Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

Ten tekst przeczytasz w 7 minut.
Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Boro

Zadbaj o to, aby twoje dziecko było przygotowane na pierwszy w swoim życiu okres. Wiedza o tym, co dzieje się z ciałem podczas miesiączki i czego może się spodziewać, pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu.

Rozmawiając z córką, pamiętaj, aby nie skupiać się na problemach, a na rozwiązaniach. Przekazuj wiedzę, dzięki której będzie czuć się pewniej podczas pierwszego i każdego kolejnego okresu.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje i porady dotyczące troski zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne dzieci, które po raz pierwszy doświadczą miesiączkowania. Znajdziesz tu konkretne porady i zdobędziesz wiedzę, która pomoże ci podczas rozmów z córką na temat menstruacji.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Miléquêm Diarassouba

Ból menstruacyjny

Czasami miesiączki mogą być bolesne. Twoja córka może doświadczać skurczy, zmian nastroju, bólów głowy lub pleców w dniach poprzedzających miesiączkę, a także w jej trakcie. Ból można złagodzić, używając termoforu i odpowiednich leków przeciwbólowych. Sen i picie dużej ilości wody również pomagają łagodzić dyskomfort.

Krew

Miesiączka może pojawić się niespodziewanie, a krew poplamić ubranie lub pościel. Dla dziecka może być to bardzo niepokojące, dlatego zapewnienie, że jest to normalny proces, pomoże zachować spokój. Plamienia nie są niczym wstydliwym i każda kobieta może ich doświadczyć.

Środki higieniczne

Istnieje wiele sposobów na tamowanie upływu krwi podczas miesiączki, m.in. kubeczki menstruacyjne, tampony, bielizna menstruacyjna, podpaski jednorazowe i wielokrotnego użytku. Ważne jest, aby w rozmowie z córką przedstawić jej różne opcje, by mogła wybrać tę, która najbardziej jej odpowiada. Podpaski higieniczne często są najprostszym rozwiązaniem na początek.  

Porozmawiajcie o higienie podczas miesiączki. Niezależnie od tego, jakich środków higienicznych korzysta twoje dziecko, upewnij się, że robi to prawidłowo.  

Daj dobry przykład. Pokaż, jak umieścić podpaskę we właściwym miejscu i jak ją usunąć. Doradź, jak często zmieniać podpaski, tampony; jak czyścić środki wielokrotnego użytku. Przekazuj te informacje otwarcie i w pozytywny sposób. Dzięki temu zakomunikujesz dziecku, że okres to coś naturalnego i nie należy się go wstydzić.

Podpaski jednorazowe:

 • należy je wymieniać w zależności od ilości upływającej krwi, średnio - co najmniej co sześć godzin;
 • zużytą podpaskę zawiń np. w chusteczkę higieniczną lub papier do pakowania nowej podpaski i umieść w koszu na śmieci;
 • nie wrzucaj zużytych podpasek do toalety.

Podpaski wielorazowe:

 • należy je wymieniać co najmniej co sześć godzin lub wcześniej, jeśli są pełne;
 • przed ponownym użyciem należy ją dokładnie umyć wodą z mydłem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Zestaw menstruacyjny  

Dobrym pomysłem jest przygotowanie dla dziecka woreczka lub małej kosmetyczki z rzeczami najpotrzebniejszymi podczas okresu. Taki zestaw menstruacyjny powinien zawierać m.in. zapasową bieliznę, podpaski i chusteczki higieniczne. Noszony w plecaku lub torbie da poczucie komfortu i pewności, że przy nagłej miesiączce wszystko jest pod ręką. Oczywiście twoja córka może sama zdecydować, co znajdzie się w tym pakiecie.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Aimable Twiringiyimana

Higiena

Niewłaściwa higiena podczas miesiączki może powodować infekcje, dlatego ważne jest, aby porozmawiać o niej z córką przed pierwszym okresem.

Oto kilka wskazówek, które możesz jej przekazać:

 • nie ma powodu, by nie brać prysznica lub kąpieli podczas miesiączki, ponieważ pomagają utrzymać czystość oraz mogą złagodzić ból;
 • ręce myj mydłem przed i po skorzystaniu z toalety, dotknięciu pochwy lub zmianie podpaski;
 • myj miejsca intymne co najmniej raz dziennie;
 • myj się od przodu pochwy do tyłu;
 • nie myj się wewnątrz pochwy;
 • noś czystą bieliznę - zmieniaj ją codziennie.

Zdrowie

Troska o zdrowie podczas okresu jest bardzo ważna. Porozmawiaj z córką o:

 • zbilansowanej diecie diety bogatej w żelazo;
 • odpowiedniej ilości snu - dziewczęta w wieku od 6 do 12 lat potrzebują 9-12 godzin snu na dobę, z kolei te w wieku od 13 do 18 lat 8-10 godzin na dobę;
 • ćwiczeniach, które są świetnym sposobem na złagodzenie bólu miesiączkowego i poprawę zdrowia psychicznego;
 • braniu ciepłych kąpieli i korzystaniu z termoforu;
 • ćwiczeniu technik relaksacyjnych, takich jak medytacja i głębokie oddychanie.
Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Vinay Panjwani

Aktywność

Kiedy córka ma miesiączkę, nie powstrzymuj jej przed wychodzeniem z domu, uprawianiem sportu, chodzeniem do szkoły czy spotkaniami z rówieśnikami. Nadal może robić wszystko to, co robiła wcześniej, jeśli tego chce. Zachęcaj ją do aktywności, które sprawiają jej przyjemność.

Po rozpoczęciu miesiączkowania dziewczynka często ma przed sobą wiele lat rozwoju i wciąż jest dzieckiem. Nie narzucaj jej stereotypów nastolatki. Jest to szczególnie ważne, jeśli twoja córka zaczyna miesiączkować w młodym wieku.

Miesiączka nie jest powodem do wstydu

By każdy okres był okresem bez troski, należy zadbać także o komfort psychiczny dziecka. Porozmawiaj z córką, ale także z synem o tym, czym jest miesiączka. Wyjaśnij, że to naturalny proces i nie ma się czego obawiać i wstydzić. Rzetelna wiedza i edukacja pozwalają uniknąć utrwalania stereotypów oraz tabuizacji wokół menstruacji.

W wielu społecznościach dziewczęta mogą być narażone na presję, która sprawia, że czują się zawstydzone lub zażenowane swoim ciałem podczas menstruacji. Nie możemy na to pozwolić.

Wyjaśnij swojemu dziecku, że:

 • miesiączki są naturalną funkcją organizmu i nie ma się czego wstydzić;
 • zawstydzanie związane z miesiączką jest rodzajem dyskryminacji i może wpływać negatywnie na samoocenę i pewność siebie;
 • wyjaśnij, że dziewczęta mogą być narażone na presję, która sprawia, że czują się zawstydzone lub zażenowane swoim ciałem podczas okresu i że nie można na to pozwalać.

Dla rodziców rozmowa na temat okresu może być stresująca. Kilka rad, które pomogą ją przeprowadzić znajdziesz w artykule „Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce”.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Hafiz Asad

Okaż wsparcie swojemu dziecku. Możesz zapytać je, czy spotkało się przykrymi sytuacjami związanymi z miesiączką i podzielić się własnymi doświadczeniami. Rozmowa ma wielką moc i dzięki niej dziecko będzie miało siłę, by przeciwstawić się zawstydzaniu związanemu z miesiączką.

Zaproponuj wzorce do naśladowania. Zachęć córkę do rozmowy z innymi kobietami w rodzinie, takimi jak starsza siostra, ciotka lub babcia. Porady i wsparcie, a także wysłuchanie innych dziewcząt i kobiet, które przeszły przez te same doświadczenia, może być bardzo pomocne.

Zaangażuj męską cześć rodziny. Rozmawiajcie o miesiączce i tabu wokół niej. Upewnij się, że mężczyźni także rozumieją, jak ważne jest pozytywne i otwarte spojrzenie na miesiączkę. Ma to kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy głównym opiekunem jest mężczyzna. Z czasem wspólnie możecie obalać mity i tabu dotyczące miesiączki, które były przekazywane od pokoleń i zapewnić dziewczętom wspierające środowisko.

Dziecko poczuje się pewniej, jeśli będzie wspierane przez całą rodzinę.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Hafiz Asad

Rozmawiajcie o okresie

Menstruacja to szeroki temat i omówienie wszystkich jego aspektów może zająć trochę czasu. Kontynuuj rozmowy z dzieckiem w miarę jego dorastania, uczenia się i zyskiwania nowych doświadczeń. Możesz wykorzystać codzienne chwile, aby poruszyć ten temat w naturalny sposób. Na przykład, gdy widzisz reklamę produktów menstruacyjnych w telewizji lub gdy wiesz, że temat miesiączki był omawiany w szkole.

Takie podejście pomoże dziecku poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie, aby w przyszłości zwrócić się do ciebie z wszelkimi obawami i pytaniami dotyczącymi ciała i jego rozwoju.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Przygotuj swoje dziecko na pierwszą miesiączkę

© UNICEF/Nyani Quarmyne

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej