3 mln dzieci urodziło się w Jemenie od początku wojny

UN0156164

Sana, 16 stycznia 2018 r. – Ponad 3 mln dzieci urodziło się w Jemenie od momentu eskalacji konfliktu w marcu 2015 r. Raport UNICEF „Urodzone na wojnie” ukazuje, jak bardzo dzieci w Jemenie zostały poszkodowane na skutek przemocy, przesiedlenia, chorób, ubóstwa, niedożywienia oraz braku dostępu do wody, opieki medycznej i edukacji.

Całe pokolenie dzieci w Jemenie dorasta nie znając innej rzeczywistości niż przemoc. Najmłodsi w tym kraju cierpią na skutek dramatycznych konsekwencji wojny, na którą nie mają wpływu, powiedziała Meritxell Relano, przedstawicielka UNICEF w Jemenie. Szerzą się choroby i niedożywienie, a ci, którzy przeżyją, będą nosić piętno wojny do końca życia.

Według raportu:

 • Ponad 5000 dzieci zginęło lub zostało rannych na skutek przemocy. To średnio 5 dzieci każdego dnia.
 • Obecnie, ponad 11 mln dzieci wymaga pomocy humanitarnej. To prawie wszystkie dzieci w Jemenie.
 • Ponad połowa dzieci w Jemenie nie ma dostępu do czystej wody pitnej lub odpowiednich warunków sanitarnych.
 • Około 1,8 mln dzieci jest niedożywionych, w tym niemal 400 000 walczy o życie z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia.
 • Niemal 2 mln dzieci nie chodzi do szkoły.
 • U ponad miliona ludzi podejrzewa się cholerę lub choroby biegunkowe. Co czwarty przypadek tych chorób dotyczy dziecka poniżej 5. roku życia.
 • ¾ wszystkich dziewcząt jest wydawana za mąż przed ukończeniem 18 lat.
 • Przez ostatni rok personel medyczny i nauczyciele otrzymują tylko częściowe wynagrodzenie. Mniej niż połowa ośrodków medycznych w pełni funkcjonuje. 
 • Pod koniec września 2017 r., 256 szkół było zupełnie zniszczonych, kolejne 150 szkół przeznaczono dla osób przesiedlonych, a 23 były wykorzystywane przez grupy zbrojne.
UN0156168

Jeszcze przed eskalacją konfliktu w marcu 2015 r., Jemen był najuboższym państwem na Bliskim Wschodzie i jednym z najuboższych na świecie. Kraj cierpiał z powodu trwającego od kilku dekad konfliktu, spowolnienia gospodarczego i wyniszczenia infrastruktury publicznej oraz usług. Obecnie, większość dzieci i rodzin żyje tam tylko dzięki pomocy humanitarnej.

UNICEF w raporcie apeluje do wszystkich stron konfliktu oraz międzynarodowej społeczności o pilne zapewnienie ochrony dla dzieci w Jemenie poprzez:

 • Dążenie do pokojowego rozwiązania konfliktu oraz zaprzestania przemocy.
 • Przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego w celu ochrony dzieci podczas konfliktu.
 • Zapewnienie trwałego i nieograniczonego dostępu organizacji humanitarnych do każdego poszkodowanego dziecka w Jemenie. Zniesienie ograniczeń nałożonych na import do Jemenu. Żywność oraz paliwo są niezbędne do walki z głodem, wsparcia funkcjonowania szpitali oraz systemów wodnych.
 • Podtrzymanie funkcjonowania opieki zdrowotnej, systemów wodno-sanitarnych oraz placówek oświatowych. Personel medyczny i nauczyciele muszą otrzymywać wynagrodzenie.
 • Zapewnienie wystarczających funduszy na niesienie niezbędnej pomocy. W 2018 r. UNICEF apeluje o 312 milionów dolarów, aby kontynuować pomoc dla dzieci w Jemenie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/jemen i przekazując darowiznę. 

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej