UNICEF Polska - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

UNICEF Polska - MDPD 2020

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu”

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdź, jak możesz wspólnie z UNICEF świętować ten dzień, pokazując, że prawa wszystkich dzieci są ważne i że każdy z nas może zaangażować się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.

Posłuchajcie, co ma Wam do przekazania Maciej Orłoś, wspierający akcję UNICEF na rzecz Jemenu

© UNICEF Polska

REJESTRACJA DO AKCJI TRWA DO 30 LISTOPADA

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.  

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami aktywności. Angażując się w ich podejmowanie, możecie pomóc dzieciom w Jemenie.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i realizacją programu nauczania w trybie zdalnym, przygotowaliśmy dla Was pomysły, które sprawdzą się w tej nowej formule nauczania. Skorzystajcie z naszych inspiracji, realizując zajęcia o prawach dziecka. Zaangażujcie się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.

Jak przyłączyć się do akcji?

1. Zgłoś placówkę do akcji. Jeśli nie współpracowałeś wcześniej z UNICEF, załóż osobiste konto, wykorzystując do tego adres email, z którego najczęściej korzystasz. Następnie w zakładce „Szkoły” dołącz swoją placówkę do akcji. Pamiętaj, że do rejestracji na stronie unicef.pl będziesz potrzebować numeru RSPO i numeru REGON placówki. Numery te sprawdzisz w dokumentach szkoły lub na stronie: https://rspo.gov.pl/.

2. Zaplanuj zajęcia o prawach dziecka, wykorzystując do tego materiały edukacyjne. Znajdziesz wśród nich wiele ciekawych pomysłów, w tym gry, kolorowanki, zeszyty zadań etc. 

3. Zrealizujcie co najmniej jedną z trzech zaproponowanych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie

  • „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” – wspólne tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Prace możecie zaprezentować na wystawie w placówce, na stronach internetowych szkoły, a przede wszystkim w serwisach społecznościowych. Zachęćcie rodziców i opiekunów do włączenia się w akcję i do publikowania prac dzieci w mediach społecznościowych z hashtagiem #PomocdlaJemenu.
  • „Wspólna podróż po Jemenie” – dzieci wspólnie z najbliższymi zapoznają się z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Następnie porozmawiają o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
  • „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, przygotowaliśmy quiz on-line. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą! 

4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postarajcie się, aby 20. listopada w Waszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. 

5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z przeprowadzonych działań na stronie unicef.pl (formularz raportu będzie dostępny od 2 do 31 stycznia 2021r. po zalogowaniu na Konto koordynatora), a otrzymacie dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatora. Dokumenty będziecie mogli samodzielnie pobrać i wydrukować po złożeniu raportu. 

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji: 

  • Materiały związane z prawami dziecka, w tym gry, kolorowanki, zeszyty zadań etc. 
  • Propozycje aktywności do zrealizowania w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu.
  • Dla placówek, które są w stanie i chcą zorganizować zbiórkę charytatywną na rzecz dzieci w Jemenie - instrukcję przekazania darowizny w imieniu placówki. 

Harmonogram projektu zawarty jest w Regulaminie Akcji dostępnym na stronie. Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji będą dostępne wyłącznie on-line, w formie plików PDF do pobrania na koncie Koordynatora. Formularz raportu będzie dostępny od 2 do 31 stycznia 2021r. po zalogowaniu na Konto koordynatora.

Zapraszamy serdecznie do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

UNICEF Polska - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej