Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

Ten tekst przeczytasz w 7 minut.
Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Boro

Zadbaj o to, aby twoje dziecko było przygotowane na pierwszy w swoim życiu okres. Wiedza o tym, co dzieje się z ciałem podczas miesiączki i czego może się spodziewać, pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu.

Rozmawiając z córką, pamiętaj, aby nie skupiać się na problemach, a na rozwiązaniach. Przekazuj wiedzę, dzięki której będzie czuć się pewniej podczas pierwszego i każdego kolejnego okresu.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje i porady dotyczące troski zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne dzieci, które po raz pierwszy doświadczą miesiączkowania. Znajdziesz tu konkretne porady i zdobędziesz wiedzę, która pomoże ci podczas rozmów z córką na temat menstruacji.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Miléquêm Diarassouba

Ból menstruacyjny

Czasami miesiączki mogą być bolesne. Twoja córka może doświadczać skurczy, zmian nastroju, bólów głowy lub pleców w dniach poprzedzających miesiączkę, a także w jej trakcie. Ból można złagodzić, używając termoforu i odpowiednich leków przeciwbólowych. Sen i picie dużej ilości wody również pomagają łagodzić dyskomfort.

Krew

Miesiączka może pojawić się niespodziewanie, a krew poplamić ubranie lub pościel. Dla dziecka może być to bardzo niepokojące, dlatego zapewnienie, że jest to normalny proces, pomoże zachować spokój. Plamienia nie są niczym wstydliwym i każda kobieta może ich doświadczyć.

Środki higieniczne

Istnieje wiele sposobów na tamowanie upływu krwi podczas miesiączki, m.in. kubeczki menstruacyjne, tampony, bielizna menstruacyjna, podpaski jednorazowe i wielokrotnego użytku. Ważne jest, aby w rozmowie z córką przedstawić jej różne opcje, by mogła wybrać tę, która najbardziej jej odpowiada. Podpaski higieniczne często są najprostszym rozwiązaniem na początek.  

Porozmawiajcie o higienie podczas miesiączki. Niezależnie od tego, jakich środków higienicznych korzysta twoje dziecko, upewnij się, że robi to prawidłowo.  

Daj dobry przykład. Pokaż, jak umieścić podpaskę we właściwym miejscu i jak ją usunąć. Doradź, jak często zmieniać podpaski, tampony; jak czyścić środki wielokrotnego użytku. Przekazuj te informacje otwarcie i w pozytywny sposób. Dzięki temu zakomunikujesz dziecku, że okres to coś naturalnego i nie należy się go wstydzić.

Podpaski jednorazowe:

 • należy je wymieniać w zależności od ilości upływającej krwi, średnio - co najmniej co sześć godzin;
 • zużytą podpaskę zawiń np. w chusteczkę higieniczną lub papier do pakowania nowej podpaski i umieść w koszu na śmieci;
 • nie wrzucaj zużytych podpasek do toalety.

Podpaski wielorazowe:

 • należy je wymieniać co najmniej co sześć godzin lub wcześniej, jeśli są pełne;
 • przed ponownym użyciem należy ją dokładnie umyć wodą z mydłem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Zestaw menstruacyjny  

Dobrym pomysłem jest przygotowanie dla dziecka woreczka lub małej kosmetyczki z rzeczami najpotrzebniejszymi podczas okresu. Taki zestaw menstruacyjny powinien zawierać m.in. zapasową bieliznę, podpaski i chusteczki higieniczne. Noszony w plecaku lub torbie da poczucie komfortu i pewności, że przy nagłej miesiączce wszystko jest pod ręką. Oczywiście twoja córka może sama zdecydować, co znajdzie się w tym pakiecie.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Aimable Twiringiyimana

Higiena

Niewłaściwa higiena podczas miesiączki może powodować infekcje, dlatego ważne jest, aby porozmawiać o niej z córką przed pierwszym okresem.

Oto kilka wskazówek, które możesz jej przekazać:

 • nie ma powodu, by nie brać prysznica lub kąpieli podczas miesiączki, ponieważ pomagają utrzymać czystość oraz mogą złagodzić ból;
 • ręce myj mydłem przed i po skorzystaniu z toalety, dotknięciu pochwy lub zmianie podpaski;
 • myj miejsca intymne co najmniej raz dziennie;
 • myj się od przodu pochwy do tyłu;
 • nie myj się wewnątrz pochwy;
 • noś czystą bieliznę - zmieniaj ją codziennie.

Zdrowie

Troska o zdrowie podczas okresu jest bardzo ważna. Porozmawiaj z córką o:

 • zbilansowanej diecie diety bogatej w żelazo;
 • odpowiedniej ilości snu - dziewczęta w wieku od 6 do 12 lat potrzebują 9-12 godzin snu na dobę, z kolei te w wieku od 13 do 18 lat 8-10 godzin na dobę;
 • ćwiczeniach, które są świetnym sposobem na złagodzenie bólu miesiączkowego i poprawę zdrowia psychicznego;
 • braniu ciepłych kąpieli i korzystaniu z termoforu;
 • ćwiczeniu technik relaksacyjnych, takich jak medytacja i głębokie oddychanie.
Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Vinay Panjwani

Aktywność

Kiedy córka ma miesiączkę, nie powstrzymuj jej przed wychodzeniem z domu, uprawianiem sportu, chodzeniem do szkoły czy spotkaniami z rówieśnikami. Nadal może robić wszystko to, co robiła wcześniej, jeśli tego chce. Zachęcaj ją do aktywności, które sprawiają jej przyjemność.

Po rozpoczęciu miesiączkowania dziewczynka często ma przed sobą wiele lat rozwoju i wciąż jest dzieckiem. Nie narzucaj jej stereotypów nastolatki. Jest to szczególnie ważne, jeśli twoja córka zaczyna miesiączkować w młodym wieku.

Miesiączka nie jest powodem do wstydu

By każdy okres był okresem bez troski, należy zadbać także o komfort psychiczny dziecka. Porozmawiaj z córką, ale także z synem o tym, czym jest miesiączka. Wyjaśnij, że to naturalny proces i nie ma się czego obawiać i wstydzić. Rzetelna wiedza i edukacja pozwalają uniknąć utrwalania stereotypów oraz tabuizacji wokół menstruacji.

W wielu społecznościach dziewczęta mogą być narażone na presję, która sprawia, że czują się zawstydzone lub zażenowane swoim ciałem podczas menstruacji. Nie możemy na to pozwolić.

Wyjaśnij swojemu dziecku, że:

 • miesiączki są naturalną funkcją organizmu i nie ma się czego wstydzić;
 • zawstydzanie związane z miesiączką jest rodzajem dyskryminacji i może wpływać negatywnie na samoocenę i pewność siebie;
 • wyjaśnij, że dziewczęta mogą być narażone na presję, która sprawia, że czują się zawstydzone lub zażenowane swoim ciałem podczas okresu i że nie można na to pozwalać.

Dla rodziców rozmowa na temat okresu może być stresująca. Kilka rad, które pomogą ją przeprowadzić znajdziesz w artykule „Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce”.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Hafiz Asad

Okaż wsparcie swojemu dziecku. Możesz zapytać je, czy spotkało się przykrymi sytuacjami związanymi z miesiączką i podzielić się własnymi doświadczeniami. Rozmowa ma wielką moc i dzięki niej dziecko będzie miało siłę, by przeciwstawić się zawstydzaniu związanemu z miesiączką.

Zaproponuj wzorce do naśladowania. Zachęć córkę do rozmowy z innymi kobietami w rodzinie, takimi jak starsza siostra, ciotka lub babcia. Porady i wsparcie, a także wysłuchanie innych dziewcząt i kobiet, które przeszły przez te same doświadczenia, może być bardzo pomocne.

Zaangażuj męską cześć rodziny. Rozmawiajcie o miesiączce i tabu wokół niej. Upewnij się, że mężczyźni także rozumieją, jak ważne jest pozytywne i otwarte spojrzenie na miesiączkę. Ma to kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy głównym opiekunem jest mężczyzna. Z czasem wspólnie możecie obalać mity i tabu dotyczące miesiączki, które były przekazywane od pokoleń i zapewnić dziewczętom wspierające środowisko.

Dziecko poczuje się pewniej, jeśli będzie wspierane przez całą rodzinę.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Hafiz Asad

Rozmawiajcie o okresie

Menstruacja to szeroki temat i omówienie wszystkich jego aspektów może zająć trochę czasu. Kontynuuj rozmowy z dzieckiem w miarę jego dorastania, uczenia się i zyskiwania nowych doświadczeń. Możesz wykorzystać codzienne chwile, aby poruszyć ten temat w naturalny sposób. Na przykład, gdy widzisz reklamę produktów menstruacyjnych w telewizji lub gdy wiesz, że temat miesiączki był omawiany w szkole.

Takie podejście pomoże dziecku poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie, aby w przyszłości zwrócić się do ciebie z wszelkimi obawami i pytaniami dotyczącymi ciała i jego rozwoju.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Nyani Quarmyne

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej