UNICEF Polska - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

UNICEF Polska - MDPD 2020

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu”

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdź, jak możesz wspólnie z UNICEF świętować ten dzień, pokazując, że prawa wszystkich dzieci są ważne i że każdy z nas może zaangażować się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.

Posłuchajcie, co ma Wam do przekazania Maciej Orłoś, wspierający akcję UNICEF na rzecz Jemenu

UNICEF Polska

REJESTRACJA DO AKCJI TRWA DO 30 LISTOPADA

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.  

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami aktywności. Angażując się w ich podejmowanie, możecie pomóc dzieciom w Jemenie.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i realizacją programu nauczania w trybie zdalnym, przygotowaliśmy dla Was pomysły, które sprawdzą się w tej nowej formule nauczania. Skorzystajcie z naszych inspiracji, realizując zajęcia o prawach dziecka. Zaangażujcie się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.

Jak przyłączyć się do akcji?

1. Zgłoś placówkę do akcji. Jeśli nie współpracowałeś wcześniej z UNICEF, załóż osobiste konto, wykorzystując do tego adres email, z którego najczęściej korzystasz. Następnie w zakładce „Szkoły” dołącz swoją placówkę do akcji. Pamiętaj, że do rejestracji na stronie unicef.pl będziesz potrzebować numeru RSPO i numeru REGON placówki. Numery te sprawdzisz w dokumentach szkoły lub na stronie: https://rspo.gov.pl/.

2. Zaplanuj zajęcia o prawach dziecka, wykorzystując do tego materiały edukacyjne. Znajdziesz wśród nich wiele ciekawych pomysłów, w tym gry, kolorowanki, zeszyty zadań etc. 

3. Zrealizujcie co najmniej jedną z trzech zaproponowanych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie

  • „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” – wspólne tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Prace możecie zaprezentować na wystawie w placówce, na stronach internetowych szkoły, a przede wszystkim w serwisach społecznościowych. Zachęćcie rodziców i opiekunów do włączenia się w akcję i do publikowania prac dzieci w mediach społecznościowych z hashtagiem #PomocdlaJemenu.
  • „Wspólna podróż po Jemenie” – dzieci wspólnie z najbliższymi zapoznają się z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Następnie porozmawiają o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
  • „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, przygotowaliśmy quiz on-line. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą! 

4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postarajcie się, aby 20. listopada w Waszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. 

5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z przeprowadzonych działań na stronie unicef.pl (formularz raportu będzie dostępny od 2 do 31 stycznia 2021r. po zalogowaniu na Konto koordynatora), a otrzymacie dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatora. Dokumenty będziecie mogli samodzielnie pobrać i wydrukować po złożeniu raportu. 

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji: 

  • Materiały związane z prawami dziecka, w tym gry, kolorowanki, zeszyty zadań etc. 
  • Propozycje aktywności do zrealizowania w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu.
  • Dla placówek, które są w stanie i chcą zorganizować zbiórkę charytatywną na rzecz dzieci w Jemenie - instrukcję przekazania darowizny w imieniu placówki. 

Harmonogram projektu zawarty jest w Regulaminie Akcji dostępnym na stronie. Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji będą dostępne wyłącznie on-line, w formie plików PDF do pobrania na koncie Koordynatora. Formularz raportu będzie dostępny od 2 do 31 stycznia 2021r. po zalogowaniu na Konto koordynatora.

Zapraszamy serdecznie do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

UNICEF Polska - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej