Baza wiedzy UNICEF o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

We współpracy z ekspertami UNICEF przygotowaliśmy bazę wiedzy, w której rodzice i nastolatki znajdą merytoryczne i proste w odbiorze materiały na temat zdrowia psychicznego.

Baza wiedzy UNICEF o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków

© UNICEF

Dojrzewanie nie jest łatwym okresem ani dla nastolatka, ani dla rodzica. W tym czasie zachodzi wiele zmian, które mogą mieć ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Stres, niepokój, poczucie osamotnienia – to tylko niektóre ze stanów, których doświadczają młodzi ludzie. Dzięki odpowiedniej wiedzy możemy lepiej rozumieć emocje swoich bliskich, a dzięki temu w odpowiedni sposób wspierać ich w obszarze zdrowia psychicznego.

Młodzi ludzie często mają trudność w rozpoznawaniu swoich emocji. Nie wiedzą też, jak rozmawiać o nich z bliskimi.

W odpowiedzi na problemy dzieci i rodziców przygotowaliśmy proste w odbiorze filmy i porady ekspertów UNICEF, które pomagają zadbać o zdrowie psychiczne. Dzięki nim dowiesz się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, a także kiedy warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Skorzystaj z bazy wiedzy na temat zdrowia psychicznego: unicef.pl/zdrowiepsychiczne

Bazę wiedzy podzieliliśmy na dwie sekcje – dla rodziców i opiekunów oraz dla nastolatków. W artykułach i materiałach wideo obalamy mity na temat zdrowia psychicznego oraz edukujemy na temat troski o zdrowie psychiczne dziecka z podziałem na różne grupy wiekowe. Młodzi ludzie znajdą tutaj także sposoby na przeprowadzenie rozmowy z rodzicami na temat swoich emocji i tego co czują.

Sprawdź, gdzie szukać pomocy: unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak ich zdrowie fizyczne, a proszenie o pomoc, to przejaw odwagi, a nie słabości.

Odwiedź nasz kanał na YouTube: youtube.com/UNICEFPL

Znajdziesz tu krótkie filmy dotyczące np. wyrażania emocji oraz sposobów na prowadzenie szczerych rozmów z bliskimi o zdrowiu psychicznym.

Aż 1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego.

Zdrowie psychiczne młodych ludzi jest tak samo ważne, jak ich zdrowie fizyczne. Powinniśmy o nie dbać nie tylko wtedy, gdy dzieci doświadczają kryzysów. Każdego dnia możemy wspierać je w radzeniu sobie z wyzwaniami, pomagając im kształtować ich kompetencje społeczne i umiejętność zarządzania emocjami.

W Polsce specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci.

Łatwo dostępna wysokiej jakości pomoc i wsparcie psychologiczne są podstawowym prawem każdego dziecka i nastolatka. Od tego zależy ich przyszłość. Niestety średnio tylko 2% wydatków budżetowych państw na ochronę zdrowia, jest przeznaczana na zdrowie psychiczne. To za mało, by zapewnić wszystkim dzieciom dostęp do właściwej opieki i wsparcia.

Wspólnie chrońmy zdrowie psychiczne dzieci. Dołącz do apelu UNICEF Polska: https://unicef.pl/chce-pomoc/podpisz-apel/apel-zdrowie-psychiczne

Baza wiedzy UNICEF o zdrowiu psychicznym dla rodziców i nastolatków

© UNICEF/Andriy Vashkiv

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej