Wojna w Syrii – miasto Homs doszczętnie zniszczone. Cierpią dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Syria - los dzieci

HOMS, Syria, luty 2013 - w Homs skutki działań wojennych widoczne są wszędzie. Na każdym skrzyżowaniu widać zniszczone budynki, a ogłuszające odgłosy strzelaniny są nieodłączną częścią każdego dnia. Tysiące mieszkańców Homs zmuszonych było opuścić swoje domy, aby znaleźć bezpieczniejsze schronienie. Wielu budynkom grozi zawalenie. 

W spokojniejszej części Homs, w prowizorycznym obozie dla przesiedlonych rodzin, gromadzą się mieszkańcy ze zniszczonych części miasta. Na ich twarzach rysuje się smutek i żal po stracie najbliższych. Brakuje żywności, ciepłej wody i sanitariatów. Dzieci bawią się na podwórku. Wydaje się, że nie przejmują się trudną sytuacją. W rzeczywistości wszyscy bardzo tęsknią za domem, rodziną i przyjaciółmi, od których dawno już nie mieli żadnych wieści.

Syria los dzieci

W siedzibie wspieranej przez UNICEF lokalnej organizacji charytatywnej spotykamy Um Ahmed (imię zmienione), która jak co miesiąc odwiedza z dziećmi ośrodek. Organizacja zajmuje się miedzy innymi wsparciem kobiet, które w czasie wojny straciły mężów – często jedynych żywicieli rodziny. Kobiety otrzymują pomoc finansową i medyczną. UNICEF dostarcza rodzinne zestawy sanitarne oraz koce. 

Um Ahmed mieszka w okolicy, która bardzo ucierpiała podczas walk. W wyniku działań wojennych dzielnica została doszczętnie zniszczona, tysiące rodzin opuściło swoje domy. Kobieta straciła w czasie wojny męża i najstarszego syna, a sama została przesiedlona wraz z dziećmi do bezpieczniejszego miejsca. Kilka dni temu postanowiła jednak wrócić do domu. 

Jej jedynym źródłem utrzymania jest pomoc, którą otrzymuje od wspomnianej organizacji. Oprócz wsparcia rzeczowego, kobieta dostaje miesięcznie 80$ zapomogi. Musi jej to wystarczyć na wyżywienie czwórki dzieci. „Życie jest bardzo ciężkie, ponieważ ceny żywności są bardzo wysokie. Warzywa, mleko, jaja czy cukier to dla nas dobra luksusowe, na które nie możemy sobie obecnie pozwolić. Nawet chleb jest bardzo drogi.”

Syria los dzieci

„Teraz nasze życie ogranicza się do przebywania w mieszkaniu. Dzieci wychodzą z domu tylko wtedy, kiedy idą do szkoły. Jak tylko w mieście rozpoczynają się walki, biegnę czym prędzej je odebrać i bezpiecznie doprowadzić do domu. Żyjemy w ciągłym strachu, ja i moje dzieci.” 

Um Ahmed jest jedną z tysięcy syryjskich kobiet, które w czasie wojny straciły mężów, synów, najbliższych. Kobiety te, zostając bez środków do życia, zmuszone są opuścić swoje domy w poszukiwaniu pomocy. Część z nich znajduje ją, tak jak Um Ahmed, w lokalnie działających organizacjach charytatywnych. Większość ucieka za granicę, do Turcji, Libanu, Jordanii czy Iraku. Wszędzie tam z pomocą czeka UNICEF, który od początku konfliktu w Syrii udziela wsparcia poszkodowanym w konflikcie dzieciom. 

Wszystkie nasze działania finansowane są przez Darczyńców. Tylko dzięki stałemu gromadzeniu środków na najpilniejsze potrzeby jesteśmy w stanie udzielać natychmiastowej pomocy najbardziej poszkodowanym dzieciom. Dlatego wciąż apelujemy, przekaż darowiznę online i pomóż, póki nie jest za późno.

Działając razem z UNICEF możesz pomóc tym dzieciom. Ty i UNICEF.

Wojna w Syrii - los dzieci_bann

Zobacz również

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej
Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Do działu Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska dołączył Jan Bratkowski, obejmując funkcję rzecznika.

Więcej
Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi i licznych wstrząsach wtórnych w Syrii i Turcji liczba ofiar śmiertelnych w obu krajach wynosi obecnie ponad 44 000.

Więcej