Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Mózg dziecka rozwija się najszybciej w ciągu pierwszych trzech lat życia, a zabawa to najlepszy sposób wspierania tego procesu. 

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

© UNICEF/Nemanja Pancic

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. Wspólna zabawa odrywa także znaczącą rolę we wzmacnianiu więzi z rodzicem. W końcu to ty jesteś pierwszym nauczycielem i towarzyszem zabaw swojego dziecka! Wspólnie z Fundacją LEGO opracowaliśmy kilka podpowiedzi, w jaki sposób poprzez wspólną zabawę można wspierać rozwój dziecka. 

Budowanie z klocków rozwija umiejętności fizyczne

Układanie klocków pomaga dziecku rozwijać umiejętności sensoryczno-motoryczne i uruchamia jego wyobraźnię przestrzenną. Ten zestaw umiejętności jest niezbędny, aby być aktywnym fizycznie. Zaangażuj swoje dziecko, zauważając, co buduje, wydając dźwięki i mimikę twarzy oraz na zmianę dokładajcie klocki do konstrukcji.

Wspólna zabawa w chowanego rozwija umiejętności poznawcze

Praca nad trudnym, ale zabawnym zadaniem, takim jak chowanie i szukanie przedmiotów domowych, pomaga dziecku ćwiczyć koncentrację, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie. Kształtuje umiejętność radzenia sobie ze złożonymi zadaniami i tworzenia skutecznych strategii pokonywania przeszkód. Jeśli dziecko wydaje się sfrustrowane w jakimkolwiek momencie zabawy, udzielaj pomocnych wskazówek, ale pozwól mu na samodzielne dojście do rozwiązania.

Wydawanie dźwięków rozwija umiejętności społeczne

Maluchy w naturalny sposób dążą do interakcji z innymi poprzez gaworzenie, mimikę i gesty. Zwracanie uwagi na dziecko, nazywanie tego, co robi i reagowanie poprzez dostosowanie spojrzenia, głosu i ruchu pomaga budować i wzmacniać połączenia neuronowe w mózgu, które wspierają rozwój komunikacji i umiejętności społecznych u dziecka. Ten rodzaj wymiany interakcji wzmacnia również więź między rodzicem a dzieckiem.

Śpiew i taniec rozwijają umiejętności emocjonalne

Zrozumienie, wyrażanie i zarządzanie emocjami poprzez budowanie samoświadomości oraz radzenie sobie z impulsami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju emocjonalnego dziecka i jego dobrego samopoczucia przez całe życie. Śpiewanie i tańczenie to świetny sposób na wyrażanie emocji. 

Rysowanie z wyobraźni rozwija umiejętności twórcze

Kiedy maluch siada i rysuje swój własny wyimaginowany świat na papierze, wyraża swoje pomysły i przekształca je w rzeczywistość. Gdy skończy rysować, poproś dziecko, aby oprowadziło Cię po stworzonym przez siebie świecie.

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

© UNICEF/Patricia Willocq

Dzieci nie potrzebują drogich zabawek do zabawy i nauki. W rzeczywistości prawdopodobnie masz w domu wszystkie rzeczy potrzebne do stworzenia zabawnej i wciągającej gry z dzieckiem.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej