Fale upałów w Europie i Azji Centralnej zagrażają zdrowiu i przyszłości dzieci

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
Fale upałów - dziewczynka na placu zabaw

© UNICEF/UN0729703/Pancic

Dzieci z powodu coraz częściej występujących upałów narażone są na wiele problemów zdrowotnych: od udaru cieplnego po biegunkę i niską masę urodzeniową. Ich podatność na przegrzanie podnosi ryzyko wystąpienia astmy, alergii, chorób serca i problemów z układem oddechowym. Wysokie temperatury mogą również narażać je na brak dostępu do bezpiecznych źródeł wody z powodu susz.

Gdy robi się ekstremalnie gorąco przyswajanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności staje się wyzwaniem, ponieważ upał wpływa negatywnie na koncentrację. Z tego powodu przyszłość najmłodszych pokoleń jest zagrożona - bez edukacji nie mogą osiągnąć swojego pełnego potencjału. Ekstremalnie wysoka temperatura wpływa również na dorosłych. Kobiety w ciąży mogą doświadczyć większego ryzyka komplikacji podczas porodu.  

Dorośli odczuwają ciepło inaczej niż dzieci, co utrudnia im ocenę niebezpiecznych sytuacji i objawów chorób związanych upałami u najmłodszych.

Fale upałów - dzieci bawią się przy fontannie

© UNICEF/UN0729694/Pancic

Jak chronić dzieci przed upałami?

Choroby związane z ciepłem występują, gdy ekspozycja na wysokie temperatury i wilgotność, przekracza zdolność organizmu do schładzania się. Objawy przegrzania mogą być łagodne (np. wysypki u niemowląt), ale też poważniejsze, zagrażające życiu. Dla przykładu udar cieplny, który jest diagnozowany, gdy temperatura ciała przekracza 40°C, może prowadzić do niewydolności narządów. 

Dzieci są szczególnie wrażliwe na upały, ponieważ ich ciała dłużej zwiększają produkcję potu i dłużej aklimatyzują się w ciepłym środowisku niż ciała dorosłych. Młodsze dzieci są także bardziej podatne na odwodnienie, ponieważ większy procent ich masy ciała to woda. Pediatrzy radzą rodzicom i opiekunom, aby monitorowali, ile wody piją dzieci, i zachęcali je do picia, zanim o to poproszą.

 Pragnienie wskazuje, że organizm jest już odwodniony.

Aby pomóc dzieciom podczas upałów i chronić je przed chorobami związanymi z ciepłem należy:

  • zachęcać je do częstego picia wody;
  • przebywać z nimi w chłodniejszych miejscach;
  • zapewnić im aktywności, które wiążą się z mniejszym wysiłkiem;
  • unikać przebywania na zewnątrz podczas gorących godzin południowych i popołudniowych.
Fale upałów - dzieci bawią się na placu zabaw

© UNICEF/UN0729712/Pancic

Czym są fale upałów?

Jesteśmy narażeni na różne formy występowania upałów, które mogą przychodzić krótkimi falami z dużą częstotliwością (wysoka częstotliwość upałów), występować długotrwale (długi czas trwania upału), a także być szczególnie uciążliwe (duża intensywność upałów). Jako falę upałów przyjmujemy dowolny okres trwający 3 dni lub dłużej, kiedy maksymalna temperatura każdego dnia mieści się w górnych 10% średniej z 15 dni.

Fale upałów - rodzaje upałów

© @UNICEF_Polska

Prognoza na przyszłość

W ostatnich latach fale upałów w Europie i Azji Środkowej stały się częstsze, a prognozy wskazują, że w całym regionie występowanie wysokich temperatur ma się zwiększyć. Już zgodnie ze scenariuszem globalnego wzrostu temperatury o 1,7°C, do 2050 r. wszystkie dzieci w Europie i Azji Środkowej będą narażone na wysoką częstotliwość fal upałów. Szacuje się, że 81% ludzi będzie mierzyć się z falami upałów, a 28% z ich wysoką intensywnością. W bardziej pesymistycznych scenariuszach wzrostu temperatury o 2,4°C, 97% dzieci w regionie ma być narażonych na długotrwałe upały, a 56% na dużą intensywność upałów.

Dzieci w Polsce również doświadczają negatywnego wpływu coraz częstszych fal upałów.

Fale upałów - dane dotyczące Polski

© @UNICEF_Polska

Pomimo wielkiego ryzyka, jakie dzieci ponoszą z powodu upałów i innych zagrożeń klimatycznych, świadomość społeczna, deklaracje i działania polityczne oraz finansowanie są niewystarczające.

Musimy zacząć działać teraz!

UNICEF przygotował sześć zaleceń dla rządów w całej Europie i Azji Środkowej, które pozwolą chronić dzieci, które są szczególnie narażone na skutki fal upałów.

  • Uwzględnić mitygację i adaptację do fal upałów w ramach krajowych zobowiązań do redukcji emisji (NDC – ang. Nationally Determined Contributions), krajowych planów adaptacji do zmian klimatu, regulacji w zakresie zarządzania i ograniczania ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi, stawiając w centrum dzieci.
  • Inwestować w podstawową opiekę zdrowotną w celu wspierania profilaktyki, wczesnego reagowania, diagnozowania i leczenia chorób związanych z upałami wśród dzieci, w tym szkolenie lokalnych pracowników służby zdrowia i nauczycieli.
  • Rozwijać krajowe systemy wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami klimatycznymi, przeprowadzanie lokalnych ocen środowiskowych oraz wspieranie inicjatyw w zakresie gotowości na sytuacje kryzysowe i budowania odporności na zmiany klimatu.
  • Dostosować usługi w zakresie dostępu do wody, urządzeń sanitarnych i higieny, zdrowia, edukacji, żywienia, pomocy socjalnej i ochrony dzieci do skutków fal upałów.
  • Zapewnić odpowiednie finansowanie działań chroniących dzieci i ich rodziny przed falami upałów.
  • Zagwarantować dzieciom i młodzieży edukację i szkolenia w zakresie zmian klimatu oraz umiejętności ekologicznych.

Brak wody odbiera życie dzieciom w Rogu Afryki. Pomóż nam je ocalić.

Aktualne badania naukowe wskazują, że wzrost temperatur jest bezpośrednim wynikiem zmian klimatycznych. UNICEF wzywa rządy w całej Europie i Azji Środkowej do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C i podwojenia finansowania adaptacji do 2025 roku.

Link do raportu: https://www.unicef.org/reports/coldest-year-rest-of-their-lives-children-heatwaves  

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej