Zabójcze dziedzictwo

Malekena George mieszka w niewielkiej wsi położonej na południu afrykańskiego królestwa Lesotho. Cztery miesiące temu wyruszyła w podróż do odległej kliniki, by ochronić zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Aby dotrzeć do kliniki, Malekena przez 5 godzin szła niebezpiecznymi i kamienistymi drogami. Była w ósmym miesiącu ciąży z drugim dzieckiem.

 unicef_nyhq2009-1939_christine nesbitt

 
Informacje, które uzyskała podczas wizyty w klinice, nie tylko odmieniły jej życie, ale także życie jej nienarodzonego dziecka. W klinice Malekena poddała się rutynowym badaniom dla kobiet w ciąży, w tym testowi na obecność wirusa HIV. Wyniki wykazały, że kobieta jest zakażona. Jej zdrowie było zagrożone, a bez odpowiedniej opieki, prawdopodobieństwo przekazania wirusa dziecku podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią było bardzo wysokie. Wiadomość ta była ogromnym szokiem dla Malekeny. Na szczęście klinika zaoferowała specjalistyczną terapię, która pozwala matkom chronić dzieci przed zakażeniem wirusem HIV.

banner_ochronahiv

Terapia zapobiegająca przenoszeniu wirusa HIV z matki na dziecko (tzw. PMTCT) chroni zdrowie zarówno matki, jak i dziecka za pomocą leków antyretrowirusowych oraz antybiotyków.  Jednakże wymaga ona serii wizyt w klinice na przestrzeni kilku miesięcy. Malekena mieszkała zbyt daleko, aby kilkakrotnie odbywać taką ciężką i długą podróż. Nie było jej także stać na kolejne wizyty. Niestety, bez profilaktycznego leczenia zdrowie i życie kobiety oraz jej dziecka było poważnie zagrożone.

Pracownicy kliniki opracowali rozwiązanie dla matek takich jak Malekena. Przygotowywali zestaw z wstępnie odmierzonymi dawkami leków antyretrowirusowych oraz z instrukcjami ich przyjmowania.

gv10-0039

Malekena urodziła dziecko w domu, po ciężkim i długim porodzie. Nazwała swoją córeczkę Mankhube. W Lesotho połowa kobiet mieszka zbyt daleko, by dotrzeć do kliniki na czas przed porodem. “Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam swoją córkę wiedziałam, że będzie zdrowa. W tym momencie byłam już spokojna”, mówi Malekena. Nadzieje matki zostały potwierdzone - kiedy wróciła do kliniki, aby przeprowadzić test na obecność wirusa HIV, wykazał on, że dziewczynka nie została dotychczas zakażona.

Malekena i jej córeczka miały szczęście. Afryka Subsaharyjska jest regionem najbardziej dotkniętym epidemią HIV/AIDS, a wiele kobiet w ciąży nie ma dostępu do terapii PMTCT.
Codziennie, na całym świecie, ponad 1000 dzieci zostaje zakażonych wirusem przenoszonym przez matkę. Bez leczenia, około połowa z zakażonych dzieci umrze przed ukończeniem drugiego roku życia. Możemy temu zapobiec. Narodziny wolne od AIDS – z Tobą to możliwe.

banner_ochronahiv

Zobacz również

Polacy przekazali niemal 1,4 mln złotych na pomoc dzieciom w Syrii

Polacy przekazali niemal 1,4 mln złotych na pomoc dzieciom w Syrii

Akcję wsparli: Artur Żmijewski i Piotr Polk.

Więcej
UNICEF Polska | Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio, UNICEF przypomina o trwającej, globalnej walce z tą chorobą.

UNICEF alarmuje: 23 miliony dzieci bez dostępu do rutynowych szczepień

Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio, UNICEF przypomina o trwającej, globalnej walce z tą chorobą.

Więcej
UNICEF Polska|Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie

Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie, alarmuje UNICEF

Samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w Europie. 

Więcej