Miasta i szkoły z całej Polski dołączyły do międzynarodowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
30_rocznica_Konwencji_o_prawach_dziecka

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. 16 polskich miast i ponad 3000 placówek edukacyjnych dołączyło do inicjatywy UNICEF Polska i organizują obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

Gdynia, Sopot, Gdańsk, Białystok, Gryfino, Konin, Koszalin, Lublin, Piastów, Poznań, Siemiatycze, Śrem, Szczecin, Trzebnica, Wałbrzych i Wrocław, podobnie jak wiele innych miast na całym świecie celebrują obchody tego dnia. Miasta będą m.in. podświetlały na niebiesko budynki użyteczności publicznej, zorganizują spotkania włodarzy miast z dziećmi i młodzieżą oddając im głos i wsłuchując się w ich potrzeby, przygotują wystawy prac plastycznych i spotkania eksperckie dotyczące praw dziecka. Działania te z jednej strony stanowią wyraz wspólnego świętowania, ale z drugiej pokazują, że miasta doceniają swoich najmłodszych obywateli oraz pragną budować dla nich przyjazną przestrzeń.

30_rocznica_Konwencji_o_prawach_dziecka_3

Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka włączyły się także placówki edukacyjne z całej Polski. Ponad 3100 szkół i przedszkoli organizuje specjalne zajęcia edukacyjne, a także wiele innych aktywności, które mają na celu zwrócenie uwagi na prawa dziecka na świecie. Dzieci i młodzież ubiorą się tego dnia na niebiesko oraz wykorzystają ten kolor także do przyozdobienia placówki. W wielu miastach włodarze poprowadzą niebieskie marsze zorganizowane przez szkoły pod hasłem #dlakażdegodziecka.

Jestem pod wrażeniem skali zaangażowania polskich szkół i przedszkoli w celebrowanie rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To niezwykle budujące, że tyle placówek dostrzega znaczenie praw dziecka i chce propagować te treści wśród swoich podopiecznych. Cieszymy się, że nauczyciele i uczniowie chcą świętować ten dzień wspólnie z UNICEF, dodaje Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

30_rocznica_Konwencji_o_prawach_dziecka_2

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

Więcej informacji o Konwencji o prawach dziecka na stronie: prawadziecka.org

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej