UNICEF alarmuje: podczas walk w Sudanie Południowym nadal giną dzieci

w Sudanie Południowym nadal giną dzieci.

UNICEF Sudan Południowy: Miniony tydzień nie dla wszystkich był okresem spokoju i odpoczynku. Z Sudanu Południowego dotarła do nas tragiczna wiadomość o dzieciach, które poniosły śmierć na skutek toczących się w tym kraju walk. Część z nich zginęła podczas ataku na cywilów szukających bezpiecznego schronienia, część siłą wcielono do uzbrojonych grup i zmuszono do walki. 

Dołącz do naszej aktualnie prowadzonej akcji na rzecz dzieci w Sudanie Południowym. Przekaż darowiznę teraz! >>>

Dokładna liczba dzieci, które poniosły śmierć nie jest znana, ale były one wśród ofiar ataku uzbrojonego mężczyzny na obóz dla uchodźców wewnętrznych w mieście Bor. „Kompletnie bezbronne dzieci zostały zaatakowane w miejscu, gdzie powinny czuć się bezpiecznie”, powiedział Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. „Trauma, jakiej doświadczyły, jest nie do opisania”, dodał. 

Na początku ubiegłego tygodnia, podczas walk toczących się w mieście Bentiu, będącym stolicą naftowego stanu Unity, setki dzieci schroniło się w bazie ONZ. UNICEF dysponuje wiarygodnymi raportami mówiącymi o tym, że obie strony konfliktu rekrutują dzieci i są one wykorzystywane podczas walk. 

Raport mówi m.in. o 16-letnim chłopcu wcielonym siłą do uzbrojonej grupy i ciężko rannym podczas walk. Rodzina przetransportowała go do bazy ONZ, gdzie otrzymał pomoc medyczną. W tym samym czasie do bazy udało się także przedrzeć siedmiolatce, która była świadkiem zabójstwa obojga rodziców w szpitalu oraz 14-letniemu chłopcu rannemu podczas wymiany ognia. 

„Trwa ostra i brutalna walka oddziałów piechoty – dzieci nie mogą być instrumentami tego konfliktu” powiedział Jonathan Veitch. „Mówimy o ogromnej krzywdzie wyrządzonej rekrutowanym dzieciom, ale też o bezpośrednim zagrożeniu ich życia. Dowódcy oddziałów mają obowiązek ochrony dzieci przed niebezpieczeństwem i podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobieżenia wcielania nieletnich do sił zbrojnych”. 

Ze względu na utrzymujący się chaos i trwające walki ustalenie dokładniej liczby dzieci wcielonych do sił zbrojnych jest niezwykle trudna. Raporty mówią jednak o dużych liczbach. Zarówno prawo międzynarodowe, jak i prawo Sudanu Południowego nie zezwala na wcielanie do armii osób poniżej 18 roku życia.

Od rozpoczęcia walk w Sudanie Południowym w grudniu 2013 zanotowano tragiczny wzrost incydentów, gdzie ofiarami są dzieci. Tysiące dziewcząt i chłopców zostało zabitych, okaleczonych, zgwałconych, osieroconych, lub straciło dach nad głową. 

Na skutek konfliktu przesiedlonych zostało ponad milion osób.

baner_pomagam teraz_sudan

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej