Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wspólny projekt Teatru Muzycznego ROMA i UNICEF Polska ma na celu promowanie znajomości praw dziecka i edukację na ich temat.

Przystępna forma wideo oraz krótkie historie osadzone w rzeczywistości pozwalają przypomnieć widzowi o tym, że każde dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Pierwszy film dotyczy prawa do odpoczynku, o którym dorośli zapominają i często organizują dzieciom czas w taki sposób, że nie ma w nim miejsca na wytchnienie i swobodną zabawę - po prostu bycie dzieckiem. Wiele młodych osób w Polsce ma tak wypełniony zajęciami plan dnia, że nie ma czasu na odpoczynek. Właśnie dlatego w UNICEF Polska dążymy do tego, aby każda młoda osoba znała swoje prawa. Zachęcamy także do zastanowienia się, czym one są, czy dzieci mają „inne” prawa niż dorośli i po co dzieciom w ogóle prawa.

Z kolei w drugim filmie poruszamy temat przekazywania dzieciom informacji, które powinny być dostosowane do ich wieku i możliwości poznawczych. Za dbanie o to, aby dzieciom nie działa się krzywda i aby działać, w jak najlepszym ich interesie odpowiedzialne są wszystkie osoby dorosłe: przedstawiciele instytucji publicznych, rządu, władz lokalnych, sędziowie, przedstawiciele służb mundurowych, policjanci, lekarze, urzędnicy, nauczyciele i dziennikarze.

Każde dziecko powinno znać swoje prawa i wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Telefony zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 oraz 800 12 12 12.

Naszym celem było stworzenie materiału, który w przystępnej formie przypomni dzieciom i dorosłym o istnieniu praw dziecka. Z tego względu zaprosiliśmy do współpracy Teatr Muzyczny ROMA oraz twórców spektaklu dla dzieci „Dzielny Głębinek”, który został objęty honorowym patronatem UNICEF Polska. W przestrzeni teatru i z udziałem wspaniałych aktorów i twórców przygotowaliśmy filmy, które za pomocą łatwych w odbiorze historii przybliżają tematykę praw dziecka. Dziękujemy Teatrowi Muzycznemu ROMA, a przede wszystkim Tymonowi Kasie, Krzysztofowi Bartłomiejczykowi, którzy wystąpili w naszych filmach oraz Przemysławowi Redkowskiemu za współpracę.

Prawa dziecka są takie same dla wszystkich dzieci na świecie. Dowiedz się więcej: www.unicef.pl/prawadziecka

Każde dziecko, niezależnie od płci, miejsca urodzenia, narodowości, wyznawanej religii czy statusu materialnego swojej rodziny ma takie same prawa. Co więcej, tych praw nie można także nikogo pozbawić, dzieci nie mogą się ich zrzec.  

Zachęcamy do obejrzenia filmów na kanale YouTube UNICEF Polska: www.youtube.com/UNICEFPL

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to okazja, aby w pozytywny sposób uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne, i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. To dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Pomóż dzieciom w strefach kryzysów humanitarnych. 

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Prawa dziecka – czym są i jak je rozumieć?

Prawa dziecka – czym są i jak je rozumieć?

Czy wiesz, czym są prawa dziecka? Dlaczego dzieci mają „inne” prawa niż dorośli? Po co dzieciom w ogóle prawa? Kierujemy ten tekst do Ciebie, bo chcemy, aby każda młoda osoba znała swoje prawa. Dowiedz się, dlaczego prawa dziecka są tak ważne.

Więcej