Niemal jedna czwarta dziewcząt na świecie doświadcza przemocy fizycznej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzień Dziewcząt

Nowy Jork, 10 października 2014 – W przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziewcząt UNICEF opublikował najnowsze dane pokazujące skalę przemocy wobec dorastających dziewcząt oraz alarmujące postawy otoczenia, które utrwalają taki stan rzeczy. 

Dane zostały zebrane z różnych źródeł w ciągu ostatniego roku. Koncentrują się na wpływie przemocy na dorastające dziewczęta i na przyszłość zarówno ich samych, jak i ich społeczności oraz krajów, w których mieszkają. Najważniejsze statystyki mówią, że: 

  • na świecie niemal jedna z czterech dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat (około 70 milionów) padła ofiarą jakiejś formy przemocy fizycznej po ukończeniu 15 roku  życia;
  • na świecie około 120 milionów dziewcząt poniżej 20 roku życia (1 na 10) doświadczyło wymuszonego współżycia lub innych przymusowych aktów przemocy seksualnej, a co trzecia z dziewcząt w wieku 15-19 lat, która jest już mężatką, padła ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej ze strony męża lub partnera;
  • w niektórych krajach, aż 7 na 10 dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat, które padły ofiarą przemocy fizycznej i/lub na tle seksualnym nie szukało pomocy, wiele z nich powiedziało, że nie sądziły, że było to coś złego lub nie postrzegały tego, jako problem;
  • ponad 700 milionów kobiet na świecie wyszło za mąż przed ukończeniem 18 roku życia, z czego około jedna trzecia (250 milionów) nie miała jeszcze ukończonych 15 lat. 

Dane wykazują szkodliwe postrzeganie dopuszczalności przemocy, zwłaszcza wśród dziewcząt. Na świecie prawie połowa dziewcząt od 15 do 19 roku zycia wierzy, że bicie żony lub partnerki jest uzasadnione w pewnych okolicznościach, takich jak odmowa seksu, wychodzenie z domu bez pozwolenia, czy zaniedbywanie dzieci lub przypalenie obiadu.  

Te liczby dają do myślenia. To bicie na alarm, który powinniśmy wszyscy usłyszeć. Tolerowanie i usprawiedliwianie przemocy jest jej utrwalaniem. I jest niedopuszczalne - powiedział Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF - Geeta Rao Gupta. 

UNICEF podkreśla, że konieczne jest podjęcie konkretnych działań na rzecz zapobiegania przemocy wobec dziewcząt. Są to: zachęcenie dziewcząt do kontynuowania edukacji; przekazanie im najważniejszych umiejętności życiowych; wspieranie rodziców, w tym zapewnianie transferów pieniężnych; zmiana postaw i norm poprzez działania na poziomie małych społeczności i wzmocnienie systemu sądowniczego i społecznego, a także zwiększenie odpowiedzialności karnej. 

Problem jest powszechny, ale rozwiązania należy szukać na poziomie kraju, społeczności i rodziny. Mamy obowiązek chronić, edukować i wspierać młodzież. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby stosowanie przemocy wobec dziewcząt przestało mieć miejsce - powiedział Rao Gupta.  

*** 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu: Hidden in Plain Sight: A statistical analysis of violence against children 

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej