25 kwietnia 2015 r. – Każdego dnia 1200 dzieci umiera z powodu malarii. To 50 dzieci co godzinę.
W Światowym Dniu Walki z Malarią UNICEF alarmuje i przypomina, że dzieci poniżej 5. roku życia stanowią 78% ofiar tej śmiertelnej choroby. Malaria zabija rocznie ponad 456 000 dzieci.
Od 2000 r. liczba zgonów dzieci z powodu malarii zmalała o 40%. Jednak śmierć niemal pół miliona dzieci rocznie przypomina nam, że bez podjęcia dalszych działań ta choroba pozostanie dla nas wyzwaniem na długie lata,powiedział dr Mickey Chopra, Dyrektor UNICEF ds. Zdrowia.
Między rokiem 2001 a 2013, dzięki odpowiedniej profilaktyce, diagnozie i leczeniu, udało się uratować życie 4,3 mln ludzi na całym świecie, głównie w rejonie Afryki Subsaharyjskiej. To ogromny sukces, ale wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.
Kluczowe znaczenie w walce z malarią ma ochrona kobiet w ciąży. Szacuje się, że co roku choroba ta przyczynia się do śmierci 10 000 ciężarnych kobiet i 20 000 dzieci poniżej pierwszego roku życia. Strategia zapobiegania chorobie jest prosta i niedroga. Cztery dawki leku chroniącego przed malarią kobietę w ciąży kosztują w sumie mniej niż 50 centów, a moskitiera nasączona środkiem odstraszającym komary to koszt zaledwie 5 dolarów (łącznie z transportem).
Teoretycznie wraz ze wzrostem zamożności kobieta powinna mieć łatwiejszy dostęp do profilaktyki. Niestety, niezależnie od swojej zasobności portfela, większość ciężarnych kobiet mieszkających w państwach, w których występuje malaria nie jest objęta leczeniem profilaktycznym. 70% zamożnych i 80% ubogich kobiet nie jest otoczonych opieką w czasie ciąży.
Każda kobieta w ciąży powinna mieć dostęp do leczenia niezależnie od jej statusu społecznego, zamożności i miejsca, w którym żyje. Śmierci z powodu malarii możemy zapobiec. Jednak jest to zadanie dla nas wszystkich: rządów państw, społeczności międzynarodowej, pracowników służby zdrowia i Darczyńców. Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu malarii, dodaje dr Chopra.
W Światowym Dniu Walki z Malarią UNICEF podaje, że w 2013 r. odnotowano niemal 200 mln przypadków malarii. Z jej powodu zmarło 584 000 osób. W samej Afryce Subsaharyjskiej wyeliminowanie tej choroby pozwoliłoby zaoszczędzić nawet 270 mld dolarów.