Zaostrza się sytuacja w Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

UNICEF Sudan Południowy: W kraju trwa kryzys żywnościowy. Problem braku żywności dotyczy tysięcy dzieci i robimy wszystko, aby dotrzeć do nich z pomocą. Dołącz do nas i nie pozwól, aby dzieci umierały z głodu!

Przekaż darowiznę na rzecz umierającego z głodu dziecka w Sudanie Południowym!

Zdjęcie główne

7.02.2014

Nasila się kryzys humanitarny w dwóch afrykańskich krajach – Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie Południowym. UNICEF apeluje o pomoc. Sytuacja w tych dwóch afrykańskich krajach jest dramatyczna i stale się pogarsza, dlatego dzisiaj potrzebna jest mobilizacja wszystkich Darczyńców, osób prywatnych i firm. Nie pozwólmy, aby dzieci pozostały same w obliczu konfliktu – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Sudan Południowy 

Obecny konflikt zaczął sie w grudniu 2013 roku pomiędzy frakcjami Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu. Eskalacja kryzysu doprowadziła na początku 2014 roku do śmierci tysięcy cywilów. Walki zostały odnotowane już w 7 z 10 stanów Sudanu Południowego. Od początku konfliktu ponad 646 tysięcy osób zostało przesiedlonych wewnątrz kraju, a ponad 123 tysiące uciekło do krajów sąsiednich, głównie Ugandy, Kenii, Etiopii i Sudanu. Połowę uchodźców stanowią dzieci. Warunki życia uchodźców stale się pogarszają, wiele z nich decyduje się na ucieczkę do buszu. Według szacunków nawet 3 miliony Sudańczyków zagrożonych jest brakiem żywności, a 6 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej.

Działania UNICEF

Do tej pory komplet szczepień otrzymało ponad 54 tysiące dzieci przebywających w obozach. Mimo pogarszającego się bezpieczeństwa pracowników humanitarnych i ewakuacji biur większości partnerów, UNICEF przygotował kolejną kampanię szczepień w obozie w Bor, która ochroni najmłodszych na wypadek wybuchu epidemii odry.

Dotarcie do potrzebujących dzieci nadal pozostaje wielkim wyzwaniem. Sytuacja ta może się jeszcze pogorszyć wraz z nadejściem pory deszczowej, dlatego jak najszybciej należy zwiększyć nasze wysiłki. Z uwagi na dramatyczną sytuację humanitarną w Sudanie Południowym UNICEF ogłosił najwyższy stopień mobilizacji organizacji, aby skutecznie odpowiedzieć na rosnące potrzeby dzieci i ich rodzin zagrożonych konfliktem.

UNI157069_Comp

Republika Środkowoafrykańska

Życie 2,3 miliona dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej jest w niebezpieczeństwie. Obecnie szacuje się, że 825 tysięcy osób straciło swoje domy, ale liczba ta będzie rosnąć, gdyż raporty pracowników UNICEF mówią o ciągłych migracjach ludności wywołanych działaniami wojennymi. Wiele rodzin z dziećmi szuka schronienia w lesie, gdzie nie mają dostępu do podstawowych usług, ani żadnej pomocy. Coraz trudniejsza jest sytuacja w Bangui, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin, morderstw, grabieży i ataków  zbrojnych. Szczególnie w obozie dla uchodźców w Bangui potrzebna jest pilnie podstawowa pomoc, aby dzieciom i ich rodzinom zapewnić bezpieczne schronienie, dostęp do sanitariatów i żywności. Mimo ogłoszenia najwyższego stopnia zagrożenia w kraju w grudniu 2013 roku, wiele wiejskich regionów nie otrzymało dotąd żadnej pomocy.

Działania UNICEF

Od początku stycznia 150 tysięcy dzieci w wieku 6 miesięcy do 15 lat zostało zaszczepionych przeciw odrze, a ponad 32 tysiące otrzymało również szczepionkę przeciw polio. Od początku konfliktu do 33 miejsc dostarczono artykuły pierwszej potrzeby takie jak podstawowe sprzęty domowe, naczynia do przechowywania wody czy artykuły higieniczne, w tym schronienia dla 9,6 tysiąca dzieci i kobiet w ciąży. Mimo poważnego zagrożenia bezpieczeństwa otwarto tymczasowe szkoły, dzięki czemu 20 tysięcy dzieci powróciło do nauki, która jest najlepszym środkiem zapobiegającym przemocy i wcielaniu najmłodszych do grup zbrojnych. Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej.

banner_528x220

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej