Co tak naprawdę dzieje się w Mali?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Mali

Po zakończeniu interwencji wojskowej temat Mali zniknął z mediów i nagłówków gazet. Mimo że sytuacja polityczna w Mali została opanowana, każdego dnia z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać i czynników, które jesteśmy w stanie wyeliminować, nadal umierają tam dzieci.

W Mali od wielu lat odnotowuje się jeden z najwyższych na świecie wskaźników umieralności dzieci do 5. roku życia. W kraju tym co szóste narodzone dziecko umiera przed swoimi piątymi urodzinami (176 zgonów na 1000 żywych urodzeń). Niestabilna sytuacja polityczna spowodowała drastyczne zaostrzenie występujących w tym kraju problemów. Dlatego UNICEF jest na miejscu i nieustannie niesie wsparcie dzieciom, udzielając nie tylko pomocy humanitarnej, ale prowadząc również projekty rozwojowe. Ratujemy życie dzieci przed, w trakcie i po konflikcie, wszędzie tam, gdzie cierpią najmłodsi. Taka jest nasza misja.

Przebieg konfliktu w Mali

Na początku 2012 roku, kiedy mieszkańcy Mali cierpieli z powodu kryzysu żywnościowego, w północnej części kraju doszło do wybuchu rebelii. W marcu, mimo że rebelia objęła swym zasięgiem trzy północne regiony Mali - Kidal, Gao i Timbuktu, sytuacja wydawała się być względnie spokojna. Pod koniec 2012 roku konflikt zaczął jednak wymykać się spod kontroli władz malijskich.

20 grudnia 2012 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ upoważniła afrykańskie siły AFISMA (The African-led International Support Mission to Mali) do wsparcia malijskiego rządu w działaniach przeciwko rebeliantom. Wkrótce po tym grupy rebeliantów rozpoczęły kolejną ofensywę. W styczniu 2013 roku malijski rząd wystąpił z natychmiastowym wnioskiem o pomoc wojskową Francji.

Interwencja francuskich sił zbrojnych w Mali doprowadziła do ustabilizowania sytuacji i w kwietniu 2013 roku Francja zaczęła wycofywać wojsko. W tym samym czasie Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła Rezolucję 2100, w ramach której jeszcze w tym roku ma powstać w Mali misja stabilizacyjna. Sytuacja polityczna została opanowana, ale problemy mieszkańców pozostały.

Kryzys w Mali – umierają dzieci

Mali to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Połowę populacji Mali stanowią dzieci poniżej 18. roku życia, dlatego problemy dotyczą głównie najmłodszych mieszkańców kraju. Co szóste narodzone w Mali dziecko umrze przed swoimi piątymi urodzinami.

Przyczyny obecnego kryzysu są bardzo złożone, a do najważniejszych z nich należą: gwałtownie rosnąca liczba uchodźców, trwająca pora deszczowa i zagrożenie wybuchem epidemii cholery oraz brak bezpieczeństwa żywnościowego.

  • Uchodźcy: z powodu konfliktu dramatycznie wzrosła liczba uchodźców, z których większość to kobiety i dzieci. ONZ szacuje, iż obecnie około 475 tys. mieszkańców opuściło swoje domy, szukając schronienia w południowej części kraju oraz w sąsiedniej Mauretanii, Burkina Faso oraz Nigrze. Wszyscy potrzebują natychmiastowej pomocy, tj. bezpiecznego schronienia, opieki medycznej, dostępu do żywności i edukacji. 
Mali_rycina
  • Epidemia cholery: od początku pory deszczowej w Mali odnotowano 23 przypadki zachorowania na cholerę, dwoje chorych zmarło. Aby zapobiec wybuchowi epidemii, UNICEF zapewnia pomoc medyczną oraz intensyfikuje działania w zakresie podnoszenia poziomu higieny i dostępu do czystej wody pitnej. Cholera jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie znajdujące się w skażonej wodzie lub żywności.
  • Brak bezpieczeństwa żywnościowego: ONZ szacuje, iż 3,5 mln mieszkańców Mali (około 25% populacji) nie ma dostępu do żywności wystarczającej do zaspokojenia potrzeb żywieniowych człowieka, a aż 1,4 mln z nich potrzebuje natychmiastowej pomocy w tym zakresie. Z powodu niedożywienia najbardziej cierpią dzieci.

Aby sprostać tym problemom i zapewnić wszystkim potrzebującym dzieciom w Mali ochronę, potrzebujemy 81,9 mln USD. Jak dotąd, udało się zebrać około 28% tej kwoty.

MALIBanner528x300_Artur2

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej