Raport ONZ: Głód wciąż zagraża milionom ludzi na świecie
Nowy Jork, lipiec 2019 r. - W 2018 r. około 820 mln ludzi (czyli co 9 człowiek na świecie) nie miało wystarczającej ilości pożywienia. W porównaniu do 2017 r. to wzrost o 9 mln. Liczba głodujących osób rośnie już trzeci rok z rzędu. To sprawia, że wyeliminowanie głodu do 2030 r. będzie bardzo trudne do osiągnięcia.
Zmniejszanie o połowę liczby dzieci dotkniętych zahamowaniem wzrostu jest zbyt wolne. Wolno zmniejsza się też liczba dzieci z niską masą urodzeniową. Jednocześnie wzrasta na całym świecie liczba osób z nadwagą i otyłością. Problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych.
Na każdym kontynencie kobiety bardziej niż mężczyźni są narażone na brak bezpieczeństwa żywnościowego. Największa dysproporcja jest w Ameryce Łacińskiej.
Skala naszych działań na rzecz zwalczania głodu musi być jeszcze większa, a współpraca wielosektorowa, napisali we wstępie do raportu dyrektorzy pięciu organizacji-autorów dokumentu: FAO, IFAD, UNICEF, WFP i WHO.
Liczba głodujących osób rośnie zwłaszcza w krajach dotkniętych spowolnieniem gospodarczym. Najbardziej cierpią osoby ubogie.
Najtrudniejsza sytuacja jest w Afryce, gdzie głód to powszechny problem. We Wschodniej Afryce nawet 30% populacji jest dotknięta niedożywieniem. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne i spowolnienie gospodarcze.
Największa liczba osób głodujących żyje w Azji (ponad 500 milionów), a zwłaszcza w południowej części kontynentu. Łącznie w Afryce i Azji mieszka 9 na 10 dzieci dotkniętych zahamowaniem wzrostu i przyrostu masy ciała. Ponadto, w Afryce i Azji mieszka 3 na 4 wszystkich dzieci z nadwagą. Jest to głównie spowodowane niezdrową dietą.
Autorzy raportu szacują, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, nie ma regularnego dostępu do zdrowej, pożywnej i wystarczającej ilości pożywienia. Nieregularny dostęp do żywności jest także wyzwaniem dla 8% mieszkańców Ameryki Północnej i Europy.
Najważniejsze fakty z raportu:
- Liczba głodujących ludzi na świecie w 2018 r.: 821,6 mln (co 9 człowiek na świecie)
- Azja: 513,9 mln
- Afryka: 256,1 mln
- Ameryka Łacińska i Karaiby: 42,5 mln
- Liczba osób nie posiadających bezpieczeństwa żywnościowego: 2 mld (26,4%)
- Dzieci z niską masą urodzeniową: 20,5 mln (1 na 7 noworodków)
- Dzieci poniżej 5. roku życia dotknięte zahamowaniem wzrostu: 148,9 mln (21,9%)
- Dzieci poniżej 5 roku życia dotknięte zahamowaniem przyrostu masy ciała: 49,5 mln (7,3%)
- Dzieci poniżej 5. roku życia z nadwagą: 40 mln (5,9%)
- Dzieci w wieku szkolnym i młodzież z nadwagą: 338 mln
- Dorośli z otyłością: 672 mln (13%, czyli 1 na 8 osób dorosłych)
***
UNICEF Polska zbiera środki na pomoc żywnościową dla dzieci w Jemenie oraz w Sudanie Południowym. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen i unicef.pl/sudan.