Umara – skrajnie niedożywiony chłopiec z Nigerii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN041141_Med-Res

Fanna Mohammed martwi się o swojego syna. 7-miesięczny Umara jest chudy i apatyczny.

Kładzie głowę na ramieniu matki, gdy ta mocno go obejmuje. Mimo prób, chłopiec nie chce się uśmiechnąć.

Rok temu rodzina uciekła z wioski położonej na obszarach rolniczych w regionie Borno przed kryzysem związanym z Boko Haram. Teraz żyją w obozie dla uchodźców w stolicy regionu, Maiduguri. Obóz Muna Garage jest domem dla około 20000 osób. 8000 z nich to dzieci poniżej 5. roku życia.

Fanna zdradza, że Umara był chory przez ostatnich parę tygodni. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć oznaki ostrego ciężkiego niedożywienia – kości znacząco zarysowują się na jego klatce piersiowej i plecach. Skóra w okolicach rąk i nóg jest luźna.

Fanna zaprowadziła dzisiaj syna do wspieranego przez UNICEF ośrodka zdrowia, znajdującego się na terenie obozu. Kilkanaście innych kobiet również przyszło tu ze swoimi dziećmi. Czekają cierpliwie na swoją kolej, siedząc na długich ławkach wewnątrz namiotu i próbując zabawić swoje pociechy.

Przyszła kolej na Umara. Specjalista ds. odżywiania UNICEF, Aishat Mohammed Abdullahi, mierzy obwód przedramienia chłopca. Ma 9 cm, zaś miara dla zdrowego dziecka to 12,5 cm. Następna jest waga – Umara waży jedynie 4,2 kilogramy.

„Dziecko jest skrajnie niedożywione i odwodnione” – tłumaczy Abdullahi. „Umara jest przygaszony, nie śmieje się, nie bawi. W ogóle nie wygląda dobrze”. 

UN041139_Med-Res

Gotowa do spożycia żywność terapeutyczna

Umara od razu otrzymał ratujące życie leczenie. Abdullahi pokazuje Fannie, jak karmić syna terapeutyczną żywnością. Jest to bazująca na orzechach ziemnych pasta, bogata w kalorie, witaminy i minerały. Trzy saszetki dziennie przez 8 tygodni mogą uratować dziecko od ostrego ciężkiego niedożywienia. Leżąc w ramionach matki, Umara zaczyna powoli jeść. Zanim będzie mógł pójść do domu, personel medyczny zadba jeszcze o prawidłowy poziom witaminy A, poda antybiotyki i lek przeciwmalaryczny.

Umara jest jednym z ponad 117000 dzieci w północnowschodniej Nigerii, które korzystają z programu terapeutycznego dożywiania. Wciąż jednak tysiące innych dzieci wymaga natychmiastowej pomocy.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej szacuje, że koło 75000 dzieci w północnowschodniej Nigerii będzie zagrożonych śmiercią głodową w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

UN041140_Med-Res

Postępy Umara

Tydzień później Umara wraca do ośrodka na drugą kontrolę. Jest mała, ale stabilna poprawa. Jego ramię jest o 0,7 cm szersze i przybrał trochę na wadze – waży teraz 4,3 kg.

W czasie trzeciej kontroli chłopca poprawa jest bardziej widoczna. Przytył do 5,1 kg, a obwód ramienia wynosi 10 cm. Nadal jest klasyfikowany jako skrajnie niedożywiony, ale jego postępy napawają personel optymizmem i wiarą, że chłopiec całkowicie wyzdrowieje, jeśli będzie kontynuować leczenie.

„Kiedy Umara przyszedł na trzecią wizytę, wyglądał dobrze” – mówi Aishat, uśmiechając się. „Bawił się i śmiał. Mierząc zarówno obwód jego przedramienia, jak i masę ciała, otrzymaliśmy lepsze wyniki”.

Fanna, matka chłopca, wyraźnie odetchnęła. Pierwszy raz odkąd widzieliśmy ją na wizytach od trzech tygodni, uśmiecha się, trzymając w ramionach pogodne i ciekawe świata dziecko.

„Umara może teraz bawić się, jeść i pić!” – mówi Fanna. „Już nie jest chory. Jest szczęśliwy!”.

Katerina Vittozzi, Maiduguri, Nigeria

Banner 528x220

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej