UNICEF alarmuje: podczas walk w Sudanie Południowym nadal giną dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
w Sudanie Południowym nadal giną dzieci.

UNICEF Sudan Południowy: Miniony tydzień nie dla wszystkich był okresem spokoju i odpoczynku. Z Sudanu Południowego dotarła do nas tragiczna wiadomość o dzieciach, które poniosły śmierć na skutek toczących się w tym kraju walk. Część z nich zginęła podczas ataku na cywilów szukających bezpiecznego schronienia, część siłą wcielono do uzbrojonych grup i zmuszono do walki. 

Dołącz do naszej aktualnie prowadzonej akcji na rzecz dzieci w Sudanie Południowym. Przekaż darowiznę teraz! >>>

Dokładna liczba dzieci, które poniosły śmierć nie jest znana, ale były one wśród ofiar ataku uzbrojonego mężczyzny na obóz dla uchodźców wewnętrznych w mieście Bor. „Kompletnie bezbronne dzieci zostały zaatakowane w miejscu, gdzie powinny czuć się bezpiecznie”, powiedział Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. „Trauma, jakiej doświadczyły, jest nie do opisania”, dodał. 

Na początku ubiegłego tygodnia, podczas walk toczących się w mieście Bentiu, będącym stolicą naftowego stanu Unity, setki dzieci schroniło się w bazie ONZ. UNICEF dysponuje wiarygodnymi raportami mówiącymi o tym, że obie strony konfliktu rekrutują dzieci i są one wykorzystywane podczas walk. 

Raport mówi m.in. o 16-letnim chłopcu wcielonym siłą do uzbrojonej grupy i ciężko rannym podczas walk. Rodzina przetransportowała go do bazy ONZ, gdzie otrzymał pomoc medyczną. W tym samym czasie do bazy udało się także przedrzeć siedmiolatce, która była świadkiem zabójstwa obojga rodziców w szpitalu oraz 14-letniemu chłopcu rannemu podczas wymiany ognia. 

„Trwa ostra i brutalna walka oddziałów piechoty – dzieci nie mogą być instrumentami tego konfliktu” powiedział Jonathan Veitch. „Mówimy o ogromnej krzywdzie wyrządzonej rekrutowanym dzieciom, ale też o bezpośrednim zagrożeniu ich życia. Dowódcy oddziałów mają obowiązek ochrony dzieci przed niebezpieczeństwem i podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobieżenia wcielania nieletnich do sił zbrojnych”. 

Ze względu na utrzymujący się chaos i trwające walki ustalenie dokładniej liczby dzieci wcielonych do sił zbrojnych jest niezwykle trudna. Raporty mówią jednak o dużych liczbach. Zarówno prawo międzynarodowe, jak i prawo Sudanu Południowego nie zezwala na wcielanie do armii osób poniżej 18 roku życia.

Od rozpoczęcia walk w Sudanie Południowym w grudniu 2013 zanotowano tragiczny wzrost incydentów, gdzie ofiarami są dzieci. Tysiące dziewcząt i chłopców zostało zabitych, okaleczonych, zgwałconych, osieroconych, lub straciło dach nad głową. 

Na skutek konfliktu przesiedlonych zostało ponad milion osób.

baner_pomagam teraz_sudan

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej