Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Mózg dziecka rozwija się najszybciej w ciągu pierwszych trzech lat życia, a zabawa to najlepszy sposób wspierania tego procesu. 

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

© UNICEF/Nemanja Pancic

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. Wspólna zabawa odrywa także znaczącą rolę we wzmacnianiu więzi z rodzicem. W końcu to ty jesteś pierwszym nauczycielem i towarzyszem zabaw swojego dziecka! Wspólnie z Fundacją LEGO opracowaliśmy kilka podpowiedzi, w jaki sposób poprzez wspólną zabawę można wspierać rozwój dziecka. 

Budowanie z klocków rozwija umiejętności fizyczne

Układanie klocków pomaga dziecku rozwijać umiejętności sensoryczno-motoryczne i uruchamia jego wyobraźnię przestrzenną. Ten zestaw umiejętności jest niezbędny, aby być aktywnym fizycznie. Zaangażuj swoje dziecko, zauważając, co buduje, wydając dźwięki i mimikę twarzy oraz na zmianę dokładajcie klocki do konstrukcji.

Wspólna zabawa w chowanego rozwija umiejętności poznawcze

Praca nad trudnym, ale zabawnym zadaniem, takim jak chowanie i szukanie przedmiotów domowych, pomaga dziecku ćwiczyć koncentrację, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie. Kształtuje umiejętność radzenia sobie ze złożonymi zadaniami i tworzenia skutecznych strategii pokonywania przeszkód. Jeśli dziecko wydaje się sfrustrowane w jakimkolwiek momencie zabawy, udzielaj pomocnych wskazówek, ale pozwól mu na samodzielne dojście do rozwiązania.

Wydawanie dźwięków rozwija umiejętności społeczne

Maluchy w naturalny sposób dążą do interakcji z innymi poprzez gaworzenie, mimikę i gesty. Zwracanie uwagi na dziecko, nazywanie tego, co robi i reagowanie poprzez dostosowanie spojrzenia, głosu i ruchu pomaga budować i wzmacniać połączenia neuronowe w mózgu, które wspierają rozwój komunikacji i umiejętności społecznych u dziecka. Ten rodzaj wymiany interakcji wzmacnia również więź między rodzicem a dzieckiem.

Śpiew i taniec rozwijają umiejętności emocjonalne

Zrozumienie, wyrażanie i zarządzanie emocjami poprzez budowanie samoświadomości oraz radzenie sobie z impulsami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju emocjonalnego dziecka i jego dobrego samopoczucia przez całe życie. Śpiewanie i tańczenie to świetny sposób na wyrażanie emocji. 

Rysowanie z wyobraźni rozwija umiejętności twórcze

Kiedy maluch siada i rysuje swój własny wyimaginowany świat na papierze, wyraża swoje pomysły i przekształca je w rzeczywistość. Gdy skończy rysować, poproś dziecko, aby oprowadziło Cię po stworzonym przez siebie świecie.

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

© UNICEF/Patricia Willocq

Dzieci nie potrzebują drogich zabawek do zabawy i nauki. W rzeczywistości prawdopodobnie masz w domu wszystkie rzeczy potrzebne do stworzenia zabawnej i wciągającej gry z dzieckiem.

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej