UNICEF o bezpieczeństwie dzieci w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Warszawa, 29 czerwca 2010 r. - UNICEF alarmuje: Ponad połowa dzieci w Polsce uległa wypadkowi bądź doznała urazu w ciągu ostatniego roku. 40% rodziców rzadko rozmawia ze swoimi dziećmi na temat ich bezpieczeństwa. Najnowsze badania przygotowane przez UNICEF obrazują stan świadomości zagadnień bezpieczeństwa wśród dzieci. Badanie UNICEF towarzyszyło projektowi edukacyjnemu „Baw się i bądź bezpieczny!”, w który włączyło się w ponad 1 300 szkół w całej Polsce.

Projekt „Baw się i bądź bezpieczny!” dotyczył zapobiegania wypadkom wśród dzieci. „Chcieliśmy aby dzieci wiedziały na jakiego rodzaju niebezpieczeństwa są narażone w najbliższym otoczeniu, w szkole, domu czy na placu zabaw” mówi Małgorzata Połowniak, koordynator programu. „Bardzo ważnym elementem akcji było włączenie treści związanych z wypadkami dzieci na wsi, tak częstymi w Polsce” dodaje.

W ramach programu szkoły prowadziły zajęcia na temat bezpieczeństwa dzieci w oparciu o materiały przygotowane przez UNICEF. Partnerem projektu było Biuro WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w Polsce. Po zajęciach uczniowie wskazywali w swojej okolicy miejsca, które zagrażają bezpieczeństwu dzieci, np. z powodu źle oznakowanych przejść dla pieszych czy braku zabezpieczeń na placach zabaw. Uwagi zostały zawarte w listach, które dzieci napisały do władz swojej miejscowości. „Mamy nadzieję, że inicjatywa zwróci uwagę władz na dany problem i spowoduje podjęcie konkretnych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci” mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Bardzo ważnym elementem projektu UNICEF było przeprowadzone w maju 2010 r. badanie dotyczące bezpieczeństwa dzieci. „To, co nas interesowało, to skąd dzieci czerpią wiedzę o tym jak unikać wypadków i czy rodzice rozmawiają ze swoimi podopiecznymi o bezpieczeństwie. Chcieliśmy także sprawdzić, na ile dzieci stosują się do zasad bezpieczeństwa” – mówi Marek Krupiński.

Badanie UNICEF zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1324 dzieci – uczniów klas 4-6 w Polsce. Analiza danych ujawniła, że wiedzę na temat bezpieczeństwa i unikania zagrożeń dzieci czerpią głównie od rodziców i nauczycieli. Mimo to aż 40% uczniów przyznało, że rodzice rzadko podejmują z nimi rozmowy na temat bezpiecznego zachowania. Media (telewizja, prasa, Internet) to źródło wiedzy o bezpieczeństwie dla blisko 40% dzieci.

Niepokojąco wyglądają wyniki dotyczące wypadków i obrażeń dzieci. Ponad 50% uczniów przyznało, że w ciągu ostatniego roku doznało przynajmniej jednego urazu lub uległo wypadkowi. Wśród najczęstszych znalazły się: upadek z wysokości – 47,8%, oparzenie – 48,4% oraz porażenie prądem – 15,6%. Najwięcej wypadków doznają dzieci podczas jazdy rowerem – ponad 51%. Wyniki ten zwraca uwagę w zestawieniu z danymi dotyczącymi noszenia sprzętu ochronnego przez dzieci – 78,8% dzieci nie zakłada kasku jeżdżąc na rowerze! Aż 14,6% uległo w ostatnim roku podtopieniu.

Problemem w Polsce są także wypadki dzieci podczas prac w gospodarstwie rolnym na wsi. Z badań UNICEF wynika, że 20,1% dzieci mieszkających na wsi i pomagających rodzicom ulega wypadkom przy pracy.

Nie wszystkie dane są tak niepokojące. Ponad 97% dzieci zna numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku, 87% przechodzi przez jezdnie jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, 88% dzieci zapina pasy podczas jazdy samochodem. Niestety, tylko 65,8% siada na tylnym siedzeniu auta.

Projekt „Baw się i bądź bezpieczny!” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem szkół w całej Polsce i będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Małgorzata Połowniak
Specjalista ds. Advocacy 
mpolowniak@unicef.pl , 22 56 80 332

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej