UNICEF walczy z Ebolą w Afryce Zachodniej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF walczy z Ebolą w Afryce Zachodniej

10 kwietnia 2014 –Ebola zabija ludzi, ale zagrożenie potęguje brak informacji, lub dezinformacja mówi Dr Borghese, lekarz pracujący dla UNICEF. Organizacja prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną na temat Eboli. Celem działań, podjętych w 7 krajach Afryki Zachodniej wspólnie z Ministerstwami Zdrowia i innymi partnerami jest zahamowanie rozprzestrzeniania śmiertelnego wirusa.

Wiele osób w tej części świata nigdy wcześniej nie słyszało o Eboli – mówi Dr Guido Borghese. W tym środowisku niesprawdzone pogłoski i strach rozprzestrzeniają się szybko. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, koniecznie jest aby rodziny miały zarówno środki, jak i właściwe informacje. Pozwoli im to uchronić się przed zachorowaniem i zapobiec groźnym nieporozumieniom.

Kampania informacyjna prowadzona jest przez SMS, radio, telewizję i poprzez bezpośrednie dotarcie do lokalnych społeczności. We współpracy z Czerwonym Krzyżem i Światową Organizacją Zdrowia przygotowywane są komunikaty dostosowane do kultury i sposobu życia mieszkańców siedmiu zagrożonych krajów. W Gwinei, Liberii, Sierra Leone, na Wybrzeżu Kości Słoniowej (Cote d'Ivoire), Senegalu, Mali i Gwinei Bissau działania prowadzone są w meczetach, kościołach, szkołach, ośrodkach medycznych i na targowiskach. Dodatkowo UNICEF dystrybuuje mydło, chlor i rękawiczki ochronne.

UNICEF walczy z Ebolą
UNICEF walczy z Ebolą w Afryce

Szacuje się, że do tej pory w Gwinei i Liberii zmarło 111 osób (dane z 8 kwietnia). Dodatkowo w tych krajach stwierdzono 178 przypadków prawdopodobnych zachorowań. Wirus przekracza granice i 6 nie potwierdzonych jeszcze przypadków odnotowano w Mali.

Słuchowiska radiowe, plakaty, telewizyjne programy rozrywkowe, a nawet wiadomości głosowe wysyłane bezpośrednio do właścicieli telefonów komórkowych – używamy wszelkich środków komunikacji, aby dotrzeć do większej liczby ludzi i ratować życie – mówi Borghese i dodaje - Nie ma szczepionki przeciwko Eboli. Przywożenie pacjentów z objawami choroby do ośrodków medycznych zwiększa ich szansę na przeżycie i chroni inne osoby przed zarażeniem.

UNICEF zaapelował o 2,5 miliona dolarów na walkę z Ebolą w Afryce Zachodniej. Walka z czasem trwa.

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej