Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwarte dziecko na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe. Najmłodsi, którzy go doświadczają, są nawet o połowę bardziej zagrożeni skrajnymi formami niedożywienia.  

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

© UNICEF/Elfatih

Aby prawidłowo wzrastać i rozwijać się, dzieci potrzebują różnorodnej diety bogatej w składniki odżywcze z co najmniej pięciu z ośmiu grup produktów żywnościowych. Niestety problem ubóstwa żywnościowego dotyka 440 milionów dzieci poniżej 5. roku życia, 181 milionów z nich żyje w poważnym ubóstwie żywnościowym.

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

© UNICEF/Willocq

Raport UNICEF pokazuje, że ubóstwo żywnościowe we wczesnym dzieciństwie jest zjawiskiem o globalnym zasięgu, którego tempo redukcji jest zbyt wolne. Dotyczy ono dzieci zarówno z rodzin biednych, jak i tych o wyższym statusie materialnym. Brak dostępu do wystarczającej ilości kalorii i niezbędnych składników odżywczych negatywnie wpływa na ich zdrowie, rozwój i zdolność do nauki.

Sześć najważniejszych wniosków płynących z raportu

  1. Ogromna skala problemu. Globalnie co czwarte dziecko poniżej piątego roku życia (27%) żyje w poważnym ubóstwie żywnościowym, co oznacza 181 milionów dzieci poniżej 5 roku  życia.  
  2. Wolny postęp w eliminacji ubóstwa. Postęp w redukcji poważnego ubóstwa żywnościowego dzieci jest zbyt powolny. Istnieją jednak regiony i kraje, które pokazują, że poprawa jest możliwa.
  3. Różnorodność czynników wpływających na ubóstwo żywnościowe: Ubóstwo żywnościowe dotyka dzieci niezależnie od statusu ekonomicznego ich rodzin.  
  4. Brak dostępu do odżywczych pokarmów. Dzieci żyjące w głębokim ubóstwie żywnościowym są często pozbawione dostępu do pokarmów bogatych w składniki odżywcze. W ich diecie są jednak obecne niezdrowe produkty, które są bardziej dostępne dla rodzin.
  5. Czynniki zewnętrzne pogłębiające problem. Globalne kryzysy żywnościowe i żywieniowe, lokalne konflikty oraz zmiany klimatyczne nasilają problem ubóstwa żywnościowego, szczególnie w regionach, które borykają się z niestabilnością polityczną i kryzysami humanitarnymi.
  6. Długotrwałe konsekwencje dla zdrowia. Ubóstwo żywnościowe prowadzi do niedożywienia dzieci, co jest szczególnie widoczne w krajach z wysoką częstotliwością występowania zahamowania wzrostu wśród dzieci.  

Zmiana jest możliwa

Postęp w redukcji poważnego ubóstwa żywnościowego dzieci jest możliwy. Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu systemów żywnościowych, zdrowotnych i socjalnych przynosi pożądane skutki w wielu krajach, ale globalnie ten postęp jest zbyt wolny.  

Aby osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie poważnego ubóstwa żywnościowego wśród dzieci, niezbędne jest zaangażowanie wielu stron. Rządy, organizacje rozwojowe i humanitarne, społeczeństwo obywatelskie, media, środowisko akademickie i badawcze oraz branża spożywcza muszą zobowiązać się do podejmowania odważnych i szeroko zakrojonych działań.

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

© UNICEF/Willocq

Wyeliminowanie poważnego ubóstwa żywnościowego wśród dzieci jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym zrównoważony rozwój społeczności na całym świecie. Aby to osiągnąć, konieczne są zdecydowane i zintegrowane działania na wszystkich poziomach społeczeństwa i gospodarki. Tylko w ten sposób możemy zapewnić wszystkim dzieciom – szczególnie tym najbardziej narażonym na zagrożenia – realną wolność od poważnego ubóstwa żywnościowego.

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej