Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek - 21 listopada. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki. 

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. 

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała! 

Dodatkowo tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zbiegają się terminem z wielkim świętem sportu – Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Zachęcamy do wykorzystania aktywności sportowych w planowaniu obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji. Sport wspaniale łączy ludzi, a w walce o dobro dzieci na świecie jest tylko jedna drużyna – „drużyna praw dziecka”!

Przygotowaliśmy dla Was propozycje, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. W tym roku 20 listopada wypada w niedzielę, dlatego zachęcamy Was do  świętowania dzień później - w dniu 21 listopada. 

Jak zrealizować projekt? 

  1. Do 20 listopada zgłoś placówkę do akcji. Jeśli nie współpracowałeś wcześniej z UNICEF Polska, załóż osobiste konto, wykorzystując do tego adres email, z którego najczęściej korzystasz. Następnie w zakładce „Szkoły” dołącz swoją placówkę do akcji. Pamiętaj, że do rejestracji będziesz potrzebować numeru RSPO i numeru REGON placówki. Numery te sprawdzisz w dokumentach szkoły lub na stronie: https://rspo.men.gov.pl/
  2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka oraz poruszające kwestie przeciwdziałania dyskryminacji. Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnymi szkolnym oraz inne ciekawe materiały edukacyjne UNICEF. Materiały do realizacji projektu dostępne są po rejestracji placówki w zakładce "Szkoły". 
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 21. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny jest na Koncie Koordynatora w zakładce "Szkoły". Po złożeniu raportu uzyskacie dostęp do materiałów potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. 

W ramach akcji każdy Koordynator otrzyma:

  • Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF,
  • Scenariusze do zorganizowania ciekawych zajęć na temat praw dziecka i przeciwdziałania dyskryminacji,
  • Dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji będą dostępne on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły” po rejestracji do projektu.

Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z Regulaminem akcji. 

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej