Walka o życie 19-miesięcznego Dieu-Donné

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Republika Środkowoafrykańska, walka o życie

Prosimy, przekaż darowiznę i pomóż dziecku takiemu jak Dieu-Donné. Działając z nami masz pewność, że Twoje wsparcie dotrze do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Bambari, Republika Środkowoafrykańska – Dieu-Donné Pamad siedzi na wąskim szpitalnym łóżku obserwując swoją siostrę, która śmieje się i bawi z mamą. Mimo że 19-miesięczny chłopczyk jest starszy od swojej siostry o ponad rok, jest od niej niewiele większy.

Dieu-Donné znajduje się teraz w  ośrodku leczenia niedożywienia w Bambari, gdzie odzyskuje siły po chorobie zwanej kwashiorkor. Jest to ostra forma niedożywienia, spowodowana niedoborem białka, która charakteryzuje się puchnięciem kończyn i jamy brzusznej. Do ośrodka przyprowadzili go pracownicy mobilnych zespołów opieki zdrowotnej, których działania wspiera UNICEF.

Od grudnia 2012 roku, kiedy w Republice Środkowoafrykańskiej wybuchła wojna domowa, dostęp do żywności i opieki medycznej stał się wyjątkowo trudny. UNICEF zintensyfikował działania, aby pomóc jak największej liczbie nieodżywionych dzieci. Było to możliwe dzięki pracy mobilnych zespołów opieki zdrowotnej, które przemieszczając się po całym kraju, docierają z pomocą do całych społeczności.

Od drzwi do drzwi w walce z niedożywieniem

Dzięki tym działaniom Dieu-Donné, jak i wiele innych dzieci, odzyskuje siły. Mój synek czuje się coraz lepiej. Wymioty ustąpiły i nie dokucza mu już biegunka. Dieu-Donné wyraźnie przybiera na wadze, mówi Karine Pamad, mama chłopca, która nie opuściła synka odkąd ten trafił do ośrodka.

Ze względu na niestabilną sytuację w kraju, wiele rodzin w Republice Środkowoafrykańskiej boi się wychodzić z domu i iść do lekarza. Dlatego pracownicy mobilnych zespołów opieki zdrowotnej chodzą od drzwi do drzwi sprawdzając, które dziecko jest niedożywione. W sytuacjach bardziej poważnych, tak jak w przypadku Dieu-Donné, dziecko kierowane jest do ośrodka leczenia niedożywienia.

Nie wiedziałam nawet, że takie miejsca istnieją. Lekarze przyszli do mojego domu i zdiagnozowali mojego synka, mówi Karine. Widziałam, że mój syn nie czuje się dobrze, dlatego zgodziłam się zabrać go do szpitala, gdzie spędziliśmy ostatnie dziesięć dni, dodaje.

Pracownicy mobilnych zespołów opieki zdrowotnej  UNICEF

Wraz z pięciorgiem innych dzieci, Dieu-Donné leczony jest specjalną pastą terapeutyczną Plumpy’nut. Jej receptura, oparta na orzeszkach ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych, dostarcza dziecku odpowiednią ilość białka i energii. W pokoju obok, dziewięcioro pozostałych dzieci leczonych jest terapeutycznym mlekiem.

Jeden ośrodek leczenia niedożywienia w Bambari może pomieścić i leczyć w tym samym czasie dwadzieścioro dwoje dzieci. Z powodu przesiedleń i niespokojnej sytuacji w kraju, niewielu rodziców decyduje się jednak na pomoc medyczną dla dzieci, nawet kiedy jest to konieczne.

Ludzie boją się wychodzić z domów i przyprowadzać dzieci do szpitala, nawet jeśli są chore, mówi jeden z pomocników medycznych.

Przywrócenie służby medycznej

Leki i sprzęt medyczny, jakie UNICEF dostarcza do naszego szpitala, pozwalają nam nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, mówi doktor Joseph Sembre, dyrektor szpitala w Bambari. Oprócz pasty terapeutycznej i mleka, UNICEF dostarcza również leki i sprzęt medyczny. W północnej i północno- wschodniej części kraju UNICEF pomaga przywrócić dożywianie ambulatoryjne, które dotychczas pomogło uratować ponad 13 075 dzieci cierpiących z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia.

Jeszcze przed obecnym kryzysem, Republika Środkowoafrykańska zaliczana była do najsłabiej rozwiniętych państw na świecie, mówi przedstawiciel UNICEF, Souleyman Diabiate. Dzieci mieszkające w centralnej części kraju są szczególnie narażone na skutki panującego kryzysu, gdyż od miesięcy pozbawione są podstawowej opieki medycznej. Naszym priorytetem jest dotarcie z pomocą do każdego z nich, dodaje. Oprócz dostarczania pomocy w zakresie żywienia i leczenia, pracownicy mobilnych zespołów UNICEF pomagają również we wznowieniu działalności szkół podstawowych, a także odgrywają ważną rolę w zdobywaniu danych i ocenie najpilniejszych potrzeb.

Wszystkie te działania możliwe są dzięki wsparciu od Darczyńców. Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest bardzo trudna, ale pracownicy UNICEF są na miejscu, gotowi do niesienia pomocy. Pilnie potrzeba żywności terapeutycznej Plumpy’nut oraz wyposażenia ośrodków leczenia niedożywienia i mobilnych zespołów opieki zdrowotnej. Aby móc kontynuować nasze działania, potrzebujemy Twojego wsparcia.

Prosimy, przekaż darowiznę i pomóż dziecku takiemu jak Dieu-Donné. Działając z nami masz pewność, że Twoje wsparcie dotrze do Republiki Środkowoafrykańskiej. Musisz pomóc teraz!

baner_CAR

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej