Szpital w Bangui to jedyny szpital dla dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI130562

Trwająca od 1,5 roku wojna domowa w Republice Środkowoafrykańskiej doprowadziła do całkowitego załamania systemu opieki zdrowotnej. Dotarcie do lekarza dla większości najmłodszych mieszkańców tego kraju jest bardzo utrudnione, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Rodziny z dziećmi, uciekając przed przemocą, szukają schronienia w lasach, gdzie nie mają dostępu do jakiejkolwiek pomocy. Wiele wiejskich regionów nie otrzymało dotąd żadnego wsparcia. Jedyny w kraju szpital dla dzieci działa w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Sedjo jest jednym z wielu dzieci cierpiących z powodu trwającego konfliktu. Niedożywienie, biegunka, malaria, ale również rany postrzałowe - to najczęstsze przypadki z jakimi maluchy trafiają tutaj na leczenie. W jednym ze szpitalnych pokoi leży 3-letni chłopiec z ramieniem skąpo owiniętym starym bandażem. Tak jak Sedjo, został postrzelony w czasie walk. W kolejnej sali 14-letni chłopiec odzyskuje siły po tym, jak został postrzelony w nogę.

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest dramatyczna. Dzieci wcielane są do grup zbrojnych, są ranione w czasie walk, ale coraz więcej z nich cierpi również z powodu niedożywienia. Wszystkie najcięższe przypadki kierowane są do szpitala w Bangui. Lekarze przyjmują młodych pacjentów, ale rozkładają ręce. W placówce brakuje sprzętu i leków. Dzieci tygodniami czekają na leczenie. Dla wielu z nich kończy się to tragicznie. Szpital wypełniają łzy i cierpienie.

UNI130563

Jeśli nic się nie zmieni, jeśli pomoc nie nadejdzie, więcej dzieci umrze nie od kul, ale z powodu niedożywienia, mówią lekarze.

Pomoc, którą UNICEF dostarcza do szpitala pediatrycznego w Bangui, obejmuje zestawy pierwszej pomocy, sprzęt medyczny oraz leki, a w tym szczególnie żywność terapeutyczną. Niestety potrzeby są tak ogromne, że na leczenie wciąż czeka wielu pacjentów.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie najpilniej potrzebna jest żywność terapeutyczna typu Plumpy’nut do leczenia niedożywienia wśród dzieci oraz sprzęt medyczny. Sytuacja jest dramatyczna i nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz.

Prosimy! Jeśli chcesz wesprzeć akcję ratunkową UNICEF i pomóc dziecku w Republice Środkowoafrykańskiej, wpłać darowiznę, a my w Twoim imieniu dostarczymy tę pomoc na miejsce.

baner_CAR

Dziękujemy za każde wsparcie.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej