Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Okres bez troski - Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

© UNICEF/Srishti Bhardwaj

Pierwszy okres może być przytłaczającym i stresującym doświadczeniem, w szczególności, gdy dziecko nie jest na niego przygotowane. Niestety, temat miesiączki w wielu społecznościach wciąż stanowi tabu. Dziewczęta są stygmatyzowane, a nawet wykluczane z powodu okresu, który jest naturalnym elementem ich życia. 

1,8 miliarda osób na całym świecie miesiączkuje. 

Złe doświadczenia z pierwszą miesiączką prowadzą do odizolowania i oporu przed proszeniem o pomoc oraz mogą ukształtować niewłaściwe postrzeganie własnego ciała. Ponadto brak odpowiedniej wiedzy i higieny może skończyć się nie tylko złym samopoczuciem, ale także komplikacjami zdrowotnymi, a każda dziewczynka zasługuje na okres bez troski. 

Wiemy, że dla wielu rodziców rozmowa na temat okresu może być stresująca, dlatego przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą przygotować dziewczęta na pierwszą miesiączkę. 

Okres bez troski - Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

© UNICEF/Srishti Bhardwaj

Przygotuj się do rozmowy 

Temat okresu wiąże się z wieloma mitami i stereotypami, dlatego ważne jest, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, a następnie przekazać wiedzę w prosty i rzeczowy sposób. Zapoznaj się z odpowiednimi opracowaniami, by być w stanie wyjaśnić, czym są miesiączki i dlaczego dziewczęta ich doświadczają. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziesz w stanie poprawnie i pewnie odpowiedzieć na pytania dziecka. 

Obserwuj z troską swoje dziecko 

Rozmowy na temat dorastania i dojrzewania warto prowadzić od najmłodszych lat. Na przykład, od 9 roku życia rozważ włączenie okresu do rozmów na temat układu rozrodczego i tego, jak ciało zmienia się z biegiem lat. Możesz także porozmawiać z nauczycielem, aby dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób poruszany będzie ten temat, a następnie zaplanować rozmowy w domu tak, aby zbiegły się w czasie.  

Pamiętaj, że to twoja intuicja jest najlepszym przewodnikiem i to ty znasz swoje dziecko najlepiej. 

Upewnij się, że przeprowadzisz tę rozmowę przed pojawieniem się pierwszej miesiączki, która występuje u dziewcząt w przedziale wiekowym od 9 do 15 r.ż. Średni wiek, w którym zaczynają miesiączkować to około 12 lat.  

Ciało każdego człowieka jest inne i rozwija się w swoim tempie. 

Zazwyczaj dziewczęta miesiączkują około 2 lata po tym, jak ich piersi zaczynają się powiększać. Inne oznaki, że miesiączka może się wkrótce pojawić, to: 

  • owłosienia pod pachami i w miejscach intymnych 
  • większe zmiany nastrojów 
  • trądzik 
Okres bez troski - Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

© UNICEF/Srishti Bhardwaj

Wybierz odpowiedni czas i miejsce  

Rozmowa na temat okresu może być dla was niezręczna i trudna. Ważne jest, aby wybrać czas, w którym jesteście w dobrym nastroju i możecie odbyć spokojną rozmowę. Postaraj się znaleźć wygodne miejsce, w którym nikt nie będzie wam przeszkadzał. Ważna jest szczerość, otwartość i zapewnienie obydwu stronom komfortu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. 

Wykorzystaj swój wewnętrzny spokój, zachowaj pozytywne nastawienie i nie spiesz się. Wcześniej przećwicz to, co zamierzasz powiedzieć. Możesz poprosić także o wsparcie osobę, której ufasz ty i twoje dziecko. 

Kilka przykładów jak możesz rozpocząć rozmowę: 

  • Czy dowiedziałaś/eś się czegoś o miesiączce w szkole lub od znajomych? 
  • Chcę z tobą porozmawiać o czymś, co jest normalną częścią dorastania. 
  • Wraz z wiekiem twoje ciało się zmienia, a jedna z tych zmian jest związana z miesiączką. 
Okres bez troski - Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

© UNICEF/Srishti Bhardwaj

Używaj prostych słów 

Upewnij się, że używasz jasnego i dostosowanego do wieku dziecka języka. Możesz korzystać z książek, grafik, filmów i aplikacji w wyjaśnianiu czym jest okres. Unikaj używania potocznych zwrotów i określeń części ciała i miesiączki. Posługuj się neutralnymi, biologicznymi określeniami takimi jak „pochwa” i „krew”. 

Wyjaśnienia powinny być proste, aby nie przytłaczały zbyt dużą ilością informacji na raz. Uzbrój się w cierpliwość – pozwól dziecku na przenalizowanie informacje we własnym tempie. Jeśli zauważysz, że czuje się niekomfortowo, powiedz, że stres w tej sytuacji jest normalny i nie ma się czym martwić. 

Okres bez troski - Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

© UNICEF/Srishti Bhardwaj

Pytaj i słuchaj 

Zapytaj dziecko o to, co już wie o dojrzewaniu i okresie. Uważnie słuchaj, nie przerywaj. W ten sposób pokażesz, że zależy ci na tym, co ma do powiedzenia. Z wyprzedzeniem zaplanuj odpowiedzi na trudne pytania. Plotki i niesprawdzone informacje zderzaj z faktami. Mity na temat okresu obalaj w łagodny sposób, spokojne tłumacząc wrażliwe kwestie. Nie krytykuj i nie oceniaj. Wczuj się w sytuację i spróbuj zrozumieć, co czuje. 

Na koniec rozmowy zapytaj, czy ma jakieś pytania, obawy lub wątpliwości dotyczące tego, co usłyszało. Powiedz, że może pytać absolutnie o wszystko. Postaraj się odpowiedzieć na te pytania szczerze i merytorycznie. Jeśli w danej kwestii nie masz pewności, daj znać dziecku, że dowiesz się więcej i wrócicie do tej rozmowy. 

Pamiętaj, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu na przeprowadzenie rozmowy o miesiączkowaniu, a najważniejsze jest dobro twojego dziecka. 

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski. 

Okres bez troski - Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce

© UNICEF/Srishti Bhardwaj

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej