Historia

UNICEF

UNICEF - 70 lat pomocy dzieciom

2019

30-lecie Konwencji o prawach dziecka – historycznego zobowiązania wobec dzieci na świecie.

2016

UNICEF obchodzi 70-lecie swojej działalności na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

2005

UNICEF rozpoczął kampanię „Razem dla dzieci, razem przeciw AIDS”, której celem jest zapobieganie nowym zarażeniom wirusem HIV oraz pomoc i ochrona dzieci, które na co dzień zmagają się z AIDS.

2002

Zmieniła się rola UNICEF w Polsce. Od tego roku organizacja skupia się na projektach prowadzonych w krajach rozwijających się.

1990

W Nowym Jorku odbył się pierwszy Światowy Szczyt w Sprawach Dzieci, na którym przywódcy 71 państw ustalili dziesięcioletni plan działań zmierzający do poprawy losu najmłodszych na całym świecie.

1989

Uchwalono Konwencję o prawach dziecka. Nigdy aż tyle krajów i aż tak szybko nie podpisało żadnej innej umowy międzynarodowej.

1965

Za swoje działania UNICEF został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

1962

UNICEF założył biuro w Polsce. Byliśmy pierwszym Komitetem Narodowym we wschodniej części Europy.

1960

Symbol matki unoszącej dziecko zastąpił wcześniejszy emblemat dziecka z kubkiem mleka.

1954

Danny Kaye, pierwszy Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF/UNI98140/Kaufman

Danny Kaye, pierwszy Ambasador Dobrej Woli UNICEF

Amerykański aktor komediowy Danny Kaye został pierwszym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Do dziś tytuł Ambasador otrzymały tak znane osobistości, jak Sir Roger Moore, Audrey Hepburn, Orlando Bloom czy David Beckham.

1953

UNICEF został stałą agendą ONZ i rozszerzył swoją działalność na wszystkie kontynenty, niosąc pomoc wszędzie tam, gdzie ubóstwo, konflikty zbrojne i klęski żywiołowe odbierają najmłodszym dzieciństwo.

1949

Pierwsza karta UNICEF, namalowana przez Czeszkę, Jitkę Samkovą

© UNICEF

wysłana została pierwsza kartka UNICEF. Historia kartek charytatywnych zaczyna się od siedmioletniej Czeszki Jitki Samkovej, która wysłała do UNICEF swój rysunek. W ten sposób chciała podziękować za pomoc, jaką jej miejscowość otrzymała od UNICEF tuż po II wojnie światowej.

1949

UNICEF rozpoczął wielkie akcje szczepień przeciwko najgroźniejszym chorobom wieku dziecięcego. Obecnie niemal połowa dzieci na świecie otrzymuje szczepienia dzięki UNICEF.

1946

Ludwik Rajchman

© UNICEF

Ludwik Rajchman

 

z inicjatywy Polaka, Ludwika Rajchmana, ONZ powołał do życia UNICEF – Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej trafiły do Polski.

1943

Powstała UNRRA – organizacja, która 3 lata później przekształciła się w UNICEF

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej