UNICEF alarmuje: podczas walk w Sudanie Południowym nadal giną dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
w Sudanie Południowym nadal giną dzieci.

UNICEF Sudan Południowy: Miniony tydzień nie dla wszystkich był okresem spokoju i odpoczynku. Z Sudanu Południowego dotarła do nas tragiczna wiadomość o dzieciach, które poniosły śmierć na skutek toczących się w tym kraju walk. Część z nich zginęła podczas ataku na cywilów szukających bezpiecznego schronienia, część siłą wcielono do uzbrojonych grup i zmuszono do walki. 

Dołącz do naszej aktualnie prowadzonej akcji na rzecz dzieci w Sudanie Południowym. Przekaż darowiznę teraz! >>>

Dokładna liczba dzieci, które poniosły śmierć nie jest znana, ale były one wśród ofiar ataku uzbrojonego mężczyzny na obóz dla uchodźców wewnętrznych w mieście Bor. „Kompletnie bezbronne dzieci zostały zaatakowane w miejscu, gdzie powinny czuć się bezpiecznie”, powiedział Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. „Trauma, jakiej doświadczyły, jest nie do opisania”, dodał. 

Na początku ubiegłego tygodnia, podczas walk toczących się w mieście Bentiu, będącym stolicą naftowego stanu Unity, setki dzieci schroniło się w bazie ONZ. UNICEF dysponuje wiarygodnymi raportami mówiącymi o tym, że obie strony konfliktu rekrutują dzieci i są one wykorzystywane podczas walk. 

Raport mówi m.in. o 16-letnim chłopcu wcielonym siłą do uzbrojonej grupy i ciężko rannym podczas walk. Rodzina przetransportowała go do bazy ONZ, gdzie otrzymał pomoc medyczną. W tym samym czasie do bazy udało się także przedrzeć siedmiolatce, która była świadkiem zabójstwa obojga rodziców w szpitalu oraz 14-letniemu chłopcu rannemu podczas wymiany ognia. 

„Trwa ostra i brutalna walka oddziałów piechoty – dzieci nie mogą być instrumentami tego konfliktu” powiedział Jonathan Veitch. „Mówimy o ogromnej krzywdzie wyrządzonej rekrutowanym dzieciom, ale też o bezpośrednim zagrożeniu ich życia. Dowódcy oddziałów mają obowiązek ochrony dzieci przed niebezpieczeństwem i podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobieżenia wcielania nieletnich do sił zbrojnych”. 

Ze względu na utrzymujący się chaos i trwające walki ustalenie dokładniej liczby dzieci wcielonych do sił zbrojnych jest niezwykle trudna. Raporty mówią jednak o dużych liczbach. Zarówno prawo międzynarodowe, jak i prawo Sudanu Południowego nie zezwala na wcielanie do armii osób poniżej 18 roku życia.

Od rozpoczęcia walk w Sudanie Południowym w grudniu 2013 zanotowano tragiczny wzrost incydentów, gdzie ofiarami są dzieci. Tysiące dziewcząt i chłopców zostało zabitych, okaleczonych, zgwałconych, osieroconych, lub straciło dach nad głową. 

Na skutek konfliktu przesiedlonych zostało ponad milion osób.

baner_pomagam teraz_sudan

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej