Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. Jeśli nie przyspieszymy wysiłków na rzecz łagodzenia skutków tego procesu, to obecne i przyszłe pokolenia będą nadal odczuwać jego negatywne skutki i żyć w coraz  bardziej niebezpiecznym i niezdrowym otoczeniu.

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

© UNICEF/Sultan Mahmud Mukut

Globalnie poczyniliśmy duże postępy w zmniejszaniu liczby zgonów dzieci poniżej 5. r.ż. Między rokiem 1990 a 2022 te wartości spadły z 93 do 37 na 1000 żywych urodzeń. Mimo to roczna liczba zgonów dzieci pozostaje wysoka – szacuje się, że w 2022 r. zmarło 4,9 mln dzieci w wieku poniżej 5 lat. Najważniejszymi przyczynami większości zgonów w tej grupie wiekowej są nieodpowiednie warunki wpływające na śmiertelność noworodków i choroby zakaźne. Prawie połowa takich przypadków jest związana z niedożywieniem, a jedna czwarta z nieodpowiednim środowiskiem życia.

Dzieci są znacznie bardziej podatne na zagrożenia środowiskowe niż dorośli.

Złożoność zagrożenia zmianą klimatu

Chociaż dowodów wpływu zmiany klimatu na zdrowie i dobrostan dzieci jest coraz więcej, badania często koncentrują się na skutkach poszczególnych zagrożeń. Dzieci stają jednak w obliczu nakładających się na siebie niebezpieczeństw związanych z ekstremalnymi upałami, suszami, pożarami, powodziami i burzami, zanieczyszczeniem powietrza oraz zmianami zachodzącymi w poszczególnych ekosystemach.

Zmiana klimatu wpływa na niemal każdy aspekt życia najmłodszych, od ciąży po okres dojrzewania.

W przypadku większości zagrożeń związanych z klimatem wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej oraz innych konsekwencji niewłaściwego przebiegu porodu. Noworodki i niemowlęta są bardziej narażone na śmierć z powodu zanieczyszczenia powietrza i ekstremalnych upałów.

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

© UNICEF/Raphael Pouget

Możemy się też spodziewać, że wraz z niekorzystną zmianą klimatu nasilać się będzie występowanie m.in.:

  • zabójczych dla dzieci chorób zakaźnych, takich jak malaria;
  • niedożywienia, leżącego u podstaw połowy wszystkich zgonów poniżej 5. r.ż. na świecie, wzrastającego wraz z występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych;
  • chorób niezakaźnych, takich jak astma, które mają długofalowy, szkodliwy wpływ na całe przyszłe życie dzieci;
  • problemów związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, które jest zagrożone z powodu doświadczania przez nie ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

© UNICEF/Farhana Satu

Dorośli są odpowiedzialni za środowisko, w jakim żyją dzieci

Ciężar przekazania dzieciom bardziej bezpiecznego świata spoczywa na barkach dorosłych, których działania i zaniechania w znacznym stopniu przyczyniły się do eskalacji kryzysu klimatycznego. Skoncentrowanie działań klimatycznych na ochronie zdrowia dzieci jest kluczem do jaśniejszej i bardziej zrównoważonej przyszłości ludzkości. Prawdziwą miarą sukcesu lub porażki w przeciwdziałaniu zmianie klimatu nie są wyłącznie wskaźniki temperatury, ale raczej namacalne zmniejszenie śmiertelności i zachorowalności dzieci, które można przypisać ich wpływowi.

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

© UNICEF/Zaib Khalid

Co możemy zrobić, aby dzieci żyły w bezpiecznym środowisku?

Wśród rekomendacji niezbędnych działań najważniejsze jest:

  1. Przyspieszenie i zwiększenie skuteczności ograniczenia emisji.
    Działania podejmowane w tym zakresie przez kraje o wysokim dochodzie muszą iść w parze ze wsparciem transformacji energetycznej w innych państwach.
  2. Podjęcie działań adaptacyjnych, które ochronią dzieci przed skutkami zmiany klimatu.
    Można to osiągnąć m.in. poprzez wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej oraz zabezpieczenie dostępu do pożywnej żywności i bezpiecznej wody.
  3. Traktowanie priorytetowo zdrowia i dobrostanu dzieci w polityce klimatycznej i inwestycjach.
    Działania te muszą nadawać priorytet ocenom podatności na zagrożenia dla dzieci, zająć się brakami w badaniach i wspierać współpracę wielu zainteresowanych stron w celu wypełnienia luk w wiedzy na temat zdrowia najmłodszych.
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

© UNICEF/Anderson Flores

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej