U miejscowego uzdrawiacza

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IMG_0871

W Czadzie co 7 minut jedno dziecko umiera z głodu. Pomóż teraz!

„Możecie wejść, ale nie wyciągajcie ręki na przywitanie. Nie poda wam dłoni” – przestrzega żeńską część ekipy Francois Kampundu, szef biura UNICEF w Abéché. Przed wejściem trzeba zdjąć buty, wąskie pomieszczenie wyłożone jest dywanami. Pod ścianą, w otoczeniu świętych ksiąg, siedzi miejscowy uzdrawiacz. W jego spojrzeniu jest coś niepokojącego, przenikliwe oczy świdrują każdego z nas. Opowiada o swoim zajęciu. Podobno przyjeżdżają do niego potrzebujący z całego regionu, miał nawet gości ze stolicy, Ndżameny. Kiedyś ludzi było więcej, teraz ta liczba nieco się zmniejszyła.  Uzdrawiacz pomaga ludziom wykorzystując odpowiednie wersety ze świętych ksiąg, ma też specjalną chustę, którą nakłada na chorą osobę przy odprawianiu modłów. Na szczęście nasz gospodarz przyznaje, że chorych, których nie potrafi wyleczyć odsyła do szpitala. On akurat tak.

Niestety, jak komentują nasi koledzy z biura UNICEF w Czadzie, w wielu przypadkach rodzice chorego dziecka szukają pomocy u miejscowego uzdrawiacza. Jednym ze sposobów „leczenia” niedożywienia u dzieci jest wykonywanie skaryfikacji, czyli nacięć na skórze. Ten okrutny zwyczaj stanowi ogromne zagrożenie dla słabych, podatnych na infekcje organizmów chorujących dzieci, o bólu nie wspominając. Lekarz z Abéché potwierdza, że matki często zgłaszają się do szpitala gdy stan dziecka jest już krytyczny.

IMG_0552

Dlatego UNICEF w Czadzie przykłada dużą wagę do programów edukacyjnych. Współpracuje z lokalnymi społecznościami, aby wyeliminować tak zwane szkodliwe praktyki, czyli na przykład wykonywanie skaryfikacji lub korzystanie z pomocy uzdrawiaczy. Większość mieszkańców Czadu jest niepiśmienna, a ugruntowane przez lata zwyczaje trudno jest zmienić. Dlatego zmieniać trzeba mądrze, nie poprzez wprowadzenie odgórnego zakazu, ale przez zaangażowanie do współpracy osób, które w danej społeczności cieszą się szacunkiem i mogą rozpowszechniać wiedzę o tym, jak właściwie opiekować się dzieckiem. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Połączona z zapewnieniem żywności terapeutycznej, opieki medycznej i pitnej wody pozwoli nam uratować tysiące potrzebujących dzieci w Czadzie.

IMG_0582

UNICEF niesie pomoc dzieciom w Czadzie tylko dzięki darowiznom od Darczyńców takich jak Ty. Dlatego, aby walczyć z tak okrutnymi praktykami jak skaryfikacja, potrzebujemy Twojego zaangażowania!

Prosimy, przekaż darowiznę i zapewnij głodującemu dziecku w Czadzie żywność terapeutyczną i fachową pomoc lekarza. Z Tobą uda nam się uratować te dzieci!

czad

Z Czadu – Zofia Dulska

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej