W Sudanie Południowym setki tysięcy dzieci potrzebują natychmiastowej pomocy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci potrzebują pomocy Sudan

UNICEF Sudan Południowy: działaj z nami i przekaż darowiznę na umierające z głodu dziecko. Razem uda nam się je uratować! Pomoc potrzebna jest TERAZ! >>>

UNICEF ostrzega, że setki tysięcy dzieci z ogarniętego konfliktem Sudanu Południowego narażone są na bezpośrednie ryzyko śmierci i chorób. Sekretarz Generalny ONZ alarmuje, że do końca tego roku około 6 milionów mieszkańców Sudanu Południowego będzie cierpieć z powodu głodu i może im grozić śmierć. Co najmniej połowa z nich to dzieci – najbardziej niewinne ofiary kryzysu. Wśród osób szukających schronienia w innych krajach większość to kobiety i dzieci.                       

Marzenie o bezpiecznym i spokojnym Sudanie Południowym przeistacza się w żywy koszmar. Dzieci z Sudanu Południowego potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej. Potrzebują przywódców i opiekunów, którzy będą chronić ich życie, prawa i przyszłość. Dzieci te potrzebują uwagi świata, który będzie wołał i apelował o pomoc w ich imieniu – powiedziałaYoka Brandt, Z-ca Dyrektora Generalnego UNICEF. 

Około 80% dzieci poniżej piątego roku życia zamieszkujących rejony najbardziej dotknięte konfliktem, tj. Jonglei, Nil Górny, Unity, narażonych jest na zwiększone ryzyko zachorowań i śmierci. 

Pomimo że 80 tys. osób zostało zaszczepionych przeciwko cholerze, Minister Zdrowia potwierdził wybuch epidemii tej choroby w Dżubie. UNICEF pomógł w utworzeniu centrum leczenia cholery, dostarcza namioty niezbędne do opieki nad pacjentami, artykuły higieniczne, czystą wodę i saszetki ORS zawierające sole mineralne zapobiegające śmiertelnemu zagrożeniu – odwodnieniu. 

W całym kraju aż 50 tys. dzieci może umrzeć z powodu niedożywienia, a bezpieczeństwo żywnościowe 740 tys. dzieci poniżej piątego roku życia jest poważnie zagrożone. Wiele z nich w akcie desperacji decyduje się na jedzenie cebulek roślin i traw. 

Ponad 0,5 mln dzieci uciekło przed przemocą. Kobiety i dziewczęta coraz częściej padają ofiarą wykorzystywania seksualnego. Szkoły i szpitale są atakowane oraz wykorzystywane przez strony konfliktu. Obie strony konfliktu zrekrutowały ponad 9 tys. dzieci do oddziałów zbrojnych. Tysiące dzieci zostało rozdzielonych z rodzinami. 

Pomimo ogromnych wysiłków mających na celu utrzymanie ciągłości w dostarczaniu pomocy humanitarnej i budowaniu spójności społecznej, kryzys będzie się nasilać. Ucierpią na tym najsłabsi, zwłaszcza dzieci. 

UNICEF wzywa wszystkie strony konfliktu do zapewnienia swobodnego i bezpiecznego dostępu do pomocy humanitarnej oraz respektowania umowy o powstrzymywaniu się od aktów przemocy wobec dzieci, przemocy seksualnej i rekrutacji dzieci do oddziałów zbrojnych. 

Ty też możesz pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom. Wystarczy, że przekażesz darowiznę i pozwolisz nam działać. Musimy działać natychmiast!

Setki tysięcy dzieci potrzebują pomocy
Setki tysięcy dzieci potrzebują pomocy Sudan Południowy

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej