Uszkodzony przez tajfun Haiyan system bezpiecznego transportu i przechowywania szczepionek znów działa

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Program szczepień Filipiny

Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych programów prowadzonych przez UNICEF jest program szczepień. Każdego roku szczepienia ratują życie tysięcy dzieci. W ubiegłym roku UNICEF zapewnił prawie 2 miliardy szczepionek.

Zaszczepienie dziecka jest jednak ostatnim etapem łańcucha zdarzeń. Transport szczepionek to wyścig z czasem. Od momentu wyprodukowania, szczepionki muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach, umożliwiających zachowanie ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bliska 40°C. Cały ten proces to tzw. łańcuch chłodniczy. Chłodziarki, przenośne lodówki, pracujący z poświęceniem personel – to jego ogniwa, dzięki którym dostarczamy szczepionki tam, gdzie czekają na nie dzieci.

Na Filipinach system transportu i przechowywania nie funkcjonował prawidłowo jeszcze przed huraganem. Po jego przejściu w listopadzie ubiegłego roku został on bardzo poważnie uszkodzony.

Dlatego jednym z naszych pierwszych zadań na Filipinach była odbudowa łańcuchów chłodniczych i zapewnienie dzieciom bezpiecznych szczepionek.

Kiedy tajfun Haiyan uderzył w Filipiny Dylin Cortez była w 9 miesiącu ciąży. Fala sztormowa wdarła się do domu, w którym mieszkała z mężem i sześciorgiem dzieci. Woda szybko wzbierała i już po chwili sięgała im aż po szyje. Myślałam, że zaczęłam rodzić. Mój brzuch zdrętwiał, mówi pani Cortez. Modliłam się - Boże proszę nie pozwól, żeby moje dziecko urodziło się dzisiaj. Wolałabym szybko umrzeć niż pozwolić, aby moje dziecko przechodziło przez to wszystko. Na szczęście rodzinie udało się uciec z domu przed jego zawaleniem. Z bambusowych patyków zbudowali prowizoryczną tratwę utrzymującą ich na powierzchni wody.

Mój mąż tonął przez kilka sekund ponieważ duża kłoda uderzyła go w brzuch, mówi pani Cortez - Kiedy się ocknął, wszyscy trzymaliśmy się bambusowych kijków i dryfowaliśmy przez 3 godziny.  Modliliśmy się. Ja o to, że gdybyśmy mieli umrzeć - to szybko, żeby moja rodzina nie cierpiała. ‘

Na szczęście cała rodzina przeżyła. Sześć dni po katastrofie Dylin Cortez urodziła zdrową dziewczynkę - Juday. Dzisiaj odwiedziliśmy z mężem miejski ośrodek zdrowia aby zaszczepić córkę. To bardzo ważne żeby zapobiec różnym chorobom, ochronić ją przed malarią i polio. Właśnie dlatego tutaj z nią jesteśmy.

Przechowywanie szczepionek

Program szczepień dzieci na Filipinach

Tajfun zniszczył nie tylko dom Cortezów, ale także wiele przychodni i klinik. System bezpiecznego przechowywania i transportu szczepionek przestał funkcjonować. Jednym z pierwszych działań podjętych przez UNICEF po tajfunie była jego odbudowa.

Celem utworzenia łańcucha chłodniczego jest zapewnienie optymalnych warunków przechowywania szczepionek od momentu produkcji aż do czasu ich podania, mówi Specjalista UNICEF do spraw zdrowia Dr. Maria Bella Ponferrada.

Do przychodni w Tanauan UNICEF dostarczył lodówki zasilane energią słoneczną, które spełniają swoje zadanie także podczas przerw w dostawach prądu. Jest to część, wartego 8 mln USD, wkładu w odbudowę łańcuchów chłodniczych na obszarach dotkniętych katastrofą. UNICEF rozpoczął także dostawy szczepionek do ośrodków medycznych i przeszkolił pracowników służby zdrowia, aby poprawić zarządzanie całym systemem.

Łańcuch chłodniczy nie działał poprawnie przed huraganem, dlatego większość szczepionek i sprzętu zostały zniszczone, mówi Dr Ponferrada. Są właściwie dwa problemy. Pierwszym jest niewłaściwe funkcjonowanie łańcucha chłodniczego jeszcze przez tajfunem, drugim natomiast to, że po huraganie sytuacja stała się jeszcze gorsza.

UNICEF zajmuje się odbudową systemu bezpiecznego transportu i przechowywania szczepionek i stara się, aby był on bardziej odporny w przyszłości. Przełoży się to na zwiększenie zasięgu rutynowych szczepień, pomoże chronić przed groźnymi chorobami dzieci Dilene Cortez, a w ciągu nadchodzących lat - miliony innych dzieci na Filipinach. 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej