Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek - 21 listopada. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki. 

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. 

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała! 

Dodatkowo tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zbiegają się terminem z wielkim świętem sportu – Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Zachęcamy do wykorzystania aktywności sportowych w planowaniu obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji. Sport wspaniale łączy ludzi, a w walce o dobro dzieci na świecie jest tylko jedna drużyna – „drużyna praw dziecka”!

Przygotowaliśmy dla Was propozycje, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. W tym roku 20 listopada wypada w niedzielę, dlatego zachęcamy Was do  świętowania dzień później - w dniu 21 listopada. 

Jak zrealizować projekt? 

  1. Do 20 listopada zgłoś placówkę do akcji. Jeśli nie współpracowałeś wcześniej z UNICEF Polska, załóż osobiste konto, wykorzystując do tego adres email, z którego najczęściej korzystasz. Następnie w zakładce „Szkoły” dołącz swoją placówkę do akcji. Pamiętaj, że do rejestracji będziesz potrzebować numeru RSPO i numeru REGON placówki. Numery te sprawdzisz w dokumentach szkoły lub na stronie: https://rspo.men.gov.pl/
  2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka oraz poruszające kwestie przeciwdziałania dyskryminacji. Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnymi szkolnym oraz inne ciekawe materiały edukacyjne UNICEF. Materiały do realizacji projektu dostępne są po rejestracji placówki w zakładce "Szkoły". 
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 21. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny jest na Koncie Koordynatora w zakładce "Szkoły". Po złożeniu raportu uzyskacie dostęp do materiałów potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. 

W ramach akcji każdy Koordynator otrzyma:

  • Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF,
  • Scenariusze do zorganizowania ciekawych zajęć na temat praw dziecka i przeciwdziałania dyskryminacji,
  • Dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji będą dostępne on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły” po rejestracji do projektu.

Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z Regulaminem akcji. 

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej