Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
O co chodzi z self-care?

© UNICEF/Xia Yong

Zatroszcz się o siebie 

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Troska o siebie jest kluczem do poprawy nastroju i zmniejszenia niepokoju. Pomyśl o prostych czynnościach, które dodają ci energii i wprawiają cię w dobry nastrój. Poświęcenie czasu na zjedzenie ulubionego posiłku bez pośpiechu, słuchanie muzyki i głośne śpiewanie lub wyjście na spacer – to tylko niektóre opcje. 

Samoopieka musi być czymś zaplanowanym, a nie przypadkowym zdarzeniem. Dodaj ją na stałe do swojego kalendarza, ogłoś swoje plany innym, aby zwiększyć własne zaangażowanie i aktywnie szukaj okazji, by mieć chwilę tylko dla siebie. Poproś o wsparcie bliskie ci osoby, a na pewno uda ci się znaleźć czas na self-care. 

Samoopieka jest kluczem do zapobiegania wypaleniu.

Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Pozytywne nastawienie, rozwiązywanie problemów i… zabawa  

Kiedy stajesz w obliczu dużego problemu, może być trudno odnaleźć nadzieję, że sytuacja może się poprawić. W tym momencie ważne jest, aby przypomnieć sobie, że masz kontrolę nad różnymi aspektami swojego życia i że możesz wprowadzać w nim zmiany. Kiedy czujemy nadzieję, pomaga nam to skupić się na szukaniu rozwiązań z zaangażowaniem. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na rozwiązywanie problemów i pozytywne podejście do self-care.  

Stwórz listę rozwiązań 

Jeśli borykasz się z jakimś problemem, spróbuj zapisać jak najwięcej sposobów na jego przezwyciężenie. Następnie zastanów się nad zaletami i wadami każdego rozwiązania i które z nich byłoby najłatwiej wprowadzić w życie. Czasami trzeba będzie wypróbować kilka rozwiązań. Jeśli problem wydaje się zbyt duży, spróbuj podzielić go na mniejsze zadania, wtedy łatwiej będzie go rozwiązać. 

5star.png

Proś o pomoc 

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteśmy sami, a proszenie o pomoc to nie słabość.Nie czekaj do momentu, gdy emocje biorą górę. Porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny, który może Cię wesprzeć. Postaraj się znaleźć sposoby na włączenie dzieci w odpowiednie dla ich wieku zadania w domu - może to być świetny sposób na budowanie więzi, rozwijanie nowych umiejętności i odciążenie ciebie.   

Baw się na całego 

Zabawa z dziećmi to sprawdzony sposób na rozładowanie stresu. Niezależnie od tego, czy jest to gra, taniec czy wspólne śpiewanie, kiedy spędzacie czas razem i śmiejecie się, twoje ciało uwalnia endorfiny – tzw. hormon szczęścia. Pozwól sobie na beztroską zabawę, zapomnij o problemach, a dasz swojemu organizmowi tak potrzebną chwilę wytchnienia.  

3hands.png

Nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy  

Jeśli czujesz, że nie dasz już rady i poziom stresu oraz negatywnych emocji jest zbyt duży, to jak najszybciej poproś o pomoc specjalistę. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub psychologiem. Doradzą ci w zakresie zarządzania stresem i budowania pozytywnych nawyków związanych ze zdrowiem psychicznym.   

Pamiętaj, że dla dzieci jesteś wzorem do naśladowania, więc twoja samoopieka stanowi pozytywny przykład tego, jak dzieci powinny dbać o siebie teraz i w przyszłości. 

O co chodzi z self-care?

© UNICEF/Willocq

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej