Szpital w Bangui to jedyny szpital dla dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI130562

Trwająca od 1,5 roku wojna domowa w Republice Środkowoafrykańskiej doprowadziła do całkowitego załamania systemu opieki zdrowotnej. Dotarcie do lekarza dla większości najmłodszych mieszkańców tego kraju jest bardzo utrudnione, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Rodziny z dziećmi, uciekając przed przemocą, szukają schronienia w lasach, gdzie nie mają dostępu do jakiejkolwiek pomocy. Wiele wiejskich regionów nie otrzymało dotąd żadnego wsparcia. Jedyny w kraju szpital dla dzieci działa w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Sedjo jest jednym z wielu dzieci cierpiących z powodu trwającego konfliktu. Niedożywienie, biegunka, malaria, ale również rany postrzałowe - to najczęstsze przypadki z jakimi maluchy trafiają tutaj na leczenie. W jednym ze szpitalnych pokoi leży 3-letni chłopiec z ramieniem skąpo owiniętym starym bandażem. Tak jak Sedjo, został postrzelony w czasie walk. W kolejnej sali 14-letni chłopiec odzyskuje siły po tym, jak został postrzelony w nogę.

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest dramatyczna. Dzieci wcielane są do grup zbrojnych, są ranione w czasie walk, ale coraz więcej z nich cierpi również z powodu niedożywienia. Wszystkie najcięższe przypadki kierowane są do szpitala w Bangui. Lekarze przyjmują młodych pacjentów, ale rozkładają ręce. W placówce brakuje sprzętu i leków. Dzieci tygodniami czekają na leczenie. Dla wielu z nich kończy się to tragicznie. Szpital wypełniają łzy i cierpienie.

UNI130563

Jeśli nic się nie zmieni, jeśli pomoc nie nadejdzie, więcej dzieci umrze nie od kul, ale z powodu niedożywienia, mówią lekarze.

Pomoc, którą UNICEF dostarcza do szpitala pediatrycznego w Bangui, obejmuje zestawy pierwszej pomocy, sprzęt medyczny oraz leki, a w tym szczególnie żywność terapeutyczną. Niestety potrzeby są tak ogromne, że na leczenie wciąż czeka wielu pacjentów.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie najpilniej potrzebna jest żywność terapeutyczna typu Plumpy’nut do leczenia niedożywienia wśród dzieci oraz sprzęt medyczny. Sytuacja jest dramatyczna i nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz.

Prosimy! Jeśli chcesz wesprzeć akcję ratunkową UNICEF i pomóc dziecku w Republice Środkowoafrykańskiej, wpłać darowiznę, a my w Twoim imieniu dostarczymy tę pomoc na miejsce.

baner_CAR

Dziękujemy za każde wsparcie.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej