UNICEF Polska zaprasza samorządy miast do współpracy z okazji obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0258743_Sydney

Najbardziej znane miasta na świecie włączają się każdego roku w działania UNICEF na rzecz dzieci.

Nie może zabraknąć w tej grupie polskich miast. 

W tym roku przypada wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału. Na naszym kraju spoczywa szczególna odpowiedzialność monitorowania przestrzegania praw dziecka, gdyż to właśnie Polska była inicjatorem powstania Konwencji, i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwszą wersję.

Realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka spoczywa przede wszystkim na państwie oraz jego strukturach. Samorządy, będące najbliżej obywateli, poprzez codzienną realizację założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturalnej, są jednym z głównych gwarantów i promotorów praw dziecka wśród lokalnych społeczności.

Przypadająca 20 listopada 2019 roku 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to  wspaniała okazja do zaprezentowania działań samorządu prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka, a także zwrócenia uwagi na wyzwania, które stoją przed lokalnymi społecznościami. 

UN0259298_Wegry

UNICEF, w ramach obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, zaprasza wszystkie samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia.

Zapraszamy samorządy do:

  • włączenia się w obchody rocznicy Konwencji o prawach dziecka (szczegółowe informacje znajdują się poniżej),
  • udziału w Konferencji poświęconej tematyce praw dziecka z perspektywy lokalnych społeczności i samorządów.

Konferencja odbędzie się 20 listopada 2019 r. w Warszawie. Szczególna uwaga w czasie konferencji zostanie zwrócona na rolę samorządów w tworzeniu szeroko pojętej przestrzeni przyjaznej dzieciom – zostaną zaprezentowane międzynarodowe i polskie dobre praktyki oraz założenia Programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom (więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie Miasto Przyjazne Dzieciom). Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji zostaną opublikowane w październiku na stronie www.unicef.pl.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: apacak@unicef.pl tel: 22 568 03 34

Zobacz również

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej
Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej