Kenia, 12 listopada 2014 roku: Wspólne oświadczenie WHO i UNICEF dotyczące szczepionek przeciwtężcowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Kenia, 12 listopada 2014 roku: Wspólne oświadczenie WHO i UNICEF dotyczące szczepionek przeciwtężcowych

12 listopada 2014 roku – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wyrażają głębokie zaniepokojenie krążącymi w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat jakości szczepionki przeciwtężcowej (Tetanus Toxoid - TT) w Kenii.

Zarzuca się, iż szczepionka przeciwtężcowa stosowana przez Rząd Kenii i agendy ONZ jest zanieczyszczona hormonem (hCG), który może powodować poronienia i niepłodność u kobiet. Tak poważne zarzuty nie są poparte żadnymi dowodami i stanowią zagrożenie dla krajowego programu szczepień dzieci i kobiet.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem produkowanym przez łożysko podczas ciąży. Hormon hCG jest również produkowany przez przysadkę mózgową u mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jednakże jego wysoki poziom stanowi zagrożenie dla ciąży.  

Przeanalizowaliśmy wyniki testów, które mają wskazać na zawartość hCG w próbkach przekazanych kilku laboratoriom klinicznym. Należy podkreślić, iż testy na zawartość leku, np. szczepionki TT, winny być wykonywane przez odpowiednie laboratoria, na podstawie próbek faktycznego leku/szczepionki pozyskanych z nieotwartego opakowania, a nie z próbki krwi. Główny Inspektorat Farmaceutyczny – powołany zgodnie z prawem Krajowy Organ Regulacyjny ds. Leków – ma możliwości i uprawnienia do określania jakości, bezpieczeństwa i skuteczności leków oraz udzielania w tym zakresie odpowiedniego doradztwa Rządowi. 

WHO i UNICEF potwierdzają, ze szczepionki są bezpieczne i pozyskane od upoważnionych i spełniających wszelkie wymogi producentów. Bezpieczeństwo jest zapewniane poprzez trzystopniowy system globalnych testów. Szczepionki zostały poddane ponad 130 milionom kobiet w przynajmniej dwóch dawkach szczepionki TT w 52 krajach.

Mając na uwadze fakt, iż większość przypadków zachorowania na tężec w Kenii występuje pośród noworodków, grupą docelową kampanii szczepień przeciwtężcowych są dziewczęta i kobiety (15-49 lat), ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dzieci zamieszkujących obszary zmarginalizowane. Z niepokojem zauważamy, że Kenia jest jednym z 25 krajów, w których tężec jest nadal problemem zdrowia publicznego, który każdego roku powoduje śmierć setek noworodków.

WHO i UNICEF ponownie podkreślają swoją gotowość do wsparcia Rządu Kenii w wysiłkach mających na celu zapewnienie bezpiecznych szczepionek o odpowiedniej jakości w celu realizacji programów szczepień.

Dr Custodia Mandlhate, Przedstawiciel WHO w Kenii

Dr Pirkko Heinonen, Przedstawiciel UNICEF Kenia 

UNICEF Polska - Alarmujący spadek liczby szczepionych dzieci w Polsce

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej