Dzieci uciekające przed wojną na Ukrainie są narażone na handel ludźmi i wykorzystanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci uciekające przed wojną na Ukrainie są narażone na handel ludźmi i wykorzystanie

© UNICEF/Nicodim

Od 24 lutego br. ponad 1,5 mln dzieci uciekło z Ukrainy, a niezliczona liczba osób w tym kraju została zmuszona do opuszczenia swoich domów. Niestety handlarze ludźmi wykorzystują chaos towarzyszący przemieszczaniu się ludności na dużą skalę. Zagrożenie dla dzieci jest realne i wciąż rośnie.

Według niedawnej analizy przeprowadzonej przez UNICEF i Międzyagencyjną Grupę Koordynacyjną ds. przeciwdziałania Handlowi Ludźmi (ICAT), 28% zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi na całym świecie to dzieci. Niestety w przypadku ukraińskich dzieci to zagrożenie jest jeszcze wyższe. Prawie wszyscy uchodźcy z Ukrainy to właśnie kobiety i dzieci. 

Wojna na Ukrainie prowadzi do masowych przesiedleń i ruchów ludności. To sytuacja, która może doprowadzić do znacznego wzrostu liczby przypadków handlu ludźmi, powiedziała Afshan Khan, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej. Dzieci przesiedlone są narażone na oddzielenie od swoich rodzin, wykorzystanie i handel ludźmi. Rządy państw w tym regionie powinny zintensyfikować działania i wprowadzić środki zapewniające najmłodszym bezpieczeństwo.

Od 24 lutego do 17 marca zidentyfikowano ponad 500 dzieci bez opieki, które przekroczyły granicę Ukrainy i znalazły się w Rumunii. Rzeczywista liczba dzieci bez opieki, które uciekły z Ukrainy do sąsiednich krajów, jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Dzieci te są szczególnie narażone na handel i wykorzystanie.

Aby chronić i wspierać najmłodszych, którzy uciekli z Ukrainy, UNICEF i UNHCR we współpracy z rządami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego tworzą tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dziecka i rodziny. Punkty te przekazują kluczowe informacje przemieszczającym się rodzinom, pomagają zidentyfikować dzieci bez opieki i rozdzielone z rodzicami oraz zapewniają ochronę i świadczą podstawową pomoc. Blue Dots są uruchamiane w krajach goszczących kobiety i dzieci z Ukrainy. 34 z nich powstaną w Polsce.

UNICEF apeluje do rządów państw sąsiednich i innych krajów docelowych o wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa na przejściach granicznych, zwłaszcza tych z Ukrainą, w celu lepszej identyfikacji dzieci zagrożonych handlem ludźmi. Ponadto UNICEF apeluje o poprawę współpracy transgranicznej i wymianę informacji między Strażą Graniczną, organami ścigania i instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę dzieci. Ważne jest również szybkie identyfikowanie dzieci rozdzielonych z rodzicami oraz wdrażanie procedur poszukiwania i łączenia rodzin.

Na dużych, miejskich stacjach kolejowych, w schroniskach i w innych miejscach, w których gromadzą się uchodźcy, należy wprowadzić dodatkowe mechanizmy ochrony dzieci. Bardzo ważne jest również, aby krajowe i międzynarodowe organy ścigania monitorowały przemieszczanie się kobiet i dzieci oraz aktywnie zwalczały zagrożenia związane z handlem ludźmi.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej