Szczęśliwy dzień w Farcha

IMG_6954

„Dzisiaj odwiedził nas UNICEF i jesteśmy bardzo szczęśliwi! Dostaliśmy prezenty - zeszyty, kredę, długopisy, ołówki. Jestem bardzo szczęśliwa. Z tym wszystkim będzie dużo milej pracować w naszej szkole. UNICEF przekazał podarunki, które pomogą nam się uczyć.”

12-letnia Rachel Damnadji chodzi do 4. klasy szkoły im. Św. Mateusza Mulumby w Farcha. To uboga część Ndżameny, zamieszkała głównie przez katolików. Dla mieszkańców Farcha parafia to nie tylko miejsce coniedzielnych spotkań. To wiele więcej.

127_1

W Farcha mieszka i pracuje Ksiądz Stanisław Tymoszuk. Objął parafię trzy lata temu i od tego czasu mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności, niosąc pomoc nie tylko w obszarze duchowym, ale bardzo często także materialnym. Na terenie parafii działają zbudowane przez niego ujęcia wody, z których korzystać mogą mieszkańcy. Ponad 400 dzieci uczęszcza do założonej przez niego szkoły. Szkoła – to duże słowo. W tej ubogiej dzielnicy oznacza jeden, niewielki murowany budynek i kilka zbudowanych z trzcin i drewna pomieszczeń, służących za klasy. Dla wielu dzieci to jedyna dostępna forma edukacji i szansa na lepszą przyszłość.

105_1

Kiedy w ubiegłym roku, w listopadzie, przedstawiciele UNICEF Polska zapoznawali się z programami organizacji w Czadzie, jeden z niewielu wolnych dni postanowili przeznaczyć na odwiedziny u księdza Stanisława. Na własne oczy przekonali się, jak wiele serca i ciężkiej pracy wkłada w pomoc dla lokalnej społeczności. Informację o potrzebach ubogiej placówki przekazali do biura UNICEF w Czadzie. Po zweryfikowaniu potrzeb uczniów UNICEF zdecydował o przekazaniu szkole przyborów szkolnych, materiałów dydaktycznych i sprzętu sportowego. 1 lutego 2013 roku pomoce edukacyjne zostały osobiście dostarczone do szkoły przez szefa biura UNICEF w Czadzie – Bruo Maes’a. „Dziś jest szczęśliwy dzień” – mówił tego dnia Noubaindangar Naiber, nauczyciel. „To poprawi warunki pracy nauczycieli i uczniów. Przedtem były bardzo ciężkie. Od dwóch lat pracuję w tej szkole i to jest pierwszy raz, kiedy widzę trójkąty szkolne, cyrkle, linijki… w tej szkole! W końcu będziemy mogli uczyć geometrii we właściwy sposób. Naprawdę dziękujemy UNICEF”.

103_1

Dzisiaj dzielimy się z Państwem dobrymi wieściami z Czadu. Cieszymy się, że wizyta przedstawicieli UNICEF Polska w tym kraju miała jeszcze jeden, tak nieoczekiwany i niezwykle pozytywny aspekt.

UNICEF Polska zbiera obecnie fundusze na program walki z niedożywieniem dzieci w Czadzie. Jeszcze do końca marca można przekazywać darowizny, które pozwolą uratować życie tysięcy maluchów.

Darczyńcy, tacy jak Ty, pomogli już dzieciom ze szkoły w Farcha. Teraz my pomóżmy, bo potrzebujących dzieci w Czadzie jest więcej. 

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej