Struktura

UNICEF na świecie

UNICEF działa w 190 krajach świata i jest wiodącą organizacją humanitarną i rozwojową pracującą na rzecz dzieci.

Kluczowym elementem działań UNICEF są programy pomocy dzieciom prowadzone w terenie, w krajach rozwijających się. Każde biuro krajowe UNICEF wypełnia misję organizacji poprzez realizację programów pomocowych, prowadzoną wspólnie z rządem danego państwa. UNICEF ma ponad 150 biur krajowych na całym świecie.

Biura regionalne swoim zasięgiem obejmują po jednym z siedmiu regionów świata. Biura te nadzorują i koordynują realizację projektów oraz zapewniają zaplecze techniczne biurom krajowym. Zajmują się też analizowaniem doniesień nadsyłanych przez biura krajowe, których wyniki są później przedstawiane w postaci okresowych raportów.

Siedem biur regionalnych obejmuje następujące obszary:

  • Biuro Regionalne Ameryk i regionu Karaibów (Panama, Panama)
  • Biuro Regionalne Europy Środkowej i Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Państw Bałtyckich (Genewa, Szwajcaria)
  • Biuro Regionalne Azji Wschodniej i Pacyfiku (Bangkok, Tajlandia)
  • Biuro Regionalne Afryki Południowo-Wschodniej (Nairobi, Kenia)
  • Biuro Regionalne Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (Amman, Jordania)
  • Biuro Regionalne Azji Południowej (Katmandu, Nepal)
  • Biuro Regionalne Afryki Zachodniej i Środkowej (Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej)

UNICEF dysponuje także zapleczem naukowo badawczym w postaci Innocenti Research Centre, mieszczącym się we Florencji.

W krajach rozwiniętych, w tym także w Polsce, działają Komitety Narodowe UNICEF. Komitety Narodowe są organizacjami pozarządowymi, które otrzymały od UNICEF mandat pozwalający na reprezentowanie organizacji w danym kraju. Do ich statutowych zadań należy reprezentowanie interesów dzieci wobec władz i społeczeństwa, działanie na rzecz respektowania ich praw oraz gromadzenie funduszy na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF w krajach rozwijających się. Komitety Narodowe dostarczają jedną trzecią funduszy UNICEF.

Najważniejszym organem UNICEF jest Rada Zarządzająca, mająca siedzibę w Nowym Jorku, w skład której wchodzi 36 członków wybieranych przez Radę Społeczno-Gospodarczą (ECOSOC) na trzyletnią kadencję. Rada Zarządzająca wytycza i nadzoruje wszystkie działania UNICEF. Kształtuje politykę, zatwierdza projekty i podejmuje decyzje administracyjne, finansowe i budżetowe.

Warto podkreślić, że UNICEF jest organizacją, która w całości finansuje swoje programy dzięki wsparciu Darczyńców. Wśród nich są rządy państw, instytucje (w tym firmy) i około 6 milionów osób prywatnych.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej