Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej, np. 19. listopada. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki. 

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media. 

Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. W tym roku 20 listopada wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować ten dzień wcześniej - w dniu 19. listopada. 

Kto może wziąć udział w akcji?

  • przedszkola, szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży

Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF? 

  1. Zgłoś placówkę do akcji.
  2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 19. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF. Formularz raportu będzie dostępny na Koncie koordynatora od 26. listopada w zakładce "Szkoły". Po złożeniu raportu, udostępnione zostaną na koncie Koordynatora materiały potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. 

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w placówce: 

  • Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 
  • Scenariusze do zorganizowania ciekawych zajęć na temat praw dziecka
  • Dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji dostępne są on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”. 

Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji. 

REJESTRACJA DO AKCJI ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA. WSZYSTKIM PLACÓWKOM ZAREJESTROWANYM DZIĘKUJEMY. FORMULARZ RAPORTU DOSTĘPNY JEST NA KONCIE KOORDYNATORA DO KOŃCA GRUDNIA.

Zobacz również

Raport „DOBROCZYNNOŚĆ. Zdaniem Polek i Polaków, co zachęca, a co jest barierą”

Zapoznaj się z raportem dotyczącym dobroczynności!

Raport jest próbą podsumowania, co motywuje Polaków do pomagania innym, a co może być barierą.

Więcej
Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. A jak jest w Polsce?

Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

Więcej
Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia.

Więcej