Baza wiedzy UNICEF o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

We współpracy z ekspertami UNICEF przygotowaliśmy bazę wiedzy, w której rodzice i nastolatki znajdą merytoryczne i proste w odbiorze materiały na temat zdrowia psychicznego.

Baza wiedzy UNICEF o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków

© UNICEF

Dojrzewanie nie jest łatwym okresem ani dla nastolatka, ani dla rodzica. W tym czasie zachodzi wiele zmian, które mogą mieć ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Stres, niepokój, poczucie osamotnienia – to tylko niektóre ze stanów, których doświadczają młodzi ludzie. Dzięki odpowiedniej wiedzy możemy lepiej rozumieć emocje swoich bliskich, a dzięki temu w odpowiedni sposób wspierać ich w obszarze zdrowia psychicznego.

Młodzi ludzie często mają trudność w rozpoznawaniu swoich emocji. Nie wiedzą też, jak rozmawiać o nich z bliskimi.

W odpowiedzi na problemy dzieci i rodziców przygotowaliśmy proste w odbiorze filmy i porady ekspertów UNICEF, które pomagają zadbać o zdrowie psychiczne. Dzięki nim dowiesz się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, a także kiedy warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Skorzystaj z bazy wiedzy na temat zdrowia psychicznego: unicef.pl/zdrowiepsychiczne

Bazę wiedzy podzieliliśmy na dwie sekcje – dla rodziców i opiekunów oraz dla nastolatków. W artykułach i materiałach wideo obalamy mity na temat zdrowia psychicznego oraz edukujemy na temat troski o zdrowie psychiczne dziecka z podziałem na różne grupy wiekowe. Młodzi ludzie znajdą tutaj także sposoby na przeprowadzenie rozmowy z rodzicami na temat swoich emocji i tego co czują.

Sprawdź, gdzie szukać pomocy: unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak ich zdrowie fizyczne, a proszenie o pomoc, to przejaw odwagi, a nie słabości.

Odwiedź nasz kanał na YouTube: youtube.com/UNICEFPL

Znajdziesz tu krótkie filmy dotyczące np. wyrażania emocji oraz sposobów na prowadzenie szczerych rozmów z bliskimi o zdrowiu psychicznym.

Aż 1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego.

Zdrowie psychiczne młodych ludzi jest tak samo ważne, jak ich zdrowie fizyczne. Powinniśmy o nie dbać nie tylko wtedy, gdy dzieci doświadczają kryzysów. Każdego dnia możemy wspierać je w radzeniu sobie z wyzwaniami, pomagając im kształtować ich kompetencje społeczne i umiejętność zarządzania emocjami.

W Polsce specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci.

Łatwo dostępna wysokiej jakości pomoc i wsparcie psychologiczne są podstawowym prawem każdego dziecka i nastolatka. Od tego zależy ich przyszłość. Niestety średnio tylko 2% wydatków budżetowych państw na ochronę zdrowia, jest przeznaczana na zdrowie psychiczne. To za mało, by zapewnić wszystkim dzieciom dostęp do właściwej opieki i wsparcia.

Wspólnie chrońmy zdrowie psychiczne dzieci. Dołącz do apelu UNICEF Polska: https://unicef.pl/chce-pomoc/podpisz-apel/apel-zdrowie-psychiczne

Baza wiedzy UNICEF o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków

© UNICEF/Andriy Vashkiv

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej