Zaostrza się sytuacja w Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

UNICEF Sudan Południowy: W kraju trwa kryzys żywnościowy. Problem braku żywności dotyczy tysięcy dzieci i robimy wszystko, aby dotrzeć do nich z pomocą. Dołącz do nas i nie pozwól, aby dzieci umierały z głodu!

Przekaż darowiznę na rzecz umierającego z głodu dziecka w Sudanie Południowym!

Zdjęcie główne

7.02.2014

Nasila się kryzys humanitarny w dwóch afrykańskich krajach – Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie Południowym. UNICEF apeluje o pomoc. Sytuacja w tych dwóch afrykańskich krajach jest dramatyczna i stale się pogarsza, dlatego dzisiaj potrzebna jest mobilizacja wszystkich Darczyńców, osób prywatnych i firm. Nie pozwólmy, aby dzieci pozostały same w obliczu konfliktu – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Sudan Południowy 

Obecny konflikt zaczął sie w grudniu 2013 roku pomiędzy frakcjami Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu. Eskalacja kryzysu doprowadziła na początku 2014 roku do śmierci tysięcy cywilów. Walki zostały odnotowane już w 7 z 10 stanów Sudanu Południowego. Od początku konfliktu ponad 646 tysięcy osób zostało przesiedlonych wewnątrz kraju, a ponad 123 tysiące uciekło do krajów sąsiednich, głównie Ugandy, Kenii, Etiopii i Sudanu. Połowę uchodźców stanowią dzieci. Warunki życia uchodźców stale się pogarszają, wiele z nich decyduje się na ucieczkę do buszu. Według szacunków nawet 3 miliony Sudańczyków zagrożonych jest brakiem żywności, a 6 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej.

Działania UNICEF

Do tej pory komplet szczepień otrzymało ponad 54 tysiące dzieci przebywających w obozach. Mimo pogarszającego się bezpieczeństwa pracowników humanitarnych i ewakuacji biur większości partnerów, UNICEF przygotował kolejną kampanię szczepień w obozie w Bor, która ochroni najmłodszych na wypadek wybuchu epidemii odry.

Dotarcie do potrzebujących dzieci nadal pozostaje wielkim wyzwaniem. Sytuacja ta może się jeszcze pogorszyć wraz z nadejściem pory deszczowej, dlatego jak najszybciej należy zwiększyć nasze wysiłki. Z uwagi na dramatyczną sytuację humanitarną w Sudanie Południowym UNICEF ogłosił najwyższy stopień mobilizacji organizacji, aby skutecznie odpowiedzieć na rosnące potrzeby dzieci i ich rodzin zagrożonych konfliktem.

UNI157069_Comp

Republika Środkowoafrykańska

Życie 2,3 miliona dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej jest w niebezpieczeństwie. Obecnie szacuje się, że 825 tysięcy osób straciło swoje domy, ale liczba ta będzie rosnąć, gdyż raporty pracowników UNICEF mówią o ciągłych migracjach ludności wywołanych działaniami wojennymi. Wiele rodzin z dziećmi szuka schronienia w lesie, gdzie nie mają dostępu do podstawowych usług, ani żadnej pomocy. Coraz trudniejsza jest sytuacja w Bangui, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin, morderstw, grabieży i ataków  zbrojnych. Szczególnie w obozie dla uchodźców w Bangui potrzebna jest pilnie podstawowa pomoc, aby dzieciom i ich rodzinom zapewnić bezpieczne schronienie, dostęp do sanitariatów i żywności. Mimo ogłoszenia najwyższego stopnia zagrożenia w kraju w grudniu 2013 roku, wiele wiejskich regionów nie otrzymało dotąd żadnej pomocy.

Działania UNICEF

Od początku stycznia 150 tysięcy dzieci w wieku 6 miesięcy do 15 lat zostało zaszczepionych przeciw odrze, a ponad 32 tysiące otrzymało również szczepionkę przeciw polio. Od początku konfliktu do 33 miejsc dostarczono artykuły pierwszej potrzeby takie jak podstawowe sprzęty domowe, naczynia do przechowywania wody czy artykuły higieniczne, w tym schronienia dla 9,6 tysiąca dzieci i kobiet w ciąży. Mimo poważnego zagrożenia bezpieczeństwa otwarto tymczasowe szkoły, dzięki czemu 20 tysięcy dzieci powróciło do nauki, która jest najlepszym środkiem zapobiegającym przemocy i wcielaniu najmłodszych do grup zbrojnych. Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej.

banner_528x220

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej