Struktura

UNICEF na świecie

UNICEF działa w 190 krajach świata i jest wiodącą organizacją humanitarną i rozwojową pracującą na rzecz dzieci.

Kluczowym elementem działań UNICEF są programy pomocy dzieciom prowadzone w terenie, w krajach rozwijających się. Każde biuro krajowe UNICEF wypełnia misję organizacji poprzez realizację programów pomocowych, prowadzoną wspólnie z rządem danego państwa. UNICEF ma ponad 150 biur krajowych na całym świecie.

Biura regionalne swoim zasięgiem obejmują po jednym z siedmiu regionów świata. Biura te nadzorują i koordynują realizację projektów oraz zapewniają zaplecze techniczne biurom krajowym. Zajmują się też analizowaniem doniesień nadsyłanych przez biura krajowe, których wyniki są później przedstawiane w postaci okresowych raportów.

Siedem biur regionalnych obejmuje następujące obszary:

  • Biuro Regionalne Ameryk i regionu Karaibów (Panama, Panama)
  • Biuro Regionalne Europy Środkowej i Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Państw Bałtyckich (Genewa, Szwajcaria)
  • Biuro Regionalne Azji Wschodniej i Pacyfiku (Bangkok, Tajlandia)
  • Biuro Regionalne Afryki Południowo-Wschodniej (Nairobi, Kenia)
  • Biuro Regionalne Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (Amman, Jordania)
  • Biuro Regionalne Azji Południowej (Katmandu, Nepal)
  • Biuro Regionalne Afryki Zachodniej i Środkowej (Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej)

UNICEF dysponuje także zapleczem naukowo badawczym w postaci Innocenti Research Centre, mieszczącym się we Florencji.

W krajach rozwiniętych, w tym także w Polsce, działają Komitety Narodowe UNICEF. Komitety Narodowe są organizacjami pozarządowymi, które otrzymały od UNICEF mandat pozwalający na reprezentowanie organizacji w danym kraju. Do ich statutowych zadań należy reprezentowanie interesów dzieci wobec władz i społeczeństwa, działanie na rzecz respektowania ich praw oraz gromadzenie funduszy na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF w krajach rozwijających się. Komitety Narodowe dostarczają jedną trzecią funduszy UNICEF.

Najważniejszym organem UNICEF jest Rada Zarządzająca, mająca siedzibę w Nowym Jorku, w skład której wchodzi 36 członków wybieranych przez Radę Społeczno-Gospodarczą (ECOSOC) na trzyletnią kadencję. Rada Zarządzająca wytycza i nadzoruje wszystkie działania UNICEF. Kształtuje politykę, zatwierdza projekty i podejmuje decyzje administracyjne, finansowe i budżetowe.

Warto podkreślić, że UNICEF jest organizacją, która w całości finansuje swoje programy dzięki wsparciu Darczyńców. Wśród nich są rządy państw, instytucje (w tym firmy) i około 6 milionów osób prywatnych.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej