UNICEF o sytuacji na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
1

DZIECKO NA UKRAINIE POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY - kliknij w ten link i przekaż przez internet darowiznę. Prosimy, zrób to teraz. Dziękujemy za każde wsparcie!

Sytuacja w kraju

Rząd Ukrainy podjął działania będące odpowiedzią na kryzys gospodarczy i sytuację polityczną. Zakładają one między innymi redukcję wydatków na cele socjalne o 20-40%, co może poważnie wpłynąć na jakość i dostęp do podstawowych usług z tego obszaru. Istnieje obawa, że pracę straci około 12 tysięcy pracowników socjalnych. Cięcia (o ok. 30%) obejmą też najprawdopodobniej wydatki na opiekę medyczną. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło jednak, że dalsze finansowanie programów walki z gruźlicą i AIDS.

Sytuacja na Krymie pozostaje napięta. Ukraina wycofuje swoje wojska, podczas gdy Rosja zajmuje wszystkie 193 bazy militarne. Dostęp do półwyspu jest ograniczony.

Potrzeby humanitarne

Nie odnotowano masowych ucieczek ludności cywilnej z Krymu. Szacuje się, że około 3 tysięcy osób musiało przymusowo opuścić swoje domy. 80 procent z nich to kobiety i dzieci, jak również 80 procent to ludność tatarska. Kierunkiem migracji są zachodnie obwody Ukrainy.

Pod koniec marca UNICEF przeprowadził wizje lokalne we Lwowie i Winnicy (miasto w środkowej części kraju), aby ocenić potrzeby humanitarne i przygotowanie lokalnych władz na ewentualne przyjęcie uchodźców. Jeśli liczba uchodźców wzrośnie, istnieje uzasadniona obawa, że koszty objęcia ich opieką przekroczą możliwości lokalnych budżetów i będzie niezbędna pomoc z zewnątrz.

Wśród tych uchodźców, którzy już przybyli do wizytowanych obwodów odsetek dzieci, które nie uczęszczają do szkoły regularnie wynosi aż 80%. Stwierdzono też, że wiele dzieci nie jest zaszczepionych, a warunki sanitarne w jakich przebywają, pozostawiają wiele do życzenia. Niezbędne też jest zapewnienie opieki psychosocjalnej.

Wizja lokalna przeprowadzona w Chersoniu, Mikołajowie i Odessie (południe Ukrainy) wykazała, że lokalna administracja jest wstępnie przygotowana na przyjęcie uchodźców.

Działania UNICEF

UNICEF, wspólnie z innymi organizacjami pracującymi na terenie Ukrainy podejmuje działania mające na celu przygotowanie do ewentualnych, szeroko zakrojonych działań humanitarnych. Odgrywa wiodącą rolę w obszarze edukacji i programów wodno-sanitarnych, jest także partnerem w działaniach związanych z ochroną dzieci i zdrowiem. Organizacja dostarczyła około 1000 zestawów sanitarnych na południu i zachodzie kraju.

UNICEF przygotowuje się także na wzmocnienie rządu Ukrainy w obszarach objętych cięciami budżetowymi.

UNICEF Polska monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z biurem w Genewie i na Ukrainie. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, jesteśmy gotowi do natychmiastowego włączenia się w działania pomocowe.

Banner528x230

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej