystkie Kolory Świata" (projekt skierowany do szkół i placówek edukacyjnych).

Pomoc polskich Darczyńców pierwszy raz trafiła do Sierra Leone już 7 lat temu. W 2006 roku był to najbiedniejszy kraj świata, znajdujący się na ostatnich miejscach wszelkich statystyk mówiących o umieralności dzieci, dostępności do lekarza, szkoły. Wtedy, siedem lat temu, co trzecie dziecko, które przychodziło na świat umierało przed swoimi piątymi urodzinami. Główną przyczyną był brak właściwej opieki medycznej, w tym brak szczepień. Postanowiliśmy to zmienić. Zdecydowaliśmy, że pierwsza duża kampania, którą organizował UNICEF w Polsce na rzecz dzieci z krajów rozwijających się będzie dedykowana właśnie Sierra Leone.

UNICEF w Sierra Leone jest jedyną organizacją zapewniającą podstawowe szczepienia przeciw chorobom zakaźnym. W 2006 roku, po zakończeniu prowadzonej w Polsce kampanii „Przepustka do życia”, którą wsparła Małgorzata Foremniak, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, przekazaliśmy do Sierra Leone pomoc wysokości 2,5 miliona złotych. Fundusze te (prawie 1 milion USD) pozwoliły UNICEF na zaszczepienie przeciw odrze niemal wszystkich nowonarodzonych dzieci w kraju. Już rok później z wielką radością dowiedzieliśmy się od naszych kolegów z UNICEF, że odra przestała być jedną z głównych przyczyn umieralności dzieci w Sierra Leone.

Szczepionki ufundowane przez Polaków ratują życie dzieci w Sierra Leone

Widząc, jak bardzo potrzebna, a jednocześnie skuteczna jest nasza pomoc jeszcze dwukrotnie wracaliśmy do Sierra Leone. W 2011 roku wsparliśmy program wodno-sanitarny. Przekazując niemal pół miliona złotych polscy Darczyńcy sfinansowali budowę studni i latryn w 10 ośrodkach zdrowia. Pompa wodna w ośrodku zdrowia jest często jedynym źródłem czystej wody w okolicy. Korzysta z niej nie tylko personel medyczny, pacjenci i ich rodziny, ale także cała lokalna społeczność.

W tym samym roku przekazaliśmy również do Sierra Leone kwotę ponad 1,3 miliona złotych. Tyle przyniosły akcje „Faceci ratują dzieci”, oraz „Wszystkie Kolory Świata" (akcja skierowana do szkół) dzięki którym zapewniliśmy szczepionki przeciwko gruźlicy i polio dla 250 tysięcy dzieci. Dodatkowo 800 tysięcy kobiet w ciąży otrzymało szczepionki przeciwko tężcowi, dzięki czemu ich dzieci bezpiecznie przyjdą na świat. Szczepionki ufundowane przez polskich Darczyńców cały czas docierają do kolejnych dzieci.

Cieszymy się mogąc podzielić się z Wami tą dobrą wiadomością. Wierzymy w siłę długofalowych projektów, które zmieniają na lepsze życie całych pokoleń. Nadal nie wszystkie dzieci mieszkające w Sierra Leone mają dostęp do szczepień. To kraj o jednej z najwyższych na świecie umieralności dzieci. Wierzymy jednak, że z Waszą pomocą możemy to zmienić.

Podsumowanie dotychczasowych kampanii na rzecz Sierra Leone:

2011/2012 „Faceci ratują dzieci” i „Wszystkie Kolory Świata"

2011 „Podaruj dzieciom czystą wodę” 

2006 „Przepustka do życia” 

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej